Wakacje na jachcie - sposób na niezapomnianą przygodę

Zbliża się okres wakacyjny i czas zaplanować urlop. Może w tym roku zdecydować się na coś zupełnie innego i wybrać jachting? To ciekawa forma wypoczynku, która gwarantuje świetny relaks, piękne widoki, ładną opaleniznę oraz często zmiany miejsca. Wakacje na jachcie mogą stać się przygodą życia, czymś, do czego będzie się wracać latami.

Jachting sprzyja długim rozmowom, nawiązaniu bliskich relacji, cementuje przyjaźń. Czasami oprócz słońca i spokoju, zapewnia nieprzewidziane atrakcje w postaci burzy czy silnego wiatru. Ale to wszystko powoduje, że jest ciekawie, nie ma czasu na nudę i monotonię. Po burzy zawsze wychodzi słońce i znów można rozkoszować się promieniami słońca. Jachting pozwala poznać nowe miejsca, nawiązać nowe znajomości, zapewnia poczucie swobody i wolności. Nie trzeba się śpieszyć, wakacje można spędzać we własnym rytmie i tempie. Czego chcieć więcej?

Jachting - co to takiego?

Jachting to nic innego jak żeglowanie na jachcie, czyli łodzi, która porusza się napędzana siłą wiatru. Jachting często ma formę rekreacyjną, zakłada przemieszczanie się od portu do portu, zwiedzanie i relaksowanie się pobytem na wodzie. Jest to forma przyjemności, nie opiera się na rywalizacji, tylko na wspólnym spędzaniu czasu i poznawaniu nowych zakątków.

Dzisiejsze jachty to niemal małe domki letniskowe. Znajdziemy na nich kabinę sanitarną z WC, umywalką, prysznic. Do dyspozycji jest lodówka i kuchenka z pełnym wyposażeniem kuchennym, telewizor, dvd.  Wakacje na jachcie mogą być ciekawą formą spędzenia czasu dla osób w każdym wieku, dzieci, dorosłych i seniorów. Aby uprawiać wakacyjny jachting nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, wystarczy chęć i energia do poznawania nowych rzeczy. Jeżeli żaden z uczestników jachtingu nie posiada stosownych uprawnień, można wybrać się na wakacje ze skipperem. Warto też wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem bez patentu żeglarskiego lub motorowodnego możliwe jest prowadzenie jachtu żaglowego o długości poniżej 7,5 m i jachtu motorowego o mocy silnika poniżej 10kW. Ustawa dopuszcza również uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.

Aby móc samodzielnie żeglować, potrzebny jest patent żeglarski, przyda się również doświadczenie. Jeżeli jednak wolimy większy jacht lub nie mamy pewności, że sami podołamy, na pewno pomoże nam skipper, czyli osoba, która posiada duże doświadczenie oraz wysokie uprawnienia żeglarskie. Oprócz tego, że jest specem w sterowaniu jachtem, jest też osobą, która umie pokazać ciekawe miejsca, a także zabawić ciekawą rozmową i morskimi opowieściami.

Jachting w Polsce - jakie miejsca warto wybrać?

Polska to ciekawy kraj, warto go poznać i przekonać się, co ma do zaoferowania. Zwolennicy jachtingu mogą skorzystać z coraz liczniej powstających wypożyczalni jachtów i spędzić wakacje marzeń. Na zwolenników morskiego jachtingu czeka Morze Bałtyckie. Płynąc Bałtykiem, można dopłynąć do Estonii, Litwy, zwiedzić Danie, wyspę Gotland czy Niemcy. Jednak najciekawszą formą spędzenia wakacji jest żeglowanie po mazurskich jeziorach. Wielkie Jeziora Mazurskie oferują wiele malowniczych szlaków wodnych z cudownym krajobrazem. Są tutaj niepowtarzalne jeziora Mamry, Śniardwy, Niegocin, Kisajno i wiele innych. Warte uwagi jest również Pojezierze Zachodnie z jeziorem Łebsko i Gardno oraz Pojezierze Pomorskie z jeziorem Wdzydze. Niektóre polskie rzeki również zachęcają do jachtingu. Należą do nich Wisła, Dunajec, Bug, Pilica, Odra, Warta. Dla urlopowiczów zostały wybudowane mini przystanie, które pozwalają na zwiedzanie okolicznych miast. Popularny jest również Zalew Soliński, a także sztuczny zbiornik w Rożnowie na Dunajcu oraz w Goczałkowicach na Wiśle.

A może jachting za granicą?

Dla wszystkich, którzy marzą o słońcu, upalnej pogodzie i poznawaniu dalekich zakątków, polecany jest jachting za granicą. Największe floty czarterowe znajdują się na Morzu Śródziemnym, wakacje w tym rejonie spełnia oczekiwania najbardziej wymagających turystów. Miejsca, które warto uwzględnić w swoich letnich rejsach to:

  • Chorwacja, która kusi piękną pogodą, plażą, miejscami do nurkowania. W przerwach warto zwiedzić okoliczne miasta, poznać zabytki i historyczne miejsca, np. Dubrownik, Trogir czy Split.
  • Grecja z jej niepowtarzalnym klimatem, gościnnością i licznymi zabytkami. Warto zobaczyć grecki, wulkaniczny krajobraz oraz zjeść prawdziwe grecki pomarańcze.
  • Baleary, czyli cztery wyspy: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Każda z nich przedstawia zróżnicowany krajobraz, wyspy zachwycają pięknymi zatoczkami, czystymi plażami oraz śladami dawnych kultur. 
  • Korsyka zachęca do wypoczynku czystymi plażami, unikalną przyrodą oraz zróżnicowanym krajobrazem. To miejsce pełne skalistych klifów, górskich szczytów, a także rozległych plaż. 
  • Karaiby to piękny krajobraz, lazurowe wody i czyste plaże. To wymarzone miejsce na wakacje dla całych rodzin.
  • Wyspy Kanaryjskie to kilka wysp, m.in. Teneryfa, Lanzarote, Gran Canaria czy Fuerteventura. Każda z nich zapewnia relaks i poczucie idylli. 

Zagraniczny jachting jest gwarancją pięknej pogody, dużej ilości słońca, zapewnia moc atrakcji dla osób w każdym wieku. W przerwie od pływania można po wylegiwać się na piasku czy popływać w ciepłych wodach. Warto poznać także uroki nurkowania, zwiedzić liczne zabytki czy spróbować miejscowych potraw oraz poznać obcą tradycję.  

Jachting to forma wypoczynku, którą warto się zainteresować. Jest przyjemną formą spędzania czasu, pozwala poznać nowe miejsca i nabyć nowe umiejętności. Warto się do niej dobrze przygotować, poczytać przewodniki, zrobić zakupy w sklepie, poznać zasady w kraju do którego się wybieramy. Rozpoczęta w wakacje przygoda z jachtem może stać się w przyszłości wspaniałym hobby.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem żeglarskim Maristo.pl.

Dodano: 2020-04-29 15:11:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz