Most obrotowy

  • Adres Stanisława Moniuszki
    11-500 Giżycko
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Inżynieryjna ciekawostka i niebywała rzadkość. Mosty zwodzone, podnoszone widuje się całkiem regularnie, ale przeprawy obracane to już nieczęsty widok. Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno, jest jedną z niewielu czynnych konstrukcji tego rodzaju w Europie.

Most został zbudowany w 1860 r., by zapewnić łatwe połączenie z Twierdzą Boyen. W latach 1960-70 jego ręczny (sic!) napęd zmieniono na elektryczny. To unowocześnienie okazało się cokolwiek chybione - konstrukcja z impetem uderzała w nabrzeże, poważnie je przy tym niszcząc. Wobec tego zastąpiono ją mostem saperskim, na który jednak mieszkańcy Giżycka spoglądali nader krzywym okiem.

Giżycczanie doczekali się powrotu starego, dobrego mostu z ręcznym napędem w 1993 r. I ponownie, zgodnie z rozkładem rejsów Żeglugi Mazurskiej, ważący 100 ton most, za pomocą odpowiednich przekładni i dźwigni przestawiany jest przez jednego człowieka.

Mini przewodnik

Zbudowany nad Kanałem Łuczańskim w 1860 roku, dla lepszego skomunikowania Twierdzy Boyen z regionem. Przez ponad 100 lat konstrukcję obracano siłami ludzkich rąk. Poważne modernizacje z różnych przyczyn (zniszczenia, estetyka) okazały się nietrafione. I tak od 1993 r. ważący ok. 100 ton zabytkowy, zrewitalizowany most ponownie kręci się tak, jak przed wiekami.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja