Sępia Góra

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Górujący od wschodu nad Świeradowem szczyt - jeden z najwyższych w pasmie izerskiego Kamienickiego Grzbietu, stanowi zresztą jego zachodni kraniec. Sępia Góra wznosi się na 828 metrów ponad poziom morza - niektóre źródła podają wysokość 829 m.

Niezależnie od dokładności pomiarów - wierzchołek Sępiej Góry stanowi znakomity punkt widokowy na całą rozległą okolicę. Można stąd podziwiać Góry Łużyckie, Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze czy Pogórze Izerskie. Na szczyt z centrum miasta prowadzi niebieski szlak turystyczny, spacer z okolic Domu Zdrojowego nie zajmie dłużej niż półtorej godziny w jedną stronę. Na górze zbudowano stylową wiatę turystyczną, warto też przyjrzeć się bliżej kwarcowemu Białemu Kamieniowi.

Na południowych stokach Sępiej Góry, gdzie nie ma oficjalnych tras tylko leśne ścieżki, znajdują się nieco zapomniane, a przez II Wojną Światową bardzo popularne punkty widokowe na granitognejsowych formacjach skalnych. Mowa o Świętojankach oraz Frankfurckich Skałach.

Z Sępią Górą związanych jest wiele legend i opowieści - mniej lub bardziej prawdopodobnych. Od obecności prasłowiańskiego kultu i świętego gaju Ślężan, aż po miejsce ukrycia złota III Rzeszy.

Mini przewodnik

Zachodni skraj pasma Kamienickiego Grzbietu, wznoszący się na ok. 828 m n.p.m. Sępia Góra zapewnia zachwycające panoramy na Izery, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Łużyckie i Karkonosze. Ze Świeradowa na szczyt prowadzi wygodny i szeroki, niebieski szlak. Sępia Góra pojawia się wielu lokalnych legendach, od czasów prasłowiańskich po II Wojnę Światową.


Opinie

Anonim
15.08.2023 20:33

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja