Wrzesień nad morzem Świnoujście - 3 najlepsze atrakcje

Kto wybrał się nad polskie morze we wrześniu, ten nie jest specjalnie rozpieszczany przez tegoroczną pogodę. Pochmurna, deszczowa aura to jednak jeszcze nie koniec świata, wydatek na nocleg i odpoczynek może się jeszcze opłacić. Wystarczy dobrze wykorzystać cały wolny czas, a Świnoujście niewątpliwie daje ku temu sporo atrakcyjnych możliwości. Oto 3 najlepsze spośród nich zdaniem redakcji noclegi.net.pl:

1. Podziemne Miasto - niezwykle sugestywne “żywe muzeum”, które uświadamia jak niedaleko było od Zimnej Wojny do III Wojny Światowej, która to spokojnie mogłaby być ostatnią w dziejach całej ludzkości. Podziemne Miasto w Świnoujściu to duży kompleks poniemieckich bunkrów, który po zakończeniu II WŚ przystosowano na przeciwatomowy schron i kwaterę dowodzenia, z której najwyżsi rangą wojskowi mieli kierować ewentualną inwazją Armii Ludowej na Skandynawię… Turyści przyjeżdżający do Świnoujścia na wrzesień mogą się tutaj poczuć, jakby rzeczywiście trafili do świata z alternatywną historią.

2. Wycieczki promem - Świnoujście śmiało można nazywać polską Wenecją, gdyż ten zachodniopomorski kurort nad morzem położony jest na kilkudziesięciu mniejszych i większych wyspach. Brak stałego połączenia drogowego - o którym to mówi się co najmniej od ćwierć wieku, ale w sumie niewiele w tym temacie się robi - sprawia, że korzystanie z przepraw promowych jest zwyczajną koniecznością. Jednak to nie o nich mowa, a o długich rejsach do Danii, Szwecji lub Niemiec. Sama podróż sprawia wielką frajdę, no i u celu wycieczki można bardzo przyjemnie spędzić wrześniowy dzień.

3. Twierdza Morska Świnoujście - zespół XIX-wiecznych, pruskich fortyfikacji obronnych. Tworzyły go 4 duże, silnie umocnione placówki. Do dziś przetrwały 3 forty Twierdzy Morskiej Świnoujście, a w każdym z nich funkcjonuje mniej lub bardziej rozbudowane muzeum. Bodaj najciekawiej prezentuje się oferta turystyczna Fortu Gerharda, gdzie przewodnikiem po sporych wystawach i innych atrakcjach są świetnie wczuwający się w swoją rolę pruscy komendanci. Fort Anioła wyróżnia się szerokim zróżnicowaniem tematycznym ekspozycji: historycznie od wikingów i średniowiecza po II Wojnę Światową, a do tego czasowe wystawy artystyczne. Na turystów czeka jeszcze Fort Zachodni, wyróżniający się… ciekawą przyrodą. Twierdza powoli podnoszona jest ze stanu poważnego zaniedbania, co we wrześniu można nawet uznać za pewien atut z powodu ładnych widoczków.

Galeria
Dodano: 2017-09-07 11:23:00

Komentarze (2)
Anonim
7.09.2017 14:34

To samo Podziemne Miasto, które to wylądowało na III miejscu w głosowaniu na 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler, opisywanym w poprzednim poście? Ja tam nie miałem tej przyjemności (?) wybrać się na zwiedzanie wojskowych bunkrów i kwater pod Świnoujściem, ale skoro tak wszędzie chwalą, to coś w tym musi być... Obyśmy tylko nie musieli sprawdzać Podziemnego Miasta na wypadek nuklearnej rozpierduchy, którą zdają się szykować światu Kim Dzong Un do spółki z Trumpem!

Anonim
1.08.2019 08:26

Aż wstyd się przyznać, ale w Świnoujściu jeszcze nie byłam. Raz przejazdem w sumie. Nigdy mnie tam nie ciągnęło latem, ale może czas nadrobić zaległości jesienią i pojechać we wrześniu. Atrakcje zapowiadają się ciekawie.

Dodaj komentarz