Muzeum II Wojny Światowej

Zdecydowanie jedna z najważniejszych placówek muzealnych w Trójmieście, a nawet i w całej Polsce. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to zarówno ciekawe, nowocześnie zaprojektowane wystawy historyczno-edukacyjne, jak też miejsce dla naukowych konferencji, dyskusji czy szeroko pojmowanych wydarzeń kulturalnych.

Jest tutaj miejsce na historię wielkiej polityki i strategicznych działań wojennych, jednak w centrum zainteresowania znajdują się przeżycia i relacje zwykłych ludzi. Oczywiście podstawowym magnesem dla turystów jest ekspozycja stała. Główna wystawa gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej zajmuje blisko 5000 m², tworzy ją niemal 2000 przedmiotów z epoki oraz 240 stanowisk multimedialnych - w tym interaktywnych i z zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Rzecz jasna nie brakuje materiałów dokumentalno-edukacyjnych. Całość podzielono na 18 sekcji, zgrupowanych w 3 duże bloki tematyczne:

  • Droga do wojny - polityczno-społeczne tło konfliktu, geneza radykalnych ruchów ideologicznych: nazizmu i komunizmu.
  • Groza wojny - II Wojna Światowa z perspektywy ludności cywilnej, szeregowych żołnierzy, członków polskiego ruchu oporu, jeńców wojennych, przymusowych robotników i więźniów obozów koncentracyjnych oraz gułagów. Słowem: Zagłada.
  • Długi cień wojny - skutki globalnego konfliktu i nowego ładu politycznego po oficjalnym zakończeniu działań zbrojnych, aż do upadku systemu komunistycznego w Europie.

Poza tym organizatorzy przygotowali w Muzeum II Wojny Światowej specjalną wystawę dla dzieci - sugerowany wiek maksymalny to 12 lat. Kolejne sale “Podróży w czasie” stanowią sugestywnie prezentują warunki życia rodziny inteligenckiej w warszawskim mieszkaniu, od 5 września 1939 do 8 maja 1945 r. Ponadto instytucja organizuje rozmaite gry terenowe, posiada rozbudowaną ofertę warsztatów dla grup szkolnych. Na terenie iście rzeźbiarsko zaprojektowanego obiektu funkcjonują jeszcze biblioteka, scena koncertowo-teatralna, kino (w repertuarze klasyki o nowe, artystycznie ambitne filmy), centrum konferencyjne, a nawet apartamenty.

Muzeum II Wojny Światowej odpowiada również za wystawę plenerową oraz ścieżkę edukacyjną na Westerplatte. To tutaj - symbolicznie - rozpoczęły się działania militarne największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 29.08.2019 15:58

Interesuję się historią odkąd pamiętam, książki na temat II wojny Światowej pochłonąłem chyba wszystkie więc Muzeum w Gdańsku to będzie dla mnie nie lada gratka.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy