Mała zapora z wodospadem na Wiśle

Pierwsza, wybudowana w latach ‘50 XX wieku konstrukcja spiętrzająca wody Białej i Czarnej Wisełki, regulująca koryto największej polskiej rzeki jeszcze na etapie górskiego, wartkiego potoku. Po zbudowaniu większej zapory ok. 1,5 kilometra wyżej i powstaniu Jeziora Czerniańskiego w latach 1968-73 jako rezerwuaru wody pitnej, ta mniejsza i starsza budowla straciła sporo na znaczeniu.

Zapora może i nie pełni już kluczowej roli, ale nadal zapewnia mnóstwo wrażeń estetycznych. Te zapewniają niewielkie jeziorko i całkiem wysoki, mierzący ok. 8 metrów wodospad. Niektórzy mieszkańcy miasta nazywają go “mini Niagarą Wiślańską”. W konstrukcji zapory warto zwrócić uwagę na wijące się przepławki - zespół niskich, sztucznych progów umożliwiających rybom przedostanie się w górę rzeki. Określenie “schody” jest jak najbardziej uprawnione.

Ze względu na iście bajkowe widoczki, mała zapora i związany z nią wodospad są świetnym miejscem na małą sesję zdjęciową… albo romantyczną randkę.

Często zadawane pytania

test

test

test

test

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Malowniczy zakątek położony jakieś 1,5 km poniżej Jeziora Czerniańskiego. Małą zaporę można uznać za wstęp do budowy tego zbiornika - powstała blisko 20 lat wcześniej (w latach ‘50 XX w.) przed tamą spiętrzającą Czarną i Białą Wisełkę. Mimo poważnych zmian w regulacji rzeki, wciąż można tu podziwiać 8-metrowy wodospad i efektowny system przepławek dla ryb.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz