Szlak im. Stanisława Huli

Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Obowiązkowy punkt programu pobytu w Szczyrku dla wszystkich, którzy uważają się za wytrawnych górskich wędrowców. Szlak Stanisława Huli ma 31 kilometrów długości, kilkukrotnie zmienia się kolor oznakowania, a różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem wyprawy to ponad 740 metrów. Do Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK można tutaj zdobyć 41/39 punktów. Pokonanie całej drogi zabiera przynajmniej 11 godzin, zatem przejście jej w jeden dzień będzie nielichym wyzwaniem.
Trasa zaczyna się przy Urzędzie Miejskim w Szczyrku i zaraz po starcie prowadzi do dużego węzła szlaków na skrzyżowaniu bodaj najistotniejszych ciągów komunikacyjnych w miejscowości - ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej oraz Górskiej. Szlak wiedzie jednak, “czwartą drogą”, na południowy zachód wzdłuż ul. Leśnej, stopniowo przechodzącej w stromy, leśny dukt. Momentami można odnieść wrażenie, że idzie się przez zupełne odludzie - przynajmniej do czasu wyjścia na Halę Jaworzynę, w okolicy przesiadkowej stacji wyciągu. Dalej ścieżka prowadzi niemalże prościutko właściwie aż do wierzchołka Skrzycznego.
Na górze należy wciąż iść zieloną ścieżką w kierunku południowo-zachodnim, wzdłuż dawnej, historycznej granicy pomiędzy Małopolską i Śląskiem. Przez ok. 4,5 kilometra szlak biegnie dość łagodnym i równym górskim grzbietem, aż do Malinowskiej Skały. Po chwilowym obniżeniu terenu czekają podejście na Malinów (1117 m n.p.m.) skąd rozciągają się niesamowite widoki na Stożek, Klimczoka i Czantorię, a także “Biały Krzyż”, czyli Przełęcz Salmopolską.
Następnie Szlak Stanisława Huli prowadzi przez grań rozdzielającą dolinę Brennicy (jej źródłowy odcinek) od doliny Żylicy. W tej okolicy można dostrzec kilka dawnych pasterskich szałasów, zdobywa się też kilka szczytów, z marszu jeden po drugim - m.in. Grabową (905 m),Kotarza (965 m),czy Hyrcę (929 m). Za Przełęczą Karkoszczanką zaczyna kolejna wymagająca wspinaczka, zakończona na wierzchołku Klimczoka. W tym momencie należy poważnie się zastanowić, czy nie lepiej będzie skorzystać z usług pobliskiego schroniska, zamiast kontynuować wędrówkę.
Z drugiej strony - do końca trasy będzie już tylko 5,5 km, do tego równiutko w dół. Przez Osiedle Podmagura, obok pięknego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski “Na Górce”, aż do powrotu do centrum Szczyrku w rejon punktu startowego.
Opinie
- TUTAY: Twoje miasto, Twoja historia
- Loty last minute - gdzie tanio polecieć latem?
- Jaki hotel w Tatrach na romantyczny wyjazd bez dzieci? Mamy idealną propozycję!
- Jak efektywnie sprzątać pokoje hotelowe? Poradnik
- Wynajem samochodu na lotnisku - o czym pamiętać?
- Noclegi z wyżywieniem i basenem w górach, czyli wszystko w jednym miejscu. Doskonała opcja dla rodzin
- Co sprawdzić przed wyjazdem na wakacje? Ubezpieczenie samochodu – informacje w pigułce
- Konferencje w Warszawie - dlaczego warto przeprowadzić ją w hotelu?
- Jak skutecznie zarządzać hotelem lub zajazdem? Poradnik
- Weekend w Warszawie – gdzie się zatrzymać i co robić w mieście?
- Apartamenty inwestycyjne na wynajem. Czy to się opłaca?
- Wakacje nad Bałtykiem 2025 – Idealne miejsca na wakacje nad polskim morzem
- Walentynki w Polskich Górach - najlepsze oferty na romantyczny wyjazd w 2025 roku
- Gdynia – wyjątkowe miasto na północy Polski
- Rodzinny wypoczynek w górach – idealne noclegi z dziećmi w Karpaczu
- Nietypowe noclegi w Polsce
- Najlepszy nocleg blisko Warszawy
- Hotel z zejściem przy plaży — największe zalety takiego obiektu
- Wypożyczalnia aut w Warszawie – jak oszczędzić na wynajmie samochodu?
- Luksusowe apartamenty nad brzegiem morza. Dlaczego warto odpoczywać w Pobierowie?