Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa to grota u podnóża wapiennej turni w zachodniej części Doliny Kościeliskiej. Grotę można śmiało eksplorować samodzielnie przez cały rok – wejście do dalszych części jaskini wymaga własnego źródła światła. Słońce przebija się jedynie do Komory Wstępnej.

Wejście do Jaskini Obłazkowej trudno przeoczyć – ma ponad 2 metry wysokości i jakieś 9 metrów szerokości. Znajduje się na trasie czerwonego szlaku turystycznego. Za Komorą Wstępną rozciąga się ok. 120 metrów wąskich i niskich skalnych korytarzy oraz niewielka Sala Końcowa. Wewnątrz groty nie uświadczy się żadnych stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów. Jedynie zimą przy wejściu tworzą się krótkie lodowe formy z kapiącej, zamarzającej wody. Pod dostatkiem jest za to różnokształtnych głazów i kamieni – w tym otoczaków z przepływającego niegdyś tędy Potoku Kościeliskiego.

Podobnie jak Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu grot, pieczar i korytarzy Jaskini Mylnej (w 2014 r. wykopano połączenie). Odkrył ją Jan Gwalbert Pawlikowski, a niezbędne dla udostępnienia jej szerokim masom turystów prace wykonali 3 dekady później bracia Zwolińscy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy