
Główna świątynia w uzdrowisku i trzeci przybytek parafii, której historia sięga połowy XIV w. Kościół św. Wojciecha BM w Szczawnicy to budowla neogotycka, zbudowana w latach 1882-1892 wg projektu S.E. Radzikowskiego. Zabytek sakralny wyróżnia się m.in. barwnymi polichromiami, drewnianymi rzeźbami czy zdobiącym ołtarz główny obrazem poświęconym przez papieża.

Wyjątkowo wartościowy zabytek, zbudowany oryginalnie dla kartuzów na wzgórzu nad Dunajcem w XIV.w - dziś po słowackiej stronie granicy. Początkowo drewniany, z czasem przebudowany z pomocą kamieni i czerwonej cegły. W 1563 roku włości wraz z zespołem budynków Czerwonego Klasztoru trafiły w ręce szlachty. Do duchownych, tym razem kamedułów, powróciły w 1704 r.

Obok wspomnianych zabytków architektury uzdrowiskowej, uwagę zwracają w miejscowości zabytki architektury sakralnej.Kościół św. Wojciecha BM (ul. Jana Wiktora 1a) został zbudowany w stylu neogotyck...

Pienińskie uzdrowisko szczyci się unikalnym stylem zabudowy. Postawione w połowie XIX stulecia pensjonaty, domy zdrojowe, wille i zakłady przyrodolecznicze na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Bodaj najpiękniejsze budowle w całej Szczawnicy zbudowano w obrębie placu Dietla i ulicy Zdrojowej. Z eleganckiego grona warto wyróżnić “Szwajcarkę Górną” i “Pałac”.