Żeglarstwo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Przeszło 20 szlaków żeglarskich, prowadzących przez niemal 40 jezior połączonych kanałami stanowi wystarczający powód, by Kraina Wielkich Jezior Mazurskich była w Polsce żeglarskim eldorado.

W jej centrum, nad Jeziorem Niegocin leży Giżycko, od którego na północ rozciąga się kompleks Jeziora Mamry, na południe zaś rekordy powierzchni naturalnych akwenów w naszym kraju bije Jezioro Śniardwy.

To wyśmienite usytuowanie wykorzystują statki Żeglugi Mazurskiej pływające szlakami żeglugowymi opisanymi w linku „Atrakcje miasta” oraz miejscowe ośrodki sportów wodnych, czartery i szkoły żeglarskie.

Jednym z najstarszych i największych ośrodków sportów wodnych w Giżycku jest Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur-Giżycko (ul. Moniuszki 24) znajdujące się nad Jeziorem Kisajno. W ośrodku mieści się port jachtowy oraz wypożyczalnia jachtów, kajaków, łodzi i bojerów. Prowadzony jest także czarter jachtów różnych typów, katamaranów i bojerów.

Centrum organizuje regaty żeglarskie na Mazurach, m.in. Mistrzostwa Polski DZ, Mistrzostwa Polski Katamaranów a także obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży, jak również imprezy integracyjne dla firm i organizacji społecznych.1,

Nad Jeziorem Niegocin, tuż przy Kanale Łuczyńskim wart polecenia jest Ośrodek Żeglarski LOK (ul. św. Brunona 4). Prowadzi on dwa porty: Stary i Nowy, wypożyczalnię sprzętu wodnego, w tym kajaków, rowerów wodnych oraz 10-osobowego statku spacerowego, pośredniczy w czarterze jachtów, organizuje szkolenia żeglarskie, jak i kilkudniowe wycieczki żeglarskie dla grup zorganizowanych.

Chętni wybrać się na naukę do szkoły żeglarskiej mogą skorzystać m.in. z usług miejscowej Szkoły Sportów Wodnych i Ekstremalnych „Kurs Mazury” (ul. Kilińskiego 14). Baza szkoły znajduje się wszelako w porcie ośrodka Wioska Turystyczna Wilkasy w Wilkasach (ul. Niegocińska 7),nad Jeziorem Niegocin. Jej kadrę tworzą doświadczeni sternicy posiadający także uprawnienia pedagogiczne, motorowodne i będący członkami W.O.P.R.

Uczestnicy szkoleń zdają egzamin przed komisją PZŻ, a po zdaniu otrzymują patent Żeglarza Jachtowego (patenty wydaje delegatura w Giżycku). Szkoła organizuje także rejsy turystyczne, których przystanki znajdują się m.in. w Giżycku, Węgorzewie, Rynie, Mikołajkach, mieście Ruciane Nida.22

Mini przewodnik

Spędzając wczasy na Mazurach zwyczajnie nie wypada nie wejść na pokład żaglówki. Zawsze można wybrać się w rejs wycieczkowy, jednak ma się on nijak do samodzielnej wyprawy jachtem. Przez Krainę Wielkich Jezior wytyczono 20 ważnych szlaków, łączących blisko 40 najważniejszych akwenów. Naturalnie w regionie nie brakuje profesjonalnych szkółek i wypożyczalni.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja