Teatr Zdrojowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Prawdopodobnie najważniejsza scena w Kudowie-Zdroju, która gości najistotniejsze wydarzenia kulturalne w mieście, nie mieści się wcale w dedykowanym sztuce budynkowi. Deski Teatru Zdrojowego stanowią integralną część współczesnego sanatorium „Polonia”.

Budowla z charakterystyczną spiczastą wieżyczką nie powstała od razu z myślą o kuracjuszach. Wybudowano ją w 1906 roku, jako Hotel Książęcy Dwór (niem. Fürsten Hof). Sala koncertowo-widowiskowa była ważnym dodatkiem do 125 luksusowych pokoi i tzw. łazienek mineralnych. W monumentalnym obiekcie gościł choćby Winston Churchill.

Piękny, pięciokondygnacyjny hotel z parkiem i fontanną stał się ważną inspiracją artystyczną. Jan Koplowitz napisał książkę „Bohemia mój los”. Na jej podstawie w 1983 r. nakręcono serial „Hotel Polanów i jego goście". Reżyserem trzyodcinkowej NRD-owskiej produkcji był Horst Seemann.

Bez wątpienia największym wydarzeniem w kudowskim Teatrze Zdrojowym jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Wyremontowana sala teatralna gości również Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego.

Mini przewodnik

Jedna z najważniejszych scen w kurorcie. Teatr Zdrojowy, co jest raczej rzadkością, nie mieści się w osobnym budynku, lecz działa w sali koncertowo-teatralnej jednego z sanatoriów - pierwotnie luksusowym hotelu “Książęcy Dwór”. “Fürsten Hof” otworzył swoje progi w 1906 r., miał 125 pokoi i specjalne łazienki mineralne. Wypoczywał tu m.in. sam Winston Churchill.

Blogi

Uwiecznić na wideo Teatr Zdrojowy umie świetnie firma KM Studio filmowanie wesel Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja