Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wyjątkowa impreza kulturalna z ponad 20-letnią tradycją, która w skali kraju cieszy się niemałą renomą. Festiwal w Kazimierzu Dolnym, przygotowywany z myślą o koneserach i w oderwaniu od komercyjnych trendów, odwiedzają również uznani międzynarodowi twórcy.

Dwa Brzegi wyróżniają się nietypowym podejściem do sztuki filmowej i dziedzin, z których czerpie kino - twórczości wizualnej, literatury, muzyki. Chodzi m.in. o pokazanie szerokiego kontekstu danego dzieła, zestawienie mistrzów z debiutantami, konfrontację różnych dziedzin sztuki i spotkania artystów ze swoimi odbiorcami. To zdecydowanie nie są akademie ku czci, ale bardziej nieformalne pogadanki - czerwony dywan zastąpiono kawiarenką.

Program Festiwalu Filmu i Sztuki układany jest tak, by zawierał filmy autorskie, niezależne, zaangażowane społecznie, produkcje przedstawiające oryginalne propozycje młodego kina europejskiego, których często nie znajdzie się w repertuarach polskich sal. Sprzyja temu współpraca z organizatorami festiwalów w Cannes, Berlinie, Wenecji, Rotterdamie, San Sebastian i Karlovych Varach.

W Kazimierzu Dolnym (i okolicznych miejscowościach) prezentuje się nie tylko filmy. Można obejrzeć przedstawienia teatralne, wybrać się na koncert czy wystawę. Festiwal jest znakomitą okazją dla regionalnych artystów do zaprezentowania swojej twórczości publiczności z całego kraju i z zagranicy.

W trakcie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przyznawane są nagroda publiczności i nagroda specjalna. Ważnym punktem programu jest również niezależny konkurs filmów krótkometrażowych.

Pierwszy - w 1995 roku - był Festiwal Filmowy i Artystyczny “Lato Filmów”, po 10 latach przeniesiony do Torunia. W 2005 r. TVP zorganizowała “Wysokie Temperatury Filmowe”, a Dwa Brzegi, z Grażyną Torbicką w roli dyrektor artystycznej nadzorującej całość imprezy, wystartowały w 2007 roku. 9. edycja w 2015 r. to ponad 150 filmów, wśród gości byli m.in. Grażyna Szapołowska, Adam Woronowicz, Jerzy Stuhr, Jan Englert czy Margharethe von Trotta.

Wstęp na część pokazów i koncertów jest wolny, a ceny wejściówek na biletowane wydarzenia zwykle mieszczą się w przedziale 10-45 złotych za osobę.

Mini przewodnik

“Firmowa” dla miasta impreza, nawet przy zmianach formalnej otoczki. Festiwal filmowy w Kazimierzu Dolnym prezentuje nie tylko warte uwagi produkcje polskie i europejskie, których na próżno szukać w repertuarach większości kin. Pokazuje też ich szerszy kontekst i inspiracje z innych dziedzin sztuki, a to dzięki spotkaniom z twórcami i wydarzeniom towarzyszącym.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja