Weekendowy wypad samochodem - Słowacja

Słowacja to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Europy. Piękne zamki, cudowna przyroda i śliczne urokliwe miasteczka sprawiają, że jest to idealne miejsce na dłuższy wypoczynek lub weekendowy wypad. Ponieważ Słowacja jest sąsiadem Polski, możesz się na nią dostać swoim samochodem, co bardzo ułatwia zwiedzanie tego niezwykłego miejsca. Do Słowacji nie potrzebujesz paszportu - wystarczy dowód osobisty (ważny co najmniej 6 miesięcy). Jeśli podróżujesz z dziećmi, one także muszą go posiadać.

Zanim wyruszysz samochodem do Słowacji

By móc bezpiecznie podróżować i by ewentualna kontrola nie skończyła się mandatem, sprawdź czy posiadasz wyposażenie, obowiązujące u naszego sąsiada. Apteczka, koło zapasowe wraz ze sprzętem niezbędnym do jego zmiany, kamizelki odblaskowe (dla wszystkich podróżujących i ważne - muszą znajdować się w kabinie auta - nie w bagażniku!),trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo polecane (czyli nie dostaniesz za brak mandatu, ale warto posiadać) są gaśnica, komplet żarówek zapasowych, linka holownicza. Ubezpieczenie OC jest ważne polskie, rozważ zakup pakietu Assistance.

Pamiętaj też, że część dróg na Słowacji jest płatnych, dlatego przed wyjazdem koniecznie zakup winietę - np. na onlinewinieta.pl

Piękna słowacka przyroda

Słowacja to kraj, którego tereny w 60% zajmują pasma górskie Karpat zachodnich i wschodnich. Jeżeli lubisz kontakt z naturą oraz preferujesz aktywną formę spędzania czasu, powinieneś odwiedzić Słowacki Raj. 

Słowacki Raj - idealny na weekendowy wypad

Jest to przepiękny Park Narodowy, w którym znajdziecie wąwozy, wodospady, przełęcze. Słowacki raj to cudowny płaskowyż z najróżniejszymi cudami natury. Położony jest na średniej wysokości 800-1000 m n.p.m. i zajmuje aż 194 metry kwadratowe. Znajduje się tutaj kilka specjalnie przygotowanych szlaków. Dla ułatwienia przejść nad strumieniami i wąwozami przygotowano tu kładki, drabiny, mosty. Dużą uwagę przygotowując te trasy, zwracano uwagę na to, aby nie zmienić wyglądu tej cudownej okolicy. Szlak można dobrać do naszej formy i możliwości. Na wycieczkę możesz zabrać pociechy, wystarczy wybrać łatwiejszy szlak. Na Słowacji można znaleźć aż 9 parków narodowych. Znajdziesz tu wspaniałe widoki, piękną roślinność a w górach spotkać można nawet kozice, które zgrabnie przeskakują ze skałki na skałkę. Spacerując po górach czy parkach narodowych lepiej nie schodzić z wytyczonych szlaków, ponieważ można spotkać dzikie zwierzęta takie jak niedźwiedzie, czy wilki. Każdy miłośnik przyrody z pewnością będzie zachwycony wizytą na Słowacji.


Ciekawe zabytki Bratysławy

Słowacja na swoim terenie posiada bardzo dużo zamków oraz ruin, które po nich pozostały. W stolicy można zobaczyć nie tylko zamek, ale i inne ciekawe zabytki. 

Bratysława

Zamek Bratysławski znajduje się właśnie w Bratysławie i góruje nad miastem. Jest to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Budowla jest naprawdę imponująca. Co ciekawsze pierwsze wzmianki o zamku pochodzą już z 907 roku. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Kościół Świętej Elżbiety. Świątynia pomalowana jest na niebiesko, co jest dość nietypowe, ale nadaje jej uroku. Warto również odwiedzić katedrę Świętego Marcina. 

Zamki rozsiane są po całej Słowacji, także sam możesz ustalić trasę, która będzie Ci najbardziej odpowiadać. Sprawdź sam, czym jeszcze Słowacja może Cię zaskoczyć.

Dodano: 2022-07-04 09:59:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz