Sanktuarium Maria Śnieżna
- Noclegi
- Długopole-Zdrój
- Atrakcje
- Sanktuarium Maria Śnieżna
- Adres Góra Igliczna 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka / Międzygórze - Telefon+48 748 135 175
- E-mailsanktuarium@mariasniezna.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Późnobarokowa świątynia, wybudowana w 1781 roku na południowej grani Iglicznej (845 m n.p.m.). Kościółek wybudowano na miejscu, gdzie doszło do co najmniej kilkunastu komisyjnie potwierdzonych uzdrowień – m.in. przywrócenia wzroku chłopcu który wpadł do dołu z wapnem czy odzyskania pełnej sprawności ręki zmiażdżonej przez młyńskie tryby. Sprawczynią tych cudów ma być figurka Maryi, nazywana „Maria Śnieżna – Przyczyna Naszej Radości”. Takie miano nadał jej Jan Paweł II w trakcie uroczystej koronacji w czerwcu 1983 r.
To niewielka (39 cm),wykonana w lipowym drewnie rzeźba odzianej w niebieską suknię z bogatymi motywami kwiatowymi Matki Boskiej. W prawej ręce podtrzymuje okrytego czerwienią Jezusa, podstawę tworzą trzy anielskie głowy. Figurka trafiła pod Igliczną w połowie XVIII wieku. Mieszkaniec pobliskiego Wilkanowa, Krzysztof Veit, przyniósł ją ze sobą z pielgrzymki do austriackiego Mariazell. Figura z Iglicznej to kopia czczonego tam maryjnego wizerunku.
Pierwotnie figurka była umieszczona w drzewie, potem w drewnianej kaplicy. Przyciągani kolejnymi cudami pielgrzymi potrzebowali większej świątyni, dlatego wybudowano murowany kościół. Prace, pod nadzorem miejscowych fachowców, prowadzili sami pątnicy. W 1784 roku zakończono budowę wieży, a w 1821 konstrukcję powiększono o krużganki.
Większość współczesnych elementów wystroju wnętrz pochodzi z przełomu XIX i XX stulecia, z monachijskiej pracowni artystycznej Mayera. Cudowna figurka stoi w gablocie na środku bogato zdobionego ołtarza głównego. Pięknem i kunsztem wykonania zachwycają również witraże, rzeźby oraz freski.
Na terenie Sanktuarium Maria Śnieżna mieści się małe muzeum, z całoroczną szopką oraz eksponatami przedstawiającymi niezwykłe dzieje tego miejsca. Do dyspozycji turystów są również sklepik z pamiątkami (wewn. siedziby parafii) oraz Sala Pielgrzyma oferująca strawę i napoje.
Od kościółka na sam wierzchołek Iglicznej prowadzi droga krzyżowa. Do Sanktuarium Maria Śnieżna można dojechać samochodem, drogą od Marianówek i Szklar. Okresowo obowiązuje na niej ruch wahadłowy (kierunek zmieniany co ok. 15 min.) Parking leży ok. 400 m od świątyni. Z myślą o niepełnosprawnych przygotowano 4 „koperty” pod samym sanktuarium.
Świątynia z 1781 r., prezentująca późnobarokowy styl. Założenie maryjnego sanktuarium związane jest z lipową figurką, “Marią Śnieżną - Przyczyną Naszej Radości”. 39-centymetrowa rzeźba, przywieziona pod Igliczną z austriackiego Mariazell, miała stać za cudownymi, potwierdzonymi komisyjnie uzdrowieniami. Reszta wystroju kościółka pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.
Opinie
- 5 powodów organizacji konferencji w Kielcach
- Spokojny sen pod gwiazdami – jak przygotować idealne miejsce do spania na kempingu?
- Namiot plażowy samorozkładający - idealne rozwiązanie na letnie dni
- Wellness i SPA w Zakopanem: Hotel z basenem i strefą relaksu
- Jak wybrać odpowiedni plecak na lot Ryanairem, aby nie przepłacać?
- Ile kosztują noclegi nad polskim morzem na wakacje 2024?
- Materace do namiotów – klucz do komfortowego snu pod gwiazdami
- Odkrywanie perełek polskiego wybrzeża: Sopotu, Helu i Gdyni
- Rozporządzenie EU 261/2004 i prawa pasażera lotniczego - Sprawdź dokładnie swoje prawa jeśli latasz samolotami!
- Przerwa w podróży? Gdzie odpocząć przy lotnisku Okęcie?
- Podróż z przyczepą kempingową
- Małopolskie noclegi dla dwojga
- Zdrowie i Odnowa w Pafos: Relaksujące Spa i Ośrodki Wellness
- Dokąd zabrać partnerkę na Dzień Kobiet?
- Elcamp – salon i serwis kamperów i przyczep kempingowych w Krakowie
- Egzotyczne podróże na początek znaleźć tanie oferty?
- Nadchodzi Majówka! Zainspiruj się propozycjami na aktywny wypoczynek
- Zimowe trasy w górach – łatwe i przyjemne szlaki dla początkujących w Tatrach, Beskidach i Sudetach!
- Wakacje nad morzem. Wybierz Świnoujście!
- Ustronie Morskie Atrakcje: co robić i co zobaczyć