Pałac Jedlinka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Elegancki barokowy dworek z XVII wieku, nazywany niegdyś “Porcelanowym Pałacem”, który największą świetność przechodził w pierwszej połowie XVIII stulecia. Dzieje zabytkowej Jedlinki są niezwykle burzliwe i ciekawe, co skrupulatnie wykorzystano tworząc udostępnione ekspozycje.

Prawdopodobnie pierwsza rezydencja (a raczej warownia) stała w tym miejscu już w XIII-XIV w., jako część włości pana na zamku Grodno. Po wielu zmianach właścicieli posiadłość trafiła w końcu w ręce założycielki jedlińskiego uzdrowiska, hrabiny Charlotty Maximiliany von Pückler i jej małżonka, barona Hansa Christopha von Seher-Thossa - feldmarszałka armii austriackiej. Sielankę zakończyły wojny śląskie. Na początku XIX w. majątek przejął “śląski Rockefeller” - Carl Krister, który wzbogacił się na produkcji i handlu ceramiką. To on nadał Jedlince ostateczną formę, przez co zyskała miano “Porcelanowego Pałacu”. A żeby było jeszcze ciekawiej, w trakcie II Wojny Światowej jedną ze swoich siedzib miała tutaj nazistowska organizacja “Todt”, która kierowała pracami nad owianym legendami i aurą tajemniczości kompleksem “Riese”. Później budowla zaczęła popadać w ruinę, a prace konserwatorsko-renowacyjne przewidywane były na długie lata.

Te z pięknych pomieszczeń, które gruntowną odnowę mają już za sobą, przystosowano na potrzeby muzealne. Przykładowo: w Komnacie Heraldycznej prezentowane jest typowe wyposażenie szlacheckiego dworku, zrekonstruowano też sztab hitlerowskich aparatczyków, jest też zachwycająca sala balowa z kolekcją dzieł sztuki i rodowych pamiątek Kristera. Dużą atrakcją w Jedlince są przygotowywane z myślą o grupach zorganizowanych gry terenowe i edukacyjne, toczone według kilku różnych scenariuszy.

W pałacu regularnie odbywają się historyczne rekonstrukcje i wydarzenia kulturalne. Warto wspomnieć, że na pałacowym terenie powstały również dwa obiekty noclegowe (hostel oraz hotel),a także mały, lokalny browar. I jeszcze ciesząca się sporą popularnością ciekawostka: przed pałacem ustawiono realistyczny model samolotu, którym latał sam Czerwony Baron. A dokładniej rzecz ujmując najsłynniejszy as z czasów I Wojny Światowej, Manfred von Richthofen.

Cennik

Zwiedzanie części wystawowej Pałacu Jedlinka:

  • wejściówki ulgowe 10 zł
  • wejściówki normalne 12 zł
  • wejściówki dla grup 8 zł/os.

"Wyprawa w czasie": Pałac Jedlinka + Zamek Grodno + Sztolnie Walimskie + tama nad Jeziorem Bystrzyckim + wycieczka górska na Wielką Sowę + ognisko + zabawy integracyjne + przewodnik - przynajmniej 7 godzin, możliwość rozbicia wycieczki na 2 dni - po 35 złotych od osoby

"Teatr historii": - 100 min. zwiedzania z historycznymi postaciami - przewodnikami, dodatkowe informacje, możliwość dotykania części eksponatów - 15 zł od osoby

"Nauka przez zabawę":

  • zwiedzanie pałacu, gry terenowe i zabawy integracyjne, warsztaty ceramiczne - do 35 uczestników 21 zł/os. ; powyżej 35 uczestników 20 zł/os.
  • dodatkowe ognisko / poczęstunek - do 35 uczestników + 4 zł/os. ; powyżej 35 uczestników 3 zł/os.
Mini przewodnik

Systematycznie odnawiany zabytek, który dzisiejszego kształtu nabrał w XIX w. Jedlinkę zamieszkiwały barwne postacie, jak “śląski Rockefeller” czy twórczyni jedlińskiego uzdrowiska. Pałac zajmowała też organizacja kierująca pracami nad hitlerowskim kompleksem “Riese”. Skomplikowane dzieje prezentowane są na wystawach, grach terenowych i różnych wydarzeniach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja