Kajakarstwo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Mikołajki, podobnie jak wiele innych mazurskich miejscowości, są wyśmienitą bazą wypadową na kajakowe wyprawy. Można popłynąć stąd np. do wsi Ryn oddalonej od miasta 17 km na północ. Szlak prowadzi z miejscowej Przystani Żeglugi Mazurskiej przez jeziora Tałty i Ryńskie i ma długość 20 km. Inny wiedzie, z tego samego miejsca do miasta Pisz usytuowanego 39 km na południowy wschód od Mikołajek (drogą przez Ruciane-Nidę). Mierzy sobie 25 km i prowadzi przez jeziora Mikołajskie, Śniardwy, Roś. Trochę krótszy jest szlak do Rucianego-Nidy usytuowanego 22 km na południe. Mierzy sobie 19 km i biegnie przez jeziora: Mikołajskie, Bełdany, Guzianka Mała.

Nieopodal Mikołajek ma swój początek szlak kajakowy rzeką Krutynią, uważany za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Europie. Pomnik w literaturze wystawił mu Melchior Wańkowicz w opublikowanej w 1936 r. powieści reportażowej Na tropach smętka. Najpopularniejszy wariant szlaku zaczyna się we wsi Sorkwity usytuowanej 34 km na zachód od miasta a kończy na niezwykłej urody, rynnowym Jeziorze Bełdany, które otoczone jest przede wszystkim przez świerkowo-sosnowe lasy Puszczy Piskiej. W takiej wersji szlak ten ma długość 91 km. Wiedzie m.in. przez jeziora: Lampasz, Kujno, Dłużec, Białe, Gant, Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały, Spychowskie, Uplik, Mokre, Krutyńskie, wsie Krutyń, Rosocha, Wojnowo, Ukta, jeziora Gardyśkie i Jerzewko. Brzegi na szlaku nierzadko porośnięte są dorodnymi dębami i sosnami.

Nurt rzeki jest wolny, tworzy ona liczne zakola. Sporą ciekawostką na szlaku jest krótki odcinek rzeczką Sobiepanką nieopodal wsi Sorkwity. Kajakarze muszą tam nieraz wiosłować pod prąd, jako że rzeczka może zmieniać swój nurt. Za najbardziej malowniczy uważany jest fragment szlaku od Jeziora Krutyńskiego do wsi Ukta. W sezonie letnim bywa czasem zatłoczony, ponieważ oprócz kajakarzy przepływają go w łodziach popychanych przez miejscowych flisaków uczestnicy licznych wycieczek zagranicznych.

O spływ łodzią należy pytać we wsi Krutyń (Krutyń 4), natomiast chętni wypożyczyć kajaki mogą skorzystać z wielu, funkcjonujących w Mikołajkach i okolicy wypożyczalni sprzętu wodnego (ul. Kajki 82, ul. Okrężna 5, ul. Leśna 2, ul. Spacerowa 1, Krutyń 19, Krutyń 72, Stary Gieląd 40).

Mini przewodnik

Wodniacy, którzy ponad żagle i silniki stawiają wiosła, będą zachwyceni Mikołajkami i Mazurami. Wypożyczalni i okazji wzięcia udziału w spływie nie brakuje, a i gęsta sieć szlaków wodnych daje olbrzymie pole do popisu. Zwłaszcza trasa prowadząca nurtem Krutyni, powszechnie uważana za jeden z najwspanialszych szlaków kajakarskich na kontynencie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja