Sztutowo: nadmorskie plaże, piękno przyrody i tragiczna historia

Żuławy Wiślane w województwie pomorskim, duża (ok. trzy tysiące mieszkańców) wieś nad Wisłą Królewiecką, w odległości mniej więcej 1,7 kilometra od piaszczystych brzegów Morza Bałtyckiego. Pod względem krajobrazów i piękna przyrody Sztutowo rzeczywiście może się kojarzyć z sielanką, lecz ten idylliczny obraz zakłóca obóz koncentracyjny Stutthof. Tym samym pod względem stricte turystycznym miejscowość prezentuje się niepospolicie interesująco.

Weekend we dwoje w Sztutowie - oferta dla dwojga zakochanych, którzy pragną spędzić niezwykły czas tylko ze sobą. Jeśli chodzi o budowanie romantycznego nastroju w Sztutowie na czas weekendu we dwoje, zapewne najlepiej będzie się zdać na przechadzki po malowniczych zakątkach wokół wsi, wyprawy pod żaglami na liczne szlaki wodne czy wyjątkowe kolacje przy świecach. Kto wie, może uda się też znaleźć specjalny pakiet z zabiegami SPA & Wellness dla dwojga? Warto jeszcze napomknąć, iż Sztutowo leży na wyjątkowo obfitującym w bursztyny odcinku Zatoki Gdańskiej, zatem weekend tylko we dwoje będzie idealną okazją do wspólnego zbierania “płonących kamieni” z plaży.

Odnowa biologiczna w Sztutowie - poważne wspomaganie dla klasycznego plażingu nad morzem i wdychania zdrowego jodu. Sztutowo nie dysponuje może szczególnie rozwiniętą infrastrukturą pod odnowę biologiczną, ale jako że sektor usług turystycznych SPA & Wellness rozwija się błyskawicznie, należy spodziewać się gwałtownego postępu w tej materii. Już teraz gdzieniegdzie można liczyć na jacuzzi, saunę czy masaż, wydatnie uprzyjemniających wypoczynkowy turnus. Fachowa odnowa biologiczna gwarantuje bardzo konkretne korzyści dla zdrowia, wystarczy pojechać do Sztutowa i sprawdzić to bezpośrednio na własnej skórze.

Sylwester w Sztutowie - bardzo dobry przykład na to, że pod koniec roku udana impreza sylwestrowa wcale nie musi być aż tak niezbędna, jak regeneracja i odpoczynek. Przyjeżdżający do Sztutowa na sylwestra generalnie bardziej nastawiają się na przyjemności relaksu nad morzem niż wielkie pokazy fajerwerków i koncerty znanych, powszechnie lubianych zespołów oraz wykonawców. A tak poza tym, to typowo wiejskie potańcówki też mają niezaprzeczalny urok, nawet jeśli większość woli udawać że to zupełnie nie ich klimaty. Sylwester w Sztutowie ma zatem wszelkie dane ku temu, żeby rozpocząć nowy rok niezwykle pomyślnie i optymistycznie.

Boże Narodzenie w Sztutowie - święta daleko od domu, a ściślej rzecz biorąc od nawały bożonarodzeniowych obowiązków domowych, z gotowaniem, sprzątaniem i pieczeniem na czele. Sztutowo w okresie Bożego Narodzenia może zagwarantować turystom w pierwszym rzędzie błogi spokój, cudowne krajobrazy Żuław Wiślanych i zaskakująco dużo czasu na wypoczynek. Na przykład spacery po plaży, zbieranie bursztynów czy narciarstwo biegowe na leśnych szlakach (jeśli tylko zima nie zawiedzie i dosypie śniegiem). Boże Narodzenie w Sztutowie warto też wykorzystać na zwiedzanie - obozu Stutthof może niekoniecznie, ale już kościół św. Wojciecha czy Stegna z Muzeum Bursztynu “Bursztynowa Komnata” oraz kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa tak, gdyż ładnie wpiszą się w świąteczny klimat.

Andrzejki w Sztutowie - okolicznościowa i tradycyjna przecież zabawa andrzejkowa w uzupełnieniu dla paru odprężających dni w kameralnej miejscowości nad morzem. W większości przypadków tak właśnie wyglądają priorytety turystów na andrzejkach w Sztutowie: po pierwsze relaks, a po drugie imprezy oraz przepowiednie. Cóż, nie ma to jak nadmorski klimat i pełne bursztynów plaże, a andrzejkowe wróżby to w sumie miły akcent. Na andrzejki Sztutowo zapewni dużo różnych sposobów na wypoczynek, od listopadowych aktywności na plaży po wycieczki do rezerwatu kormoranów i czapli siwej oraz innych, fascynujących miejsc w najbliższej okolicy.

Boże Ciało w Sztutowie - każda sposobność do długiego weekendu jest dobra, żeby wyskoczyć na parę dni nad polskie morze. Zwłaszcza, kiedy pobyt może potrwać nawet i 4 pełne dni, tak jak ma to miejsce w przypadku Bożego Ciała i wyjazdów do Sztutowa. Na miejscu turyści mogą liczyć na sporo atrakcji, bardzo urozmaiconych: pełne powagi zadumy zwiedzanie Stutthofu, czysto rekreacyjne plażowanie, korzystanie z wyposażenia mariny Baltica przy poniekąd słynnym Moście Czterech Pancernych, rozgrywki sportowe na stadionie beach soccera w ramach przygotowań do sezonu… Sztutowo na Boże Ciało może też służyć jako baza wypadowa na wycieczki po okolicy, np. Nowego Dworu Gdańskiego z Żuławskim Parkiem Historycznym czy Stegny z XVII-wiecznym kościołem NSPJ, gdzie wiszą jedne z największych obrazów w całej Polsce.

Weekend majowy w Sztutowie - oferta specjalna na majówkę, cechująca się całkiem szerokim wachlarzem potencjalnych atrakcji turystycznych. Nawet jeśli w długi weekend majowy Sztutowo organizuje co najwyżej rodzinne festyny i niekoniecznie wyszukane imprezy na plaży, to na brak zajęć i rozrywek i tak trudno byłoby narzekać. Choćby dlatego, że majówka to tradycyjny czas rozruchu Żuławskiej Kolei Wiślanej, pozwalającej zwiedzić niezwykle interesujące miejsca - w tym ciekawostkę inżynieryjną w postaci obrotowego mostu w Rybinie. Dodając do tego szlaki wodne i rowerowe, rozbudowanego “Orlika”, plaże, lasy oraz kilka stadnin koni, w trakcie majowego weekendu w Sztutowie zawsze znajdzie się coś interesującego.

Wielkanoc w Sztutowie - okres świąteczny zwykł wiązać z wieloma obowiązkami domowymi, chyba żeby zdecydować się przeznaczyć wielkanocny czas na turystyczne wojaże i zasłużony w całej rozciągłości odpoczynek. Takie Sztutowo będzie świetnym kierunkiem wyjazdu na Wielkanoc, z uwagi na doskonałe zaplecze rekreacyjne oraz atrakcje. W pierwszej z grup chodzi przede wszystkim o nadmorski klimat, plaże, rezerwaty przyrody oraz liczne boiska sportowe i możliwości aktywnego, zdrowego wypoczynku. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe atrakcje na Święta Wielkanocne w Sztutowie, wręcz obowiązkowym punktem programu powinno być zwiedzanie stegieńskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa - bodaj najcenniejszego zabytku architektury na całych Żuławach Wiślanych.

Walentynki w Sztutowie - dwa fakty: Zatoka Gdańska charakteryzuje się wyjątkowo dużą częstotliwością bursztynów, z kolei w ludowej tradycji podarunki z tego minerału mają wielką moc cementowania miłości. To tak na wszelki wypadek, żeby mieć pełną świadomość ewentualnych konsekwencji wspólnego wyjazdu zakochanych na walentynki do Sztutowa. W kwestii szeroko rozumianych przyjemności i atrakcji, taka walentynkowa podróż tylko we dwoje powinna dać mnóstwo satysfakcji. Piękna i zaciszna okolica, nadmorski klimat, romantyczne przechadzki po plaży, wreszcie pakiety specjalne na walentynki w Sztutowie, które zapewniają parom szereg przyjemnych niespodzianek.

Ferie zimowe w Sztutowie - pomysł na turystyczne wojaże mocno niecodzienny, aczkolwiek na niezobowiązujący relaks będzie w sam raz. Wprawdzie nie ma mowy o szusowaniu po stokach narciarskich na feriach zimowych w Sztutowie (chyba, żeby pojechać do Trójmiasta albo w okolice kaszubskich Kartuz),ale na miejscu będzie dość sposobów na wypełnienie wolnego czasu. Przede wszystkim chodzeniem po lasach, plaży i zbieraniem bursztynów, ale też zwiedzaniem żuławskich zabytków sakralnych, przemysłowych, inżynieryjnych, architektonicznych… Jak widać Sztutowo w ferie zimowe ma do zaoferowania dużo więcej, niż mogłoby się z początku wydawać.

Dzień Kobiet w Sztutowie - podobno to diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety, ale bursztyny również wywiązują się z tej roli znakomicie. A skoro tak, Sztutowo - wyróżniające się sporymi ilościami sukcynitu na plażach - będzie niezłą destynacją wyjazdu na Dzień Kobiet. Samodzielne zbieranie jantarowych okruchów może sprawić sporo frajdy, zwłaszcza jeśli ktoś na miejscu pokaże jak zrobić z nich odpowiedni użytek: biżuterię, wzbogacony kosmetyk, a może bursztynową naleweczkę… Jeśli okolicznościowy pakiet specjalny ze Sztutowa z okazji Dnia Kobiet będzie jeszcze przewidywał parę zabiegów SPA & Wellness, krótki wyjazd może okazać się nie tyle relaksem nad morzem, co podróżą do siódmego nieba.

Wakacje w Sztutowie - lato i okres wakacyjny już z samej swojej definicji wiążą się z warunkami, które najmocniej sprzyjają relaksowi nad morzem: w praktycznie każdej jego postaci. Naturalnie Sztutowo w wakacje najmocniej kusi nadbałtycką plażą, nawet jeśli ta leży ponad półtora kilometra od zabudowań - spacer przez las tylko wyjdzie na zdrowie. Tak samo jak inne formy aktywnego wypoczynku: żeglarstwo, spływy kajakowe, windsurfing, wędkarstwo, gra w beach soccera lub inne dyscypliny sportowe, a także pokonywanie kolejnych tras sezonowych parków linowych. Na wakacjach w Sztutowie warto też zainteresować się innymi atrakcjami, np. “Bursztynową Komnatą” i Muzeum Stutthof.

Jesień w Sztutowie - z początkiem września (i turystycznego sezonu jesiennego) większość wczasowiczów wraca znad morza do domów, ale inni robią dokładnie odwrotnie. Do Sztutowa i innych, letniskowych wiosek nad morzem zjeżdżają właśnie jesienią, aby odpoczywać z dala od typowych dla wakacji tłumów i zgiełku. Zdecydowanie spokojniejsza okolica, łatwiej dostrzegalne walory przyrodnicze (zwłaszcza w przysłowiowej złotej polskiej jesieni),przestrzeń na plaży, brak jakichkolwiek kolejek, niższe ceny noclegów… Jesienią w Sztutowie turyści mogą odnieść bardzo konkretne i wymierne korzyści - nie tylko w portfelu.

Weekend listopadowy w Sztutowie - czy to w dzień Wszystkich Świętych, czy to w Święto Niepodległości, każde wolne warto wykorzystać na odpoczynek. Najlepiej w połączeniu z wartościową edukacją i poszerzaniem horyzontów, tak jak ma to miejsce w przypadku długiego weekendu listopadowego w Sztutowie. Oczywiście podstawowym czynnikiem dydaktycznym przy tym pobycie nad morzem będzie Muzeum Stutthof. Zwiedzenie dawnego obozu koncentracyjnego pod Sztutowem to obowiązek, biorąc pod uwagę okoliczności w jakich wyjeżdża się na długi weekend w listopadzie.

Galeria
Dodano: 2017-08-08 14:47:00

Komentarze (2)
MaThek
9.08.2017 08:03

Jak lubię oglądany w dzieciństwie serial "Czterej Pancerni i Pies" - niestety w obecnej sytuacji nie mam co liczyć na cyfrową rekonstrukcję, a nawet powtórki, bo to "czerwona propaganda" - tak sam Most Czterech Pancernych w Sztutowie był mi całkowicie obojętny. Nie czuć żadnej magii kina. Może dlatego, że byłem go sobie obejrzeć zaraz po wyjściu z Muzeum Stutthof - nie poraża tak mocno jak Auschwitz-Birkenau, ale to nadal przejmujące do głębi doświadczenie.

Anonim
9.10.2017 14:00

Jedno z lepszych miejsc nad morzem dla osób szukających odpoczynku na wczasach z dala od codzienności i miejskiego gwaru. A jeśli ktoś trochę znudzi się wypoczynkiem na plaży, może wybrać się na wycieczkę do Muzeum Stutthof stworzonym w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Dodaj komentarz