Wrzesień nad morzem Sztutowo - 3 najlepsze atrakcje

Mamy już połowę września, o niekoniecznie udanym lecie zdążyliśmy już zapomnieć, a złotej polskiej jesieni póki co ani widu, ani słychu… Pomimo tak niesprzyjających okoliczności, wypoczynek nad morzem w Polsce to wciąż bardzo dobra opcja dla tych, którzy mają jeszcze trochę urlopu do wykorzystania. Nawet tak kameralne miejscowości jak pomorskie Sztutowo posiadają takie atrakcje, które są w stanie zachęcić do rezerwowania noclegów.

I wcale nie musi chodzić o pełne bursztynów plaże. W końcu wrzesień to niezbyt dobry czas, żeby pluskać się na bałtyckich falach. Lepszym rozwiązaniem raczej będzie spacer. A jeśli chodzi o pozostałe atrakcje w Sztutowie i najbliższych okolicach, to redakcja noclegi.net.pl dokonała subiektywnego wyboru trzech najlepszych:

1. Muzeum Stutthof - dawny niemiecki obóz koncentracyjny, funkcjonujący od 2 września 1939 do “ewakuacji” 25 stycznia 1945 r. Wszelako żołnierze Armii Czerwonej do Stutthofu wkroczyli dopiero 9 maja. Przez ten długi czas Sztutowo stało się koszmarnym więzieniem dla około 110 tysięcy ludzi, z czego przynajmniej 65 000 zginęło. O przesłaniu muzeum najlepiej mówi napis umieszczony nad głównym budynkiem: “Los nasz dla was przestrogą ma być, nie legendą”. Wstęp do obozu Stutthof (otwartego od 9:00 do 17:00) i samodzielne zwiedzanie jest bezpłatne. Za drobną kwotę można wejść do sali z filmami dokumentalnymi, istnieje również możliwość wykupienia usługi przewodnickiej.

2. Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim - jedno z najciekawszych muzeów w regionie, koncentrujące się na lokalnej kulturze i tradycjach. Główne atrakcje Żuławskiego Parku Historycznego to duża kolekcja dawnych sprzętów rolniczych i przedmiotów domowego użytku, ekspozycja dokumentująca związki miejscowych z Holendrami oraz… dawna strażnica przeciwpowodziowa z pełnym wyposażeniem. Droga Sztutowo - Nowy Dwór Gdański to tylko kilkanaście kilometrów, do przejechania w 20 minut. Jednak w podróży warto zrobić dłuższy przystanek w Żelichowie, gdzie znajduje się lapidarium (którym opiekuje się ŻPH) z wiekowymi nagrobkami wielu różnych wyznań, pochodzącymi z XVII-XVIII wieku. Cmentarzysko można zwiedzać do woli, natomiast muzeum we wrześniu pracuje od wtorku do niedzieli, w godzinach 11:00-16:00.

3. Park linowy Mierzeja w Stegnie - to z przymrużeniem oka można można uznawać za część tej samej miejscowości. W końcu Stegnę dzieli od Sztutowa niespełna kilometr, więc udając się do parku linowego można, a nawet warto wybrać się na pieszo albo rowerem. W ramach rozgrzewki przed torem przeszkód na naprawdę wysokim poziomie - konkretnie to od kilku do nawet 15 metrów. “Mierzeja” w Stegnie oferuje 85 atrakcji, a raczej przeszkód ułożonych na 6 zróżnicowanych pod względem długości i poziomu trudności trasach. Jako że na wrzesień turystów nad morzem będzie dużo mniej, raczej nie trzeba będzie się przejmować długimi kolejkami i popędzającymi do szybszego przechodzenia kolejnych etapów nadgorliwcami. Z drugiej strony: niższa frekwencja i niepewna pogoda powodują, że przed wyjściem do parku linowego lepiej zadzwonić i upewnić się, czy w danym dniu będzie otwarty.

Galeria
Dodano: 2017-09-15 09:47:00

Komentarze (2)
MaThek
15.09.2017 11:38

W samym Stutthofie nie byłem, ale widziałem inne obozy koncentracyjne: chyba porównywalny z tym sztutowskim Gross-Rosen oraz kompletnie porażający Auschwitz. I osobiście jestem zdania, że polski MSZ do spółki z tymi wszystkimi Redutami Dobrego Imienia powinien jakoś współfundować wycieczki młodzieży szkolnej - zwłaszcza w Niemczech i Europie Zachodniej - do takich miejsc. Wtedy nieważne jakie pomyłki/manipulacje ukazywałyby się w mediach, ludzie i tak by wiedzieli kto naprawdę był odpowiedzialny za "Arbeit macht Frei"...

Anonim
15.07.2019 08:23

Interesuje się historią, Muzeum Stutthof będzie więc na pewno na mojej liście na wyjeździe we wrześniu. Jedziemy wraz z małżonka na kilka dni do Sztutowa i właśnie szukaliśmy inspiracji co można zobaczyć na miejscu.

Dodaj komentarz