Uroki Szczawna-Zdroju i okolic - zachwycające przez okrągły rok

Niektórzy traktują Szczawno-Zdrój jak jedną z dzielnic Wałbrzycha - i po spojrzeniu na mapę takie spostrzeżenia zdają się całkiem sensowne. Miejscowość uzdrowiskowa z tradycjami “otoczona” z trzech stron przez miasto przemysłowe (kiedyś). Niczym woda i ogień, a w tym przypadku zdrojowa woda mineralna i ogień płonącego węgla. Takie zestawienie, w połączeniu z historią regionu i rozwijaną infrastrukturą turystyczną sprawia, że przyjazd do Szczawna będzie dobrym wyborem przy praktycznie każdej okazji.

Weekend we dwoje w Szczawnie-Zdroju - prawdziwie magiczny czar dla zakochanych par. Szczawno-Zdrój niewątpliwie ma sporo pięknych zakątków, z deptakiem i kilkoma parkami na czele. A jeśli chodzi o atrakcje na weekend we dwoje, to będzie ich całe mnóstwo. Relaks w SPA, Park Wodny Aqua Zdrój, przejażdżki konne i rowerowe, wspólne zwiedzanie ciekawych miejsc… Przy okazji weekendu we dwoje w Szczawnie warto też wybrać się do Palmiarni, niezależnie od pory roku. W końcu ogrody stworzone specjalnie dla księżnej (tu: Daisy von Pless) to nie lada gratka dla niepoprawnych romantyków.

Odnowa biologiczna w Szczawnie-Zdroju - specjalność szczawieńskiego Zakładu Przyrodoleczniczego, Domu Zdrojowego i wielu, wielu innych ośrodków w uzdrowisku. A przynajmniej jedna z kilku, w końcu odnowa biologiczna to nieco inna dziedzina niż także praktykowane w Szczawnie działania. Chodzi o kuracje rozmaitych dolegliwości, procedury rehabilitacyjne po urazach / chorobach itd. A dodając do odnowy biologicznej piękne okoliczności przyrody Szczawna-Zdroju, turnus nastawiony na regenerację i powrót do pełni sił uda się znakomicie.

Sylwester w Szczawnie-Zdroju - szampański nastrój, huczna zabawa sylwestrowa i dużo turystycznych fajerwerków. Przyjazd na sylwestra do Szczawna-Zdroju pozwoli nie tylko świetnie się bawić, ale też zacząć nowy rok w dobrym humorze i niezłej kondycji. Realizację postanowień, jakie często pojawiają się w związku z sylwestrem, można zacząć m.in. na okolicznych stokach narciarskich, w kompleksie sportowym Aqua Zdrój, kameralnym klubie Fitness Zdrój albo i kortach tenisowych MKS-u pod balonem. Tym, którym marzy się prawdziwie wykwintny bal sylwestrowy w Szczawnie, niech zapiszą się na noworoczną imprezę na Zamku Książ. Ewentualnie jeszcze w Teatrze Zdrojowym.

Boże Narodzenie w Szczawnie-Zdroju - zamiast siedzieć w kuchni do ostatniej chwili, lepiej po prostu przyjechać na gotowe. I dobrze wykorzystać tyle czasu wolnego w Szczawnie, ile w przypadku domowego Bożego Narodzenia nijak nie dałoby się wygospodarować. Wypoczynek na święta w gronie najbliższych to niewątpliwie trafiony prezent. Tym bardziej, że Szczawno-Zdrój na Boże Narodzenie jest w stanie zaoferować całe multum fajnych atrakcji. Od bitew na śnieżki w parku, przez jazdę na nartach (w pobliskiej Rybnicy Leśnej, Boguszowie-Gorcach czy Rzeczce) i wycieczki na Chełmiec, aż po rodzinną zabawę w takich miejscach jak Park Aktywności Czarodziejska Góra.

Andrzejki w Szczawnie-Zdroju - czyli sposób na niezłą imprezę andrzejkową połączoną z paroma dniami relaksu w ładnym uzdrowisku. Szczawno nawet pod koniec listopada, przy niekoniecznie sprzyjającej pogodzie, gwarantuje mnóstwo dobrych alternatyw do aktywnego lub “leniwego” wypoczynku na czas andrzejek. Alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, cudowne plenery do jazdy konnej, całkiem rozbudowany park wodny i wiele, wiele więcej. Z takim “podkładem” andrzejki w Szczawnie-Zdroju po prostu muszą się udać.

Boże Ciało w Szczawnie-Zdroju - niby wiosna, a w praktyce często lato. Jeszcze nie wakacje, ale długi weekend na Boże Ciało to bez wątpienia dobra pora, żeby zajechać do Szczawna-Zdroju. Parki Szwedzki, Zdrojowy i Ułanów Legii Nadwiślańskiej już prezentują całą feerię kwietnych barw, aż chce się wybrać na przejażdżkę albo spacer z kijkami. W trakcie Bożego Ciała w Szczawnie równie dobrze można zaplanować zwiedzanie podziemi. Mowa o sztolniach i innych pozostałościach niemieckiego kompleksu Riese, jakie znajdują się m.in. w Walimiu, Jugowicach czy Głuszycy.

Weekend majowy w Szczawnie-Zdroju - wypad na majówkę bardzo na bogato. W czym ogromna zasługa wszelkich imprez i festynów, jakie Szczawno i Wałbrzych organizują na długi majowy weekend. W ostatnich latach największy rozmach miały wydarzenia na Starej Kopalni (w Centrum Nauki i Sztuki),ale szczawieński Teatr Zdrojowy nie zostawał daleko w tyle. Coś dla siebie na majówkę znajdzie tutaj właściwie każdy. Rzecz jasna w czasie weekendu majowego w Szczawnie-Zdroju warto również korzystać ze stałych atrakcji. Na przykład urządzić rodzinny wypad do ExploraParku, takiego wałbrzyskiego Centrum Nauki Kopernik na mniejszą skalę.

Wielkanoc w Szczawnie-Zdroju - niby najważniejsze święto religijne, a praktycznie okres wielkanocny w domu to czas niezwykle wytężonej pracy. Dlaczego by zatem nie pojechać do Szczawna na gotową Wielkanoc, zamiast trudzić się ze świątecznymi przygotowaniami? Nie dość, że zyskuje się mnóstwo wolnego czasu, to można wypocząć na wiele różnych sposobów. W trakcie Wielkanocy w Szczawnie-Zdroju można m.in. relaksować się w uzdrowiskowych parkach, podziwiać pejzaże z Wieży Anny, czerpać z dobrodziejstw Pijalni Wód Mineralnych (połączonej z Halą Spacerową),aktywnie odpoczywać na Słonecznej Polanie… a to tylko niewielki ułamek wielkanocnych atrakcji Szczawna-Zdroju.

Walentynki w Szczawnie-Zdroju - najważniejsze w święcie zakochanych jest to, żeby zadbać o stosownie romantyczny nastrój. A to w Szczawnie-Zdroju na walentynki przychodzi naturalnie, niemal automatycznie. Bo to i ładna zabudowa uzdrowiskowa, i bardzo fotogeniczne, zimowe pejzaże w parkach, i kilka klimatycznych lokali przy głównym deptaku. W przypadku walentynek ważne są także możliwości relaksu we dwoje, a w tym zakresie Szczawno daje całkiem szeroki wybór. Od SPA w parku wodnym po niespodzianki w obiektach noclegowych oferujących specjalne pakiety walentynkowe.

Ferie zimowe w Szczawnie-Zdroju - uzdrowisko, nie takie znowu niskie góry, ogromny potencjał rekreacyjny, wreszcie sporo intrygujących miejsc do zobaczenia. To wszystko jednocześnie tworzy niezwykle kuszącą perspektywę zimowych ferii. Szczawno-Zdrój tylko czeka na tych, którzy zdecydują się tak bogaty we wrażenia wyjazd. Stoki narciarskie o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności (gdzie stromy Dzikowiec, a gdzie wyciągi Górnik),muzea górnictwa i porcelany, obiekty sportowe Aqua Zdroju, mające zawsze coś interesującego w zanadrzu Zamek Książ i Stara Kopalnia. Niby ferie zimowe kojarzą się z bielą śniegu, ale akurat turnus w Szczawnie gwarantuje całą gamę kolorowych doznań.

Dzień Kobiet w Szczawnie-Zdroju - coś dla pań, które chciałyby się poczuć jak księżniczki. Czy to oddając się wyrafinowanym przyjemnościom z okazji Dnia Kobiet, czy to podążając śladami księżnej Daisy von Pless po Szczawnie i okolicach. Miejsca, które zapewniają “pokarm dla kobiecej duszy” to m.in. Palmiarnia przy Zamku Książ, piękne parki otaczające Dom Zdrojowy, czy rzecz jasna Teatr Zdrojowy z bogatym repertuarem artystycznym. Natomiast kwestię relaksu na najwyższym poziomie na Dzień Kobiet rozwiązuje szeroko rozumiana infrastruktura uzdrowiskowa Szczawna-Zdroju. Głównie mniejsze i większe centra SPA, oferująca szeroką paletę masaży i innych zabiegów pielęgnacyjno-relaksacyjnych.

Wakacje w Szczawnie-Zdroju - lato pełne atrakcyjnych możliwości, obojętnie jaka pogoda zastanie wczasowiczów. Być może Szczawno-Zdrój nie należy do najpopularniejszych destynacji na wakacje, ale o braku ciekawych zajęć dla turystów absolutnie nie ma mowy. Letnie wycieczki na Chełmiec, do Andrzejówki lub w inne malownicze zakątki Gór Wałbrzyskich. Wakacyjne imprezy o różnej tematyce, organizowane m.in. na Zamku Grodno czy w Pałacu Jedlinka. Spędzanie wakacji na sportowo, co w Szczawnie umożliwiają m.in. dwie duże stadniny koni (Dworzysko oraz Stado Ogierów Książ),sieć szlaków rowerowych, korty tenisowe szczawieńskiego MKS-u czy stadionowo-halowe kompleksy wałbrzyskiego OSiR-u.

Jesień w Szczawnie-Zdroju - iście cudowne krajobrazy, rekreacyjny potencjał uzdrowiska, a na dokładkę sporo fascynujących rzeczy do zobaczenia. Mniej więcej tak z punktu widzenia turystów wygląda jesień w Szczawnie-Zdroju. Właściwie wszystkie atrakcje są dostępne przez okrągły rok, może z wyjątkiem okolicznych ośrodków narciarskich. Warto jednak dodać, że na takim Dzikowcu lubią zjeżdżać miłośnicy ekstremalnego kolarstwa, pędząc w dół po stromym stoku na złamanie karku. Przy okazji: jesienią Szczawno robi się troszkę przyjaźniejsze dla portfeli przyjezdnych. W sezonie jesiennym można liczyć na niższe ceny wejściówek i noclegów (gdzieniegdzie).

Weekend listopadowy w Szczawnie-Zdroju - kilkudniowy wypad wypoczynkowy, wręcz stworzony do tego by przełamać jesienną chandrę. Szczawno-Zdrój w listopadzie zapewnia całkiem szeroki zestaw całkiem odmiennych atrakcji, a długi weekend przy okazji listopadowych świąt to dobra okazja na wyjazd. Najpierw pójść do Pijalni Wód Mineralnych (i ewentualnie Zakładu Leczniczego) podreperować stan zdrowia, a potem nic tylko ruszać na spotkanie przygody. W trakcie weekendu listopadowego w Szczawnie warto odwiedzić Zamek Książ, Starą Kopalnię, zrelaksować się w Aqua Zdroju czy wybrać się do Gross Rosen - dawnego obozu koncentracyjnego.

Galeria
Dodano: 2017-07-14 12:10:00

Komentarze (2)
MaThek
11.08.2017 14:19

Zdaje się że status Szczawna-Zdroju jako uzdrowiska stoi pod dużym znakiem zapytania. Nikt nie zgłasza zastrzeżeń do jakości i właściwości wód, ale czystości powietrza. I żeby było śmieszniej, chodzi jakoby o zbyt intensywny ruch samochodowy i spaliny. A jak wałbrzyskie kopalnie, koksownie i fabryki porcelany działały pełną parą i waliły czarnym dymem i innymi śmieciami, to wszystko było w porządku. Ot, Polska. Ale trzeba przyznać, że Szczawno bardzo zyskuje turystycznie w ostatnich latach. Nawet jeśli główna w tym zasługa Wałbrzycha (Aqua Zdrój, Stara Kopalnia, działania w Książu),to oby tak dalej!

Anonim
5.10.2017 12:05

Czytając opinie innych ludzi w internecie, bardziej nastawiałbym się na zwiedzanie miasta i zabytków Szczawna Zdroju, niż na jego walory uzdrowiskowe. Sporo osób narzeka głównie na słabe warunki, wysoki hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Dodaj komentarz