Żeglowanie katamaranem

Żeglowanie po ciepłych morzach to nie lada przyjemność: wiatr we włosach, poczucie wolności, beztroska… jednym słowem prawdziwy relaks. Czy przy tego rodzaju urlopie można osiągnąć jeszcze więcej satysfakcji? Tak – i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zamiast standardowego jachtu wynajmiemy katamaran.

Nie buja

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Tradycyjny jacht pod wpływem wiatru lub wysokiej fali przechyla się i kołysze. Potocznie mówiąc: „bańka-wstańka”. Jeżeli ktoś wykazuje podatność na chorobę morską, okoliczność ta może zepsuć mu nawet najpiękniejszy rejs. Bo jak tu cieszyć się słońcem i wspaniałymi widokami, gdy żołądek podchodzi do gardła?

Katamaran ze względu na swoją konstrukcję – dwa połączone ze sobą kadłuby – jest zdecydowanie bardziej stabilny. Podczas żeglugi rzadko coś się przesuwa lub spada. Przygotowywanie posiłków gdy jacht jest w ruchu nie sprawia żadnych kłopotów. A gdy zdecydujemy się rzucić kotwicę w płytkiej zatoce, możemy liczyć na spokojną noc bez gwałtownego kołysania, nawet przy silniejszym wietrze.

Więcej miejsca

Jeśli myślimy o rejsie w większym gronie, a jednocześnie nie chcemy całkowicie rezygnować z prywatności, to katamaran jest idealnym rozwiązaniem. Dwa szerokie kadłuby sprawiają, że znajdziemy tu znacznie więcej miejsca niż na tradycyjnym jachcie. Wewnątrz najczęściej mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny, każda z łazienką. Daje to duże poczucie komfortu i prywatności.

Pokład jest tak zaprojektowany, aby maksymalnie cieszyć się słońcem i wspólnym przebywaniem w gronie przyjaciół i rodziny. W części dziobowej najczęściej spotkamy siatkę rozpiętą między dwoma kadłubami. To wygodna przestrzeń do opalania się, a nawet spania podczas gorących, letnich nocy. W nowszych modelach katamaranów znajdziemy tu wygodne materace i poręczne stoliki. W większych jednostkach dodatkowa przestrzeń do opalania została pomyślana na górnym pokładzie, obok stanowiska skippera.

W katamaranach messa połączona jest z kokpitem. To serce jachtu. Tu znajduje się wygodny stół wokół którego pomieści się w trakcie posiłku cała załoga. To również idealne miejsce na wieczorne imprezy, karciane zmagania, czy po prostu relaks z książką.

Łatwość w sterowaniu

W przypadku typowo rozrywkowego i turystycznego rejsu ze znajomymi, katamaran może nas dodatkowo zaskoczyć. Ten jacht jest bardzo zwrotny. Docenimy to szczególnie w niewielkich portach lub zatłoczonych marinach. Dwa niezależne silniki pozwolą nam obrócić katamaran dosłownie w miejscu.

Warto do tego wspomnieć, że stanowisko skippera znajduje się na podwyższeniu (lub górnym pokładzie) skąd roztacza się bardzo dobry widok – szczególnie istotne podczas żeglugi i manewrów portowych. Wszystko po to aby prowadzenie katamaranu było proste i przyjemne.

Dodano: 2018-05-15 15:47:00

Komentarze (2)
Anonim
16.05.2018 08:51

Zdjęcie tak bardzo z Polski... Zresztą, po co się przejmować - dylemat, który jacht sobie wynająć na wakacje, dotyczy nikłego promila wszystkich wczasowiczów. Swoją drogą - jak to jest, że w tym całym Puncie można sobie wyczarterować łódź we Francji, Chorwacji, Szwecji, na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych... a w Polsce już nie ?!?

Anonim
17.04.2019 10:53

Przy składce w kilka osób, na przykład paczka znajomych, taka żegluga wcale nie wychodzi tak drogo a jest na pewno wspaniałą przygodą!

Dodaj komentarz