Szlaki piesze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W zasadzie wszystkie szlaki prowadzą tu w głąb Słowińskiego Parku Narodowego - tak można by pokrótce scharakteryzować większość najważniejszych tras turystycznych w okolicach Łeby.

Cenne i jednocześnie malownicze zakątki jednego z największych i najważniejszych obszarów szczególnej ochrony przyrody w Polsce to bez wątpienia doskonałe cele na dłuższą wycieczkę. Oczywiście nie tylko Słowiński Park Narodowy cechuje się wyjątkową urodą i dobrą siecią oznakowanych tras. Większość ścieżek da się pokonać zarówno na piechotę, jak i jadąc rowerem.

Kierując się na zachód szlakiem zielonym można dotrzeć do Góry Łąckiej - najwyższej i prawdopodobnie najsłynniejszej w Łebie wydmy. Jej wierzchołek wznosi się ok. 42 metry ponad poziom morza. Droga prowadzi przez “szczyty” Mierzei Łebskiej, co zapewnia niezły widok i na morze, i na jezioro. Można odwiedzić również Muzeum Wyrzutni Rakiet. Ten wariant trasy ma 18 kilometrów długości.

Również szlak zielony, aczkolwiek prowadzący na wschód, jest istotnym etapem wycieczki wokół jeziora Sarbsko. Prowadzi on przez tak samo ruchome, acz zauważalnie niższe niż nad Łebskiem wydmy - najwyższe sięgają niespełna 22 m n.p.m. Wyprawę warto przedłużyć aż do latarni morskiej Stilo, a to ze względu na estetyczne walory rezerwatu przyrody Mierzeja Sarbska. Droga powrotna prowadzi już wzdłuż południowych brzegów jeziora. W sumie do pokonania jest 31 kilometrów.

Czerwony szlak jest częścią Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E9 i łączy Łebę np. z Rowami. W znacznej części pokrywa się on z trasą zieloną. Ścieżka wije się przez wydmy, plaże, lasy i brzegi jezior - Dołgiego Dużego oraz Gardna. Po drodze warto wstąpić na latarnię Czołpino. Droga do Rowów do ok. 36,5 km do pokonania.

Osoby zainteresowane tradycyjnym bogactwem kulturowym Pomorza powinny zainteresować się szlakiem żółtym do Gardny Wielkiej. Niespełna 40-kilometrowa trasa prowadzi bowiem przez takie miejscowości jak Gać, Kluki, Żarnowska czy Smołdzino. Poza tradycyjnymi chatami rybackimi o konstrukcji szachulcowej, wypadałoby jeszcze zobaczyć (i odwiedzić) Muzeum Wsi Słowińskiej i Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego. Istotna w rejonie jest także góra Rowokół (115 m n.p.m.). Ta droga jest prawdopodobnie najbardziej wymagająca pod względem kondycyjnym spośród wszystkich tutaj wymienionych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja