Hallerówka

Izba pamięci gen. Hallera (Hallerówka) mieści się w drewnianym domu, w którym w latach dwudziestych XX wieku, spędzał z rodziną letnie wakacje.

Dzięki reaktywowanemu "Towarzystwu Przyjaciół Hallera", wystawa poświęcona "Błękitnej Armii" oraz jej dowódcy, stworzona na bazie sporego zbioru pamiątek po bohaterze narodowym i jego żołnierzach. Najcenniejsze przedmioty osobiste przekazała do muzeum Izabella Haller, synowa generała. Niewątpliwie ekspozycja "Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J.Hallera 1873-1960" jest jedną z największych atrakcji Władysławowa.

Budynek potocznie nazywany "Hallerówką", jest obecnie jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Pierwotnie muzeum urządzone w domku letniskowym generała znajdowało się pod opieką zarządu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który swego czasu urządził w nim również swoją administracyjną siedzibę. Obecni gospodarze poszerzyli działalność wystawienniczo-edukacyjną, przygotowując 3 kolejne ekspozycje na "nieco" inne tematy.

Dwie z nich poświęcono zasłużonym dla miasta i Kaszubów artystom: rzeźbiarzowi Leonowi Golli oraz pisarzowi, gawędziarzowi (i przy okazji rybakowi) Augustynowi Neclowi. Z kolei "Letnicy przyjeżdżają... Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880-1980" prezentuje dzieje rozwoju nadmorskiej turystyki w regionie, m.in. poprzez przegląd plażowej mody na przestrzeni dziesięcioleci czy bogatą dokumentację fotograficzną.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wstęp do Hallerówki:

  • bilety ulgowe po 3 zł
  • bilety normalne po 4 zł

Izba pamięci Józefa Hallera i żołnierzy jego “Błękitnej Armii”, mieszcząca się w drewnianej willi z 1922 r. Domek był niegdyś własnością generała. Wystawy, poza pamiątkami związanymi z wojskowymi i rodziną oficera, prezentują także historie innych postaci i spraw. Rzeźbiarza Leona Golli, pisarza Augustyna Necela oraz rozwój i przemiany turystyki na Kaszubach.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy