Masyw Śnieżnika

  • Adres Masyw Śnieżnika
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Górska monotonia – co krok identyczne drzewa, nie do odróżnienia bez pomocy map i przewodników szczyty, powtarzające się co rusz, dziwnie znajome widoki, a zdjęcia z wyprawy wychodzą podobne do siebie jak w fabryce pocztówek. Nie w Masywie Śnieżnika. Różnorodność i bogactwo form życia oraz niepowtarzalne krajobrazy gwarantują niezapomniane wrażenia.

Gdyby spróbować krótko scharakteryzować to najwyższe po polskiej stronie granicy pasmo Sudetów Wschodnich, należałoby napisać o stromych zboczach, porośniętych sztucznie nasadzonymi świerkami i kosodrzewiną oraz spłaszczonych wierzchołkach. Takie uogólnienie jest jednak niedopuszczalne. Uważni turyści wędrując po Masywie Śnieżnika będą mogli zaobserwować rośliny charakterystyczne dla kilku stref – sudeckiej, karpackiej, alpejskiej, nawet śródziemnomorskiej i podbiegunowej tundry.

Również fauna regionu jest bogata w rzadkie i chronione gatunki. Przy odrobinie szczęścia w rejonie Masywu Śnieżnika można zaobserwować m.in. salamandry plamiste, traszki górskie, wielobarwnie upierzone głuszce, dziko żyjące futerkowe gronostaje czy niewielkie koszatki leśne żyjące na drzewach. Z większych zwierząt, w rejonie Średniaka (1210 m n.p.m.) warto wypatrywać kozic górskich – to jedyny poza Tatrami obszar w Polsce, na którym zadomowiły się te ssaki.

W celu ochrony walorów przyrodniczych powołano Śnieżnicki Park Krajobrazowy, obejmujący swoim zasięgiem również pobliskie Góry Złote oraz Góry Bialskie. W Masywie Śnieżnika utworzono również rezerwaty, mające zapewnić całkowitą nienaruszalność wyjątkowo cennych obszarów. Na terenie rezerwatu Śnieżnik Kłodzki, naturalnie występują rzadkie rośliny i owady. Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia ma ochronić słynną grotę z zadziwiającym bogactwem stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i innych form naciekowych. Z kolei na terenie Wodospadu Wilczki występuje szeroki wachlarz wyjątkowych roślin oraz wysoka na 23 metry kaskada, od której nazwę wziął rezerwat. Co ciekawe, przed wielką powodzią w 1997 r. wodospad miał ponad 27 m wysokości. Wezbrane wody rzeki wymyły wmurowany przed laty skalny próg, który sztucznie podwyższał wodogrzmot.

Najwyższym, wyróżniającym się w całym pasmie szczytem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Na jego szczycie stała niegdyś podwójna, kamienna wieża widokowa (tarasy na wysokości 30 i 17 metrów),jednak ze względu na fatalny stan techniczny wyburzono ją w latach '70. Warte wycieczek są też m.in. Mały Śnieżnik (1337 m),Puchacz (1175 m),Czarna Góra (1205 m) z wieżą widokową, stokami narciarskimi i całoroczną kolejką krzesełkową oraz Trójmorski Wierch (1145 m). Ten ostatni wlicza się do zlewisk Morza Czarnego, Bałtyku i Morza Północnego. Tu biorą swój początek dopływy Dunaju, Odry i Łaby – dlatego też Trójmorski Wierch zasłużył sobie na miano Dachu Europy. Tuż pod wierzchołkiem Iglicznej (845 m) wybudowano sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, w którym dwukrotnie msze odprawiał Karol Wojtyła. Drodze na szczyt towarzyszą kolejne stacje drogi krzyżowej.

Sieć świetnie oznakowanych i przygotowanych szlaków turystycznych sprzyja długim wyprawom. Wytrzymali kolarze mogą zmierzyć się z dość stromymi ścieżkami i przejechać przez Masyw Śnieżnika na rowerze. Specyfika klimatu – śnieg utrzymuje się nawet przez 243 dni w roku – sprzyja amatorom narciarstwa. Biegacze skorzystają ze szlaków i leśnych duktów, zjazdowicze mają w okolicy do dyspozycji 15 wyciągów w Czarnej Górze, Kamienicy, Bolesławowie i Międzygórzu, z trasami o każdym poziomie trudności.

Po górskich wycieczkach wokół Masywu Śnieżnika warto zwiedzić jeszcze kilka miejsc. U podstawy Iglicznej, w Międzygórzu czeka magiczny Ogród Bajek. W Kletnie do odkrycia jest wiele bogactw ziemi – od złóż cennych metali i minerałów w Sztolni Fluorytowej, mieszczącej się w dawnej kopalni uranu, do liczących miliony lat skamielin z gniazdem dinozaura na czele, w Muzeum Ziemi i połączonym z nim Parku Jurajskim.

Źródło zdjęcia: https://snieznik.com/

Mini przewodnik

Najwyższa część Sudetów Wschodnich, charakteryzująca się niebywałym bogactwem fauny i flory. Występują tu rośliny typowe dla stref alpejskich, karpackich, sudeckich, podbiegunowych czy śródziemnomorskiej. Miłośnicy zwierząt mogą zaobserwować m.in. kozice, głuszce, salamandry plamiste czy gronostaje. Masyw Śnieżnika jest świetnie przygotowany na wizytę turystów (źródło zdjęcia).


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja