Muzeum Stefana Żeromskiego

Wygląda jakby przeniesiono go tu z Zakopanego. W końcu zbudował go Jan Koszczyc-Witkiewicz, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze. Architekt przybył do Nałęczowa w 1905 r., by wystawić tam dom-pracownię dla Stefana Żeromskiego. Chata wzniesiona została z bali kładzionych na zrąb, przekryta gontem. To w niej Żeromski napisał rozdziały "Dziejów grzechów", "Dumy o hetmanie", "Słowa o bondosie". Była ona także miejscem spotkań działaczy skupionych wokół pisarza w Towarzystwie Oświatowym „Światło”.

Od 1928 r. znajduje się w niej Muzeum Stefana Żeromskiego (ul. Żeromskiego 8). W placówce tej, oprócz oryginalnego wyposażenia pracowni literata można obejrzeć jego osobiste pamiątki, w tym fotografie rodzinne oraz obrazy i rysunki nie tylko znanych plastyków, ale i Żeromskiego oraz jego żony Oktawii, która postarała się o powstanie muzeum.

W przydomowym ogrodzie kryje się mauzoleum jedynego syna Żeromskiego - Adama Żeromskiego, który zmarł w wieku 18 lat na gruźlicę. Mauzoleum podobnie jak chatę zaprojektował Jan Koszczyc- Witkiewicz.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy