Zamek w Niedzicy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nikt chyba nie zaprzeczy, że już samo słowo „zamek” ma w sobie coś elektryzującego. A gdy zamek jest średniowieczny, trudno uspokoić wyobraźnię, która wpędza do niego duchy, błędnych rycerzy, zakapturzonych dziwaków, całą gamę postaci o skrajnych cechach charakteru i urody.

Z zamkiem Niedzica położonym na osiedlu Zamek w Niedzicy, około 20 km na zachód od Szczawnicy, inaczej być nie może. Został zbudowany w początkach XIV w., by strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Od 1963 r. w zamku znajduje się muzeum, a pikanterii muzealnym wystawom dodaje wieść o Białej Damie czyli zamordowanej w murach twierdzy córce potomka niegdysiejszych właścicieli zamku, rodu Berzeviczych.

Miała na imię Umina i była pół-Indianką, pół-Węgierką - księżniczką, która znała tajemnicę wywiezionego z Peru skarbu Inków. Biała Dama miała być matką jedynego potomka inkaskiego rodu arystokratów. Niejaki Andrzej Benesz twierdził, że wywodzi się z linii Uminy - sam zginał w nie do końca wyjaśnionym wypadku samochodowym po tym, jak odnalazł na zamku tubę z inkaskim pismem węzełkowym kipu…

Cennik

Cennik zwiedzania Zamku Niedzica - stan na czerwiec 2018:

  • 19 zł bilet normalny
  • 14 zł bilet ulgowy

+5 zł zwiedzanie spichlerza (otwarty od początku maja do końca września)

Mini przewodnik

Gotycko-renesansowy zabytek, którego najstarsze części pochodzą jeszcze z I połowy XIV wieku. Zamek wybudował Kokosz Berzeviczy, by mieć na oku szlak handlowy na Węgry. Madziarska arystokracja sprawowała pełną kontrolę nad twierdzą aż do 1945 r. Muzeum zamkowe w Niedzicy może się poszczycić stylowym wyposażeniem oraz mroczną i krwawą opowieścią o Białej Damie.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja