Wrzesień nad morzem Jastarnia - 3 najlepsze atrakcje

Półwysep Helski to z pewnością jeden z najpiękniejszych rejonów na całym polskim wybrzeżu. Turyści zjeżdżają nad morze nadzwyczaj chętnie, jak ktoś ma taką możliwość to nawet po szczycie sezonu we wrześniu. I nic dziwnego, że wczasowicze tak bardzo sobie chwalą Jastarnię - nie tylko ze względu na niezłe obiekty noclegowe, ale i fascynujące atrakcje.

Delikatnie rzecz ujmując nienadzwyczajne warunki do plażowania, kąpania się i amatorskiego uprawiania sportów wodnych - jakie zazwyczaj panują w Polsce w połowie września - wcale nie wykluczają tego, żeby wypad nad morze udał się wspaniale. Spośród pozostałych atrakcji turystycznych, jakie oferuje Jastarnia, redakcja noclegi.net.pl wytypowała (wybitnie subiektywnie) trzy najlepsze z nich.

1. Fortyfikacje Ośrodka Oporu Jastarnia - sieć różnego typu bunkrów, stanowisk artyleryjskich i innego rodzaju umocnień, które powstały już w 1939 roku, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. I można zaryzykować stwierdzenie, że spełniły swoje zadanie, gdyż polscy żołnierze na całym Półwyspie Helskim bronili się od 1 września aż do 2 października. A żeby było jeszcze ciekawiej, Niemcy rozbudowali fortyfikacje w Jastarni, w których bronili się przed Rosjanami aż do 10 maja 1945 r. Dziś w części placówek funkcjonują tematyczne wystawy, w których największymi atrakcjami są pieczołowicie zrekonstruowane stanowiska bojowe z pełnym wyposażeniem.

2. Lądowisko Jastarnia - tudzież lotnisko, ale spory o adekwatne użycie obowiązującej terminologii zostawmy specjalistom od awiacji. To, co dla turysty liczy się najbardziej, to dostępne dzięki “infrastrukturze” lotniczej atrakcje. Najważniejsze z nich to rzecz jasna spokojne loty widokowe - samolotami PZL 104 Wilga albo Antonow An-2. A wrzesień nad morzem, za sprawą naturalnych krajobrazów, morskich fali i przybierających nowe kolory roślin prezentuje się niezwykle efektownie. W Jastarni można również wyskoczyć ze spadochronem. A jeśli chodzi o same lądowisko na Półwyspie Helskim, to piloci mają tutaj do dyspozycji ok. 700 metrów trawiastego pasa.

3. Kościół Nawiedzenia NMP - niekoniecznie wiekowa, za to niezwykle ciekawa architektonicznie świątynia. Rzecz jasna kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny cieszy się statusem zabytku. Prawdopodobnie największą atrakcją dla zwiedzających będzie tutaj kaszubska polichromia z motywami morsko-rybackimi, utrzymana w kolorach niebiesko-seledynowo-białych. Warto również zwrócić uwagę na busolę przy wejściu oraz ambonę w kształcie łodzi rozbijającej fale. I jeszcze jedna informacja: we wrześniu częstotliwość nabożeństw w Jastarni pewnie będzie mniejsza niż latem, ale z uwagi na znacznie mniejszą liczbę potencjalnych wiernych niż latem.

Galeria
Dodano: 2017-09-13 13:01:00

Komentarze (2)
Anonim
13.09.2017 14:57

W końcu coś się zaczęło w tej Jastarni dziać? Bo jak ja byłem na Helu, jeszcze w poprzednim tysiącleciu, to o zwiedzaniu bunkrów można było co najwyżej pomarzyć. Wszystko sobie stało zniszczone i porzucone, wejście na własną rękę najczęściej kończyło się wdepnięciem w cuchnącą melinkę... Ciekawe dlaczego gdańskie Muzeum II Wojny Światowej, tak chętnie "połączone" z Westerplatte, nie mogłoby się pokusić o przejęcie wszystkich bunkrów na półwyspie i urządzeniu w nich jakichś porządnych wystaw?

Anonim
18.07.2019 13:05

Atrakcje Jastarni zapowiadają się dość ciekawie, można pomyśleć o zobaczeniu ich jak będe we wrześniu w tych rejonach na zjeździe rodzinnym ;)

Dodaj komentarz