Szlaki piesze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Karkonosze i Góry Izerskie posiadają gęsto rozwiniętą siatkę oznakowanych tras do pieszych wędrówek. Łączą ze sobą kolejne atrakcje turystyczne regionu, walory przyrodnicze, malownicze zakątki… Są wśród nich zarówno długie, wymagające niezłej kondycji szlaki, jak też krótsze i stosunkowo proste trasy.

Infrastruktura wokół Szklarskiej Poręby pozwala również osobom niepełnosprawnym cieszyć się urokami gór i bliskością dziewiczej natury.

  • Bardzo dobrze przygotowane pod wózki inwalidzkie są drogi wiodące do wodospadu Szklarki. Do wyboru jest kilka wariantów: szlak niebieski z Piechowic, zielona trasa wzdłuż rzeki Kamiennej czy trasa czarna przechodząca przez Wąwóz Szklarki i schronisko “Kochanówka”.
  • Kolejnym szerokim, utwardzonym szlakiem jest około 4-kilometrowy odcinek łączący Polanę Jakuszycką ze Stacją Turystyczną Orle.
  • Niemal całą Szklarską Porębę otacza pętla czarnego szlaku, licząca niespełna 17 kilometrów. Różnica wzniesień dochodzi do 542 metrów. Po drodze są m.in. dolna stacja kolejek linowych Ski Areny Szrenica, Krzywe Baszty, Zbójeckie Skały czy słynny Zakręt Śmierci.
  • Przez miejscowość przebiega Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Łącznie liczy ok. 440 kilometrów i łączy Świeradów-Zdrój z Prudnikiem. Tradycyjnie oznaczany jest kolorem czerwonym. Odcinek Szklarska - Świeradów mierzy 23,5 km, a suma podejść i zejść wynosi mniej więcej 1682 metry. Na szlaku czekają dwa schroniska: “Wysoki Kamień” i “Na Stogu Izerskim". Szacowany czas przejścia to 7:16 h. Na szóstym kilometrze od Szklarskiej Poręby, na Rozdrożu pod Zwaliskiem gdzie zbiegają się w sumie 3 szlaki (GSS, zielony i niebieski),znajduje się Narzeczeński Kamień. Wiąże się z nim tragiczna historia romantyczna, którą spisano i wyryto na pamiątkowej tablicy w 3 językach.
  • Innym popularnym szlakiem w Szklarskiej Porębie jest zielony szlak na Zamek Chojnik. W jedną stronę do pokonania jest ok 12,5 kilometra. Przy sumie wzniesień i zejść wynoszącej ok. 1142 m, wycieczka tam i z powrotem może zająć grubo ponad 8 godzin.
  • Godną polecenia destynacją dla miłośników “pieszej wspinaczki” i niesamowitych widoków są Śnieżne Kotły. Trasa wiodąca wzdłuż żółtego szlaku to niby tylko 8,4 km, jednak do pokonania jest blisko 900 m różnicy poziomów. Wyprawa może trwać nawet 3 i pół godziny.
  • Kto chciałby połączyć przyjemność chodzenia po górach z pożyteczną edukacją, niech wybierze się na wycieczkę jednym ze szlaków tematycznych. Np. na szczyt Szrenicy ścieżką przyrodniczą Karkonoskiego Parku Narodowego. Z centrum Szklarskiej Poręby to ok. 12 km (680 m różnicy poziomów podejść),a na trasie ustawiono 16 punktów dydaktycznych z ciekawymi informacjami. Droga zaczyna się tuż przy Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, po drodze można zobaczyć m.in. wodospad na Szklarce, formacje skalne Końskie Łby i Trzy Świnki, czy Halę Szrenicką. Czas, jaki trzeba przeznaczyć na tę wycieczkę, to przy korzystnej pogodzie ok. 5-6 godzin.
  • To może być także niezły początek kilkudniowej wyprawy w Karkonosze. Pod Szrenicą zaczynają się dwie długie i polecane wytrwałym wędrowcom trasy: Ścieżka Pod Reglami oraz biegnąca w znacznej części granią pasma górskiego Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Oba szlaki wiodą generalnie rzecz biorąc na wschód, liczą odpowiednio 28 i 30 kilometrów. Najważniejszym wspólnym punktem są dla nich Śnieżne Kotły.

Oczywiście rozmaitych wariantów, rozgałęzień szlaków i scenariuszy wycieczki w góry jest zdecydowanie więcej.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia