Ewangelicki kościół Świętej Trójcy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Klasycystyczna świątynia protestancka, wznoszona w latach 1841-42. Charakterystyczną, wyróżniającą się pejzażu Mikołajek wieżę zegarową dobudowano “nieco” później, w 1880 roku. Projektantem budowli był ceniony architekt, Karol Fryderyk Schinkel.

Kościół Świętej Trójcy powstał po tym, jak poprzedni przybytek został zniszczony przez pożar w zbyt dużym stopniu, by nabożeństwa można było odprawiać bezpiecznie. Miejscowy pastor, niejaki Skupch, w 1834 r. potroił kościelną dziesięcinę, by zdobyć środki na budowę nowej świątyni. Zapewne wyjątkowo dużo kosztowało wykonanie sklepienia z ozdobnymi kasetonami oraz kunsztowne organy, zbudowane przez ełckiego mistrza Scherweita.

W wyposażeniu kościoła zachowało się sporo wiekowych elementów o dużej wartości historycznej. Szczególnie cenny jest przechowywany w skarbcu mszalny kielich, pochodzący z 1772 r. Ściany zdobią pamiątkowe tablice i religijne obrazy - najstarsze pochodzą z XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują portrety dwóch wyjątkowo zasłużonych dla wiernych i miejscowości pastorów, umieszczone w prezbiterium. Jednym z nich jest Andrzej Kowalewski, nazywany “pruskim Hiobem”.

Tuż obok kościoła mieści się Muzeum Reformacji.

Mini przewodnik

Zabytek z pierwszej połowy XIXw., wystawiony w stylu klasycystycznym. Architektem budowli, potrzebnej po pożarze starszej świątyni, był ceniony K.F. Schinkel. Wieża zegarowa jest starsza, ukończono ją w 1880r. Kościół Świętej Trójcy może się poszczycić pięknym i wiekowym wyposażeniem, m.in. kielichem mszalnym z XVIIIw., kunsztownymi organami i wieloma obrazami.

Blogi

Ewangelicki kościół Świętej Trójcy wart uwiecznienia na wideo - świetnie to zrobi firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja