Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Jedna z najlepszych baz wypadowych w Tatry Zachodnie – z naciskiem na ich słowacką część. Położone jest w Dolinie Chochołowskiej – najrozleglejszej w pasmie po polskiej stronie granicy. Jest to stylowy, masywny, znacznych rozmiarów budynek wybudowany z kamienia. Kubatura obiektu – 9543 metry sześcienne – czyni z niego największe schronisko w polskich Tatrach.

Schronisko wzniesiono na początku lat '50 XX wieku. Jan Paweł II przebywał tutaj w trakcie swojej drugiej pielgrzymki do Polski latem 1983 roku. Dla podkreślenia znaczenia wizyty papieża wmurowano pamiątkową tablicę i nadano mu jego aktualną nazwę. Dodatkowo w środku można oglądać figurkę, którą swego czasu Jan Paweł II podarował Lechowi Wałęsie.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej oferuje tatrzańskim turystom 121 łóżek na nocleg. Kiedy wszystkie pokoje i sale – mogące przyjąć od 2 do 14 osób – są zajęte, można rozłożyć śpiwór/karimatę na podłodze. Tradycyjnie dla górskich schronisk, wrzątek dostanie każdy niezależnie od stanu portfela. Coś do zjedzenia wędrowcy przygotują sobie samodzielnie w kuchni turystycznej, gotowe posiłki można zamówić w bufecie. Łazienki pozwolą odświeżyć się po szczególnie forsownych wycieczkach. Działa również suszarnia na ubrania. Proste rozrywki w świetlicy pozwolą zrelaksować się po fizycznym wysiłku.

Schronisko im. Jana Pawła II ma stały dostęp do energii elektrycznej. Potrzeby w tym zakresie zaspokaja elektrownia wodna na Chochołowskim Potoku, wybudowana niedługo po otwarciu obiektu. W budynku istnieje możliwość zorganizowania szkoleń, spotkań i konferencji. Od czasu do czasu występują tutaj zespoły ludowe. Ze schroniska latem i zimą wyruszają zorganizowane wycieczki z przewodnikami, dojeżdżają tu też dorożki.

W trakcie sezonu zimowego obok schroniska uruchamiany jest składany wyciąg narciarski – dobry dla początkujących. Przez 365 dni w roku działa przechowalnia nart zjazdowych i biegówek. W pobliskiej dyżurce pełnią służbę ratownicy TOPR-u.


Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy