Wrześniowy weekend z dziećmi - dokąd pojechać?

Rok szkolny właśnie się rozpoczął, co dla milionów dzieci i młodzieży oznacza 10 miesięcy wytężonej pracy, z feriami zimowymi pomiędzy semestrami oraz kilkoma innymi przerwami. À propos - nie sposób utrzymać koncentracji w szkolnej ławie przez cały czas od września, potrzebny jest zasłużony odpoczynek. W tej roli znakomicie sprawdzają się nawet krótkie, jedno-bądź dwudniowe wycieczki.

Chyba żadnego rodzica nie trzeba specjalnie przekonywać, że wspólne wojaże po Polsce to o wiele lepszy sposób na spędzanie wolnego czasu niż gry komputerowe, coraz bardziej żenujące programy w telewizji czy siedzenie na kanapie ze wzrokiem wlepionym w ekran smartfona. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale lepiej zachować umiar i zadbać o jakąś sensowną równowagę pomiędzy multimedialną rozrywką a rozwojem, jaki zapewniają krajoznawcze podróże. Dobrym zwyczajem będzie wprowadzenie zwyczaju np. przynajmniej jednej takiej weekendowej wycieczki w miesiącu już od września. Przedstawiamy 5 turystycznych miejscowości, do których warto wyskoczyć razem z dziećmi:

1. Karpacz - perła Karkonoszy, miasto położone tuż pod najwyższym szczytem Sudetów Śnieżką. Karpacz to jednak nie tylko piękno gór i służące zdrowiu właściwości górskiego klimatu, ale też mnóstwo ciekawych miejsc dla całej rodziny. Dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi cieszą się dwie wystawy budowli z klocków LEGO. Najważniejszy oczywiście jest fakt, że każda z nich posiada kącik do samodzielnej zabawy. Gracze komputerowi powiedzieliby: prawie jak Minecraft. Skoro już mowa o wirtualnej rzeczywistości, warto też wspomnieć o Muzeum Konsol i Gier Video, gdzie również nie zabrakło stanowiska do gry. Poza tym we wrześniowy weekend dzieci w Karpaczu można zabrać do Muzeum Zabawek, prezentujących fascynujące legendy i inne ciekawostki Karkonoskich Tajemnic czy miasteczka żywcem wyjętego z filmowych westernów.

2. Międzywodzie - mały kurort nad morzem w zachodniopomorskim, gdzie poza plażą, malutkim kinem i kilkoma boiskami we wrześniu… tak naprawdę nic innego nie ma. Nie jest to najbardziej zachęcający początek, ale Międzywodziu faktycznie warto zaufać w kwestii rodzinnych wyjazdów na weekend. I to nie tylko w takich przypadkach, kiedy najbardziej przydatna jest porządna dawka relaksu w ciszy i spokoju. Otóż Międzywodzie to doskonała baza wypadowa na wycieczki po najbliższej okolicy. Do wyboru są m.in. Świnoujście z latarnią morską, XIX-wiecznymi fortami i Podziemnym Miastem (szykowanym na III Wojnę Światową),Dziwnów ze sporym portem, mostem zwodzonym oraz świetnym Parkiem Miniatur i Kolejek, rozrywkowo-filmowe Międzyzdroje - z porządną dawką nauk przyrodniczych dzięki Wolińskiemu Parkowi Narodowemu - czy miasto Wolin. Legendarny Jomsborg (tudzież Vineta),stolica ważnego we wczesnym średniowieczu państewka, gdzie dziś funkcjonuje czerpiące z tych historii i tradycji Centrum Słowian i Wikingów.

3. Duszniki-Zdrój - mała, kameralna miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej. Choć pod względem walorów czysto uzdrowiskowych być może i nieco ustępuje bardziej znanym Polanicy i Kudowie, ma jednak kilka innych mocniejszych stron. Zdecydowanie największym wabikiem Dusznik-Zdroju na wrzesień będzie Muzeum Papiernictwa. Dusznicki młyn papierniczy to zabytek o randze Pomnika Historii Polski, a ekspozycje w pomysłowy sposób łączą tradycyjne wystawy muzealne z nowoczesnymi multimediami i interaktywnymi stanowiskami. Na dzieciach największe wrażenie zrobi samodzielne czerpanie papieru starymi metodami, oczywiście pod czujnym okiem przewodników. A aktywnym rodzinom polecamy weekendową wycieczkę do Zieleńca. Owszem, to dzielnica bardziej znana z doskonałych warunków narciarskich, ale od niedawna stała się też polską kolebką ciekawej dyscypliny sportu, jaką jest jedyne w swoim rodzaju połączenie golfa z frisbee - disc golf.

4. Łeba - pomorskie miasto portowe na skraju Słowińskiego Parku Narodowego, którego niewątpliwie najcenniejszym elementem są słynne ruchome wydmy. O ile jednak walory krajobrazowe Łeby mogą nie wzbudzić w dzieciach wielkiego entuzjazmu, tak z pewnością zrobi to kilka innych atrakcji kurortu i jego najbliższych okolic. Czegóż tu nie ma! Efektowna wystawa optycznych iluzji, oceanarium z żywymi rybami, duży park linowy, stała ekspozycja z klocków LEGO - rzecz jasna interaktywna - parki linowe, gwarantujący mocne wrażenia Power Park (gokarty, quady i samochody terenowe, paintball),oryginalne labirynty grabowe czy dwa duże, rodzinne parki rozrywki. I tak o ile w Łeba Parku królują dinozaury, tak Sea Park Sarbsk stawia na morskie stworzenia. Nie tylko modele w skali 1:1, jest tu też całkiem spore fokarium. I nawet jeśli nie wszystkie z tych miejscówek funkcjonują we wrześniu tak samo, jak w szczycie sezonu wakacyjnego, to i tak na jeden weekend będzie ich aż nadto.

5. Szczawno-Zdrój - kolejne malownicze uzdrowisko, które oferuje turystom dużo, dużo więcej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Weekendowy wypad do Szczawna-Zdroju z pewnością uda się tym rodzinom, które lubią odpoczywać na sportowo. Dobrze wyposażone siłownie terenowe w kilku parkach, duże stadniny koni, interesująca sieć szlaków rowerowych i pieszych, a nade wszystko Słoneczna Pola z torem 4X, ściankami wspinaczkowymi, dużym placem zabaw i wieloma innymi atrakcjami. Trzeba też wspomnieć o rozbudowanym kompleksie Aqua Zdrój z sąsiadującego bezpośrednio ze Szczawnem Wałbrzycha. A skoro już o Wałbrzychu mowa, to we wrześniu warto odwiedzić jeszcze Palmiarnię z egzotycznymi roślinami, piękny Zamek Książ (nr 3 pod względem wielkości wśród zamków w Polsce) i Starą Kopalnię, która jest nowoczesnym muzeum górnictwa i multidyscyplinarnym centrum kultury w jednym.

Galeria
Dodano: 2017-09-04 16:04:00

Komentarze (3)
Anonim
5.09.2017 10:18

Opisane kierunki prezentują się całkiem zachęcająco, tyle że dla mnie totalnie zbyt daleko. Na weekendową wycieczkę raczej wyjeżdża się gdzieś blisko miejsca zamieszkania, może w promieniu 150-200 kilometrów. Przy większych odległościach zdecydowanie zbyt dużo czasu zajmuje samo dotarcie na miejsce. Nawet wyjeżdżając w piątek wieczorem, trzeba wszystko tak zorganizować żeby wrócić w niedzielny wieczór. I ile zostaje na zwiedzanie i wypoczynek, dzień czy półtora?

Anonim
6.09.2017 09:11

Polecam Modlin :) świetne miasto, bogate w zabytkową architekturę militarną i ciekawe plenery, w których można się zrelaksować i wypocząć, a dla strudzonych turystów zawsze czeka oferta komfortowego noclegu choćby w http://www.noclegiuanety.pl/ :)

Anonim
20.08.2019 13:50

Nad morze mam za daleko ale do takiego Karpacza mogę z powodzeniem się udać na cały weekend. Być może zaplanuje taki wypad na wrzesień, przyda nam się mały odpoczynek po pierwszych tygodniach w szkole.

Dodaj komentarz