W poszukiwaniu bursztynów: Porady i informacje na temat szukania bursztynów nad Bałtykiem

 • Noclegi
 • Blog
 • W poszukiwaniu bursztynów: Porady i informacje na temat szukania bursztynów nad Bałtykiem

Jeśli jesteś jednym z tych szalonych poszukiwaczy przygód, którzy lubią łazić po plaży, brodząc w falach i sprawdzając, czy każdy błyszczący kamyk to przypadkiem nie bursztyn, to jest to artykuł dla Ciebie. W tym poradniku znajdziesz:

 • Podstawy bursztynobrania na plażach Bałtyku,
 • Praktyczne porady, jak skutecznie szukać tych małych, bursztynowych skarbów,
 • Sekrety, które pomogą Ci stać się prawdziwym mistrzem w tej dziedzinie.
 • Najlepsze miejscowości do poszukiwań.
 • Jak sprawdzić, czy to na pewno bursztyn a nie szkiełko od butelki po piwie?

Na start: kilka ciepłych słów o bursztynie

Zanim wyruszysz na poszukiwanie bursztynów, warto wiedzieć, czego szukasz. Nie chodzi tu o to, żebyś mógł odróżnić bursztyn od plastikowej naszyjnikowej imitacji, ale o zrozumienie, dlaczego ten kamień jest tak wyjątkowy. Bursztyn to bowiem nic innego, jak skamieniała żywica drzewna, która ma od 30 do 100 milionów lat. No właśnie, poczuj to! To jest prawdziwy Jurassic Park w twojej dłoni.

Porady dla początkujących poszukiwaczy

A teraz do rzeczy. Jak znaleźć ten skarb? Może być dosłownie wszędzie, ale to nie znaczy, że jest łatwo go znaleźć. Często kryją się pod warstwą piasku. Dlatego na poszukiwania zawsze zabieraj ze sobą coś do przesiewania piasku, np. sitko do makaronu. 

Kiedy szukać bursztynów?

A teraz przyszła pora na małe ujawnienie sekretu. Najlepszym czasem na poszukiwanie bursztynów jest po sztormie, gdy fale wyniosły na brzeg nową partię piasku. Nad Bałtykiem zdarzają się one najcześciej wczesną wiosną lub jesienią. I nie zapomnij o tym, że bursztyny są lekkie i często pływają na powierzchni wody. Więc jeśli jesteś nieco odważniejszy, możesz spróbować swojego szczęścia brodząc w wodzie.

Jednak szukanie bursztynów to nie tylko zmagania z żywiołami, ale również szansa na relaks i przyjemność cieszenia się pięknem bałtyckiego wybrzeża. Dlatego jeśli planujesz dłuższy wyjazd na poszukiwanie bursztynów, zdecydowanie polecam sprawdzić noclegi nad morzem. Będziesz mógł nie tylko delektować się porannym spacerem po plaży, ale również zrelaksować się po całym dniu szukania skarbów.

Gdzie szukać bursztynów?

Polskie wybrzeże Bałtyku to miejsce, gdzie można znaleźć prawdziwe skarby. A najcenniejszym z nich jest bursztyn, zwany też "złotem Bałtyku". Przygoda czeka na Ciebie na każdym kroku, a poniżej przedstawiamy miejsca, które są szczególnie dobre do poszukiwania bursztynów. 

Jantar to miejsce, które jest prawdziwym rajem dla poszukiwaczy bursztynów. Tak naprawdę, w Jantarze organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu! Nie ma chyba lepszego dowodu na to, że to miejsce jest pełne tych drogocennych kamieni.

Pozostałe miejsca:

 • Gdańsk: Znane jako stolica polskiego bursztynu, a najlepszym miejscem do poszukiwania jest Wyspa Sobieszewska. Można tu także odwiedzić Muzeum Bursztynu.
 • Krynica Morska: Miejscowość na końcu Polski z pięknymi plażami na Mierzei Wiślanej. Idealne miejsce do poszukiwania bursztynu.
 • Ustka: Bursztyn pojawia się tutaj zwłaszcza po sztormie. Nie przegap okazji, jeżeli jesteś w Ustce podczas burzowego, niespokojnego dnia.
 • Sztutowo: Idealne dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów. W Sztutowie nie jest tak gwarnie jak w popularnych kurortach, a bursztynów jest tu sporo.
 • Kąty Rybackie: Doskonałe miejsce do szukania bursztynu, szczególnie po sztormie. Warto tu przyjechać i spróbować swoich sił!
 • Hel: Na plażach Mierzei Helskiej odbywają się zawody w poławianiu bursztynu. To jest szansa, żeby nauczyć się to robić jak profesjonalista.
 • Mikoszewo: Złoża bursztynu występują też w Bałtyku w okolicy Mikoszewa. Wspaniałe miejsce do poszukiwania "złota Bałtyku".
 • Stegna: Warte odwiedzenia dla poszukiwaczy. Dla największych szans na znalezienie bursztynu warto wybrać się na spacer brzegiem morza z samego rana.

Czy to na pewno bursztyn?

Oto parę technik, które mogą Ci dopomóc w rozpoznaniu autentycznego bursztynu:

 1. Test wody z solą: Autentyczny bursztyn unosi się na wodzie z solą, w przeciwieństwie do innych żywic i materiałów sztucznych, które zwykle toną. Do szklanki z wodą dodaj mniej więcej 5 łyżek soli i zanurz w niej kawałek potencjalnego bursztynu. Jeśli utrzymuje się na powierzchni, istnieje prawdopodobieństwo, że jest to prawdziwy bursztyn.
 2. Elektryzowanie: Bursztyn, pocierany o naturalne tkaniny (np. wełna, bawełna) przyciąga małe cząstki pyłków, włosy, kawałki papieru. Potrzyj kawałek bursztynu przez około 15 sekund, a następnie zbliż do niego małe kawałki papieru. Jeżeli cząstki są przyciągane, może to wskazywać, że masz do czynienia z prawdziwym bursztynem.
 3. Próba ogrzewania: Bursztyn uwalnia przyjemny, żywiczny zapach podczas podgrzewania. Możesz to sprawdzić, przykładając do bursztynu rozgrzaną na czerwono igłę. Pamiętaj jednak, że jest to metoda inwazyjna i może zniszczyć bursztyn.
 4. Test światła UV: Pod wpływem światła UV bursztyn zmienia barwę - na niebieską lub żółto-miodową. Tworzywa sztuczne i żywice nie reagują na światło w ten sposób.
 5. Zadrapanie powierzchni: Bursztyn można łatwo zadrapać, tworząc drobne kruszki. Syntetyczne żywice tworzą spiralne skrawki.

Jeśli pomimo przeprowadzenia tych prób nadal masz wątpliwości, są specjalni rzeczoznawcy od tych spraw. 

Ostatnia rada: cierpliwość!

Na koniec, pamiętaj, że poszukiwanie bursztynów wymaga cierpliwości. To nie jest sprint, to maraton. Może się zdarzyć, że cały dzień będziesz przesiewał piasek i nie znajdziesz ani jednego piwnego kamyka. Ale nie zniechęcaj się! Każde poszukiwanie jest też świetną okazją do relaksu, odpoczynku od codziennego zgiełku i po prostu bycia na świeżym powietrzu. Więc nawet jeśli nie uda Ci się znaleźć bursztynu, zawsze znajdziesz coś innego – chwilę spokoju i kontaktu z naturą.

Dodano: 2023-06-26 11:40:00

Komentarze (3)
Anonim
26.06.2023 12:27

Moja mama miała zawsze dużą kolekcję bursztynów, które znalazła na plaży. Mi i siostrze nigdy nie udało się nic znaleźć

Anonim
26.06.2023 14:36

Zawsze podczas wakacji nad morzem wybieram się na poszukiwania bursztynów. Mam już całkiem sporą kolekcję, tylko niebardzo wiem co z nimi robić. Jakieś pomysły?

Anonim
26.06.2023 14:51

Nalewka :)

Dodaj komentarz