Mała zapora z wodospadem na Wiśle

  • Adres Czarne
    43-460 Wisła
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pierwsza, wybudowana w latach ‘50 XX wieku konstrukcja spiętrzająca wody Białej i Czarnej Wisełki, regulująca koryto największej polskiej rzeki jeszcze na etapie górskiego, wartkiego potoku. Po zbudowaniu większej zapory ok. 1,5 kilometra wyżej i powstaniu Jeziora Czerniańskiego w latach 1968-73 jako rezerwuaru wody pitnej, ta mniejsza i starsza budowla straciła sporo na znaczeniu.

Zapora może i nie pełni już kluczowej roli, ale nadal zapewnia mnóstwo wrażeń estetycznych. Te zapewniają niewielkie jeziorko i całkiem wysoki, mierzący ok. 8 metrów wodospad. Niektórzy mieszkańcy miasta nazywają go “mini Niagarą Wiślańską”. W konstrukcji zapory warto zwrócić uwagę na wijące się przepławki - zespół niskich, sztucznych progów umożliwiających rybom przedostanie się w górę rzeki. Określenie “schody” jest jak najbardziej uprawnione.

Ze względu na iście bajkowe widoczki, mała zapora i związany z nią wodospad są świetnym miejscem na małą sesję zdjęciową… albo romantyczną randkę.

Mini przewodnik

Malowniczy zakątek położony jakieś 1,5 km poniżej JezioraCzerniańskiego. Małą zaporę można uznać za wstęp do budowy tego zbiornika - powstała blisko 20 lat wcześniej (w latach ‘50 XX w.) przed tamą spiętrzającą Czarną i Białą Wisełkę. Mimo poważnych zmian w regulacji rzeki, wciąż można tu podziwiać 8-metrowy wodospad i efektowny system przepławek dla ryb.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja