Schronisko PTTK na Śnieżniku

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Główna baza dla wędrowców w Masywie Śnieżnika, położona na wysokości 1213 metrów n.p.m. Zbiega się tutaj w sumie 7 nitek różnych szlaków, odchodzących właściwie we wszystkich kierunkach: m.in. do Jaskini Niedźwiedziej, Kletna i Stronia Śląskiego, Międzygórza, na Igliczną i do Długopola, do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na Czarną Górę, do Czech, do Międzylesia… Punkt wypadowy znakomity, i to na wiele dni.

Pierwsza gospoda turystyczna na Hali Śnieżnickiej powstała prawdopodobnie w 1806 roku. Ze względu na narodowość pierwszego gospodarza, turyści zaczęli nazywać ją “Szwajcarką”. Wraz z rosnącą popularnością tego zakątka Sudetów, schronisko przechodziło kolejne rozbudowy.

Schronisku na Śnieżniku patronuje Zbigniew Fastnacht - wyjątkowo zasłużony dla placówki, dzięki niemu w latach ‘80 XX wieku udało się przeprowadzić gruntowną modernizację obiektu noclegowego. Lecz… prace nie objęły pełnej elektryfikacji - w 1986 r. postawiono dwa wiatraki z prądnicami, a po jakimś czasie zbudowano małą elektrownię wodną, specjalnie na potrzeby schroniska.

Aktualnie dostępny jest nie tylko prąd, ale także internet Wi-Fi. Do tego również restauracyjka specjalizująca się w kuchni staropolskiej oraz śląskiej (serwująca też piwo z zaprzyjaźnionego brumovskiego browaru),wypożyczalnia zimowego sprzętu turystycznego oraz całoroczny basen na świeżym powietrzu. Schronisko na Śnieżniku może przyjąć do 58 gości jednocześnie.

Mini przewodnik

Schronisko o rzadko spotykanej tradycji, sięgającej pierwszych lat XIX wieku. Obiekt zbudowany na Hali Śnieżnickiej ok. 1806 r. wciąż pełni swoją rolę. Oczywiście przechodził szereg modernizacji, choć wprowadza się je raczej niespiesznie. Aktualnie schronisko dysponuje m.in. 58 miejscami noclegowymi, klimatyczną jadłodajnią, internetem czy zewnętrznym basenem.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja