Wakacje na Mazurach - co zobaczyć?

Mazury to region geograficzno-historyczny położone w północno-wschodniej Polsce administracyjnie należący do województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to popularne miejsce wśród urlopowiczów w ciepłe wiosenne i letnie dni. Turystów przyciągają tam przede wszystkim czyste jeziora i niesamowite walory przyrodnicze. Mazury nie są silnie zurbanizowane, nie jest to też region przemysłowy, a więc ma do zaoferowania powietrze bez zanieczyszczeń i środowisko naturalne nieskażone ludzką ręką. W sezonie odbywa się tam bardzo wiele festiwali muzycznych i kabaretowych oraz prawdziwa moc innego rodzaju atrakcji. Wiele osób zastanawia się więc gdzie wybrać się na Mazury?

Giżycko i okolice

Giżycko jest jednym z popularniejszych miast wypoczynkowych na Mazurach. Posiada dobrze rozwiniętą sieć noclegową oraz wiele atrakcji do zaoferowania. Znajduje się tam także stacja kolejowa obsługująca połączenia dalekobieżne, co jest na Mazurach rzeczą dosyć niezwykłą - w większości miejscowości transport kolejowy nie jest rozpowszechniony. Giżycko położone jest nad wieloma jeziorami, z których największe to Niegocin oraz Kisajno, należące do kompleksu Mamry. Nad oboma wymienionymi jeziorami urządzone zostały plaże miejskie z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Analizując ofertę hoteli w Giżycku warto zwrócić na Hotel St. Bruno który powstał w historycznym zamku krzyżackim.

Nad jeziorem Niegocin znajduje się ponadto przystań jachtowa i urokliwe molo. Mazury są prawdziwą mekką fanów żeglarstwa i pasję do uprawiania tego sportu skutecznie realizować można również w Giżycku. Znajdują się tam także bardzo ciekawe atrakcje turystyczne, do których należy obrotowy most oraz historyczna twierdza Boyen. W bardzo bliskim sąsiedztwie natomiast położona jest Gierłoż, w której znajduje się Wilczy Szaniec - tajna siedziba Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej. Około 30 km od Giżycka zabytki z czasów krzyżackich jesteśmy w stanie zwiedzić w Kętrzynie lub w Reszlu, gdzie znajdują się imponujące zamki i inne obiekty gotyckie.

Mikołajki i Mrągowo

Inną bardzo ciekawą opcją na urlop jest wybranie Mikołajek - typowo turystycznego miasta położonego nieco na południe od Giżycka bardzo blisko największego w Polsce jeziora Śniardwy. Również jest to baza dla zwolenników żeglarstwa i innych sportów wodnych. Okoliczne obszary doskonale nadają się także do uprawiania kolarstwa. Mikołajki turystów przywitają dobrą bazą noclegową, wielością rozmaitych punktów gastronomicznych, a także parkiem wodnym Tropicana, który może być nie lada atrakcją dla ludzi w każdym wieku.

Pasjonatów historii XVI wieku zainteresować może natomiast Muzeum Reformacji Polskiej, w którym zebrano pamiątki o tym interesującym, acz często zapomnianym epizodzie w dziejach naszego państwa. Większym miastem, również często wybieranym przez turystów jest położone w pobliżu Mrągowo nad jeziorami Czos i Magistrackim. Znajduje się tam plaża miejsca z molo, a także urocze centrum z wiekowymi kamieniczkami. W sezonie jest miejscem bardzo głośnym i tętniącym życiem przez wielość organizowanych tam wydarzeń. Stałe połączenia autobusowe zapewniają komunikację ze stolicą województwa, Olsztynem.

Dodano: 2019-06-03 13:03:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz