Kościół Św. Jana Chrzciciela

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół Św. Jana Chrzciciela (ul. Bochotnica 3) nie jest może architektoniczną pięknością. Został wzniesiony jako jednonawowy, w pierwszej połowie XVIII w., w stylu barokowym.

W latach 50 XX stulecia znacząco go rozbudowano, dodając mu dwie nawy boczne, zakrystię i wieżę. W jego ołtarzu głównym znajduje się XVIII-wieczne malowidło Chrzest Chrystusa w Jordanie, ściany zdobi zaś kilka XIX-wiecznych obrazów. Bogato zdobiona ambona i chrzcielnica pochodzą z XVIII w.

O ile sam kościół nie wydaje się szczególnie intrygujący, o tyle jego otoczenie, owszem. Nieopodal świątyni mieści się założony na początku XIX w. cmentarz, na jakim spoczywa - jak to napisał w 1905 r. Bolesław Prus - „spora liczba ludzi nie głośnych, lecz we właściwej sferze zasłużonych społeczeństwu”, m.in. polski rysownik i ilustrator Michał Elwiro Andriolli, znany szczególnie z ilustracji wykonanych w latach 1879-82 do Pana Tadeusza i Konrada Wallenroda, lekarz i społecznik, twórca Zakładu Leczniczego w Nałęczowie Fortunat Nowicki, Oktawia Żeromska (jej pomnik nagrobny zaprojektował Jan Koszczyc-Witkiewicz) czy powieściopisarka i poetka Ewa Szelburg-Zarembina, dzięki której zebrano pieniądze na powstanie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Przy cmentarzu piętrzy się XVIII-wieczna plebania z dobrze zachowanymi w jej wnętrzach piecami i kominkami z XIX w.

Mini przewodnik

Główna katolicka świątynia parafii w Nałęczowie, wzniesiona z kamieni i cegieł w połowie XVIII wieku. Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela znacznie powiększono w latach ‘50 XX stulecia. Pięknymi dziełami sztuki są bogato dekorowane ambona i chrzcielnica, dużą wartość mają również obrazy namalowane w XVIII i XIX wieku - np. “Chrzest Chrystusa w Jordanie”.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja