Zamek Krzyżacki w Rynie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Według legendy on sam i okolica, w jakiej stoi przypominały Krzyżakom zamki nad Renem. Zamek krzyżacki w Rynie,oddalonym 17 km na północ od Mikołajek piętrzy się na wzgórzu, między jeziorami Ryńskim i Ołów.

Zaczęto go budować w 1377 r., choć niektórzy twierdzą, że jego początki sięgają nawet stu lat wcześniej. Przypuszczalnie stanął na miejscu dawnego grodu Galindów. Przy nim rozwinęła się osada, jaka dała początek dzisiejszemu miasteczku Ryn. Zamek pełnił funkcje obronne oraz gospodarcze jako zaplecze zaopatrzeniowe zakonu przede wszystkim w miód, ryby i mięso. Zbudowano go jako siedzibę prokuratora podległego komturstwu brandenburskiemu, już jednak pod koniec XIV w. stał się siedzibą komturii z pierwszym komturem Fryderykiem von Wallenrodem. Pozostawał nią do 1525 z przerwą w latach 1422-68, gdy znów pełnił rolę zamku prokuratorskiego.

Na przestrzeni stuleci znajdowała się tu m.in. siedziba starosty, więzienie, instytucje kulturalne, zakłady produkcyjne, baza noclegowa. W 1881 r. zamek został zniszczony przez pożar a następnie odbudowany, jednakże w formie niewiele mającej wspólnego z pierwowzorem. Obecnie w zamku mieści się hotel.

W miasteczku Ryn znajduje się także kilka innych ciekawych zabytków, m.in. wiatrak holenderski z 1873 r., XIX-wieczna kaplica ewangelicka, powstały na przełomie XIX i XX w. magazyn zbożowy oraz zabytkowe domy przy ul. Świerczewskiego i ul. Kościuszki.Cennik

Wejściówki na zwiedzanie (minimum 6 osób) części muzealnej Zamku Krzyżackiego w Rynie:

  • normalne - 10 zł
  • ulgowe - 5 zł
Mini przewodnik

Zabytkowa twierdza z późnego średniowiecza - obecnie przerobiona na hotel, jednak w znacznej części udostępniona do zwiedzania. W muzeum nie brakuje ciekawych eksponatów. Ryński zamek powstał jako siedziba zakonnego prokuratora, jednak szybko przeniósł się tu sam komtur. Wielokrotnie przebudowywana budowla nie raz zmieniała swoje przeznaczenie i charakter.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja