Molo

  • Adres Plaża
    78-100 Kołobrzeg
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Molo w Kołobrzegu wykonane z żelbetonu zapewnia turystom 220 metrów radości z korzystania ze spacerów w głąb morza. Pierwszy pomost został zbudowany już w 1881 roku i była to konstrukcja drewniana. Na jego końcu znajdowała się przystań, ułożona prostopadle do całej konstrukcji. Molo z góry przypominało literę T.

Niestety Kołobrzeg w czasie II Wojny Światowej brał udział w ciężkich walkach, których skutkiem było zniszczenie mola. Zostało ono jednak odbudowane i oddane do użytku 19 czerwca 1971 roku. Na końcu pomostu tak, jak w pierwotnej konstrukcji znajduje się niewielka przystań dla małych statków wycieczkowych, którymi obecnie można wybrać się na krótkie rejsy po Morzu Bałtyckim. Dziś jest jedną z głównych atrakcji miasta, gdzie bez względu na porę roku można spotkać spacerujących kuracjuszy i mieszkańców Kołobrzegu.

Kołobrzeskie molo w ostatnich latach przeszło remont generalny z prawdziwego zdarzenia, powstało praktycznie od nowa - z dawnych czasów zachowały się tylko przęsła i filary. Główną nowinką zapewne będzie nowy system oświetlenia oraz kolorowych iluminacji pod filarami. Wieczorne spacery zyskują nową, niezwykle klimatyczną oprawę. Zadbano również o małą architekturę - ławeczki, nowe schody na plażę, latarnie, rowerowe stojaki, barierki itp.

Molo zyskało też zupełnie nowe atrakcje - dwa pomniki miłości zaprojektowane przez mieszkańców, umieszczone przy skwerze zieleni. Pierwszy przedstawia dwa szlachetne łabędzie, natomiast drugi - parę ludzi. Sylwetki zakochanych ustawiono tak, by razem tworzyły serduszko.

Najpoważniejszą zmianą konstrukcyjną było zastąpienie drewnianego pokładu w części spacerowej odpornymi na niszczące działanie wody i soli panelami kompozytowymi. Na tzw. główce molo poczyniono przygotowania pod otwarcie kawiarni.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego molo miało miejsce w listopadzie 2015r.

Mini przewodnik

Tradycja molo w Kołobrzegu liczy sobie już ponad 130 lat - pierwsze w obrębie miejscowości wybudowano już w 1881 roku. Współczesne powstało 90 lat później, w ramach żmudnego podnoszenia miasta ze zgliszcz po II WŚ. Pomost w kształcie młotka mierzy ok. 220 metrów. Zmierzają tu tak spacerowicze, jak i wypływający na morze - na końcu działa niewielka przystań.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja