Szlaki górskie w Słowenii

W ostatnich latach Słowenia jest coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Nic w tym dziwnego! Kusi bowiem ogromem atrakcji turystycznych, m.in. malowniczym wybrzeżem Adriatyku, bajkowymi krajobrazami, czy wielością jaskiń krasowych. Ponadto, Słowenia wyróżnia się ciekawą kulturą i wartymi poznania zwyczajami. To także raj dla miłośników pokonywania górskich szlaków. Co roku ogrom turystów, skuszonych urodą Alp Julijskich,  Alp Kamnickich i Karawanek, wybiera się na urlop na Słowenię. Poniżej propozycje kilku ciekawych szlaków górskich w tym kraju.

Szlak na Triglav z doliny Krma

Należący do korony Europy Triglav, to najwyższy szczyt Alp Julijskich. Szlaki turystyczne prowadzące na Triglav są chętnie wybierane przez turystów, ze względu na wspaniały widok rozciągający się z góry.

Na Triglav można dostać się z m.in. z doliny Krma, gdzie najlepiej dzień wcześniej zanocować w schronisku. W trasę warto wyruszyć z samego rana (ok. 5:00). Drogę można podzielić na dwa etapy: z doliny Krma do Triglavskiego domu (ok. 5h wędrówki) oraz z Triglavskiego domu na Triglav (ok 3h).  Musimy pamiętać, aby koniecznie sprawdzić warunki pogodowe przed zaatakowaniem szczytu. Należy także zaopatrzyć się w lonże oraz uprzęże do pokonywania ferrat. Całą trasa jest niezwykle zróżnicowana i malownicza. Szlak ten nie należy do najłatwiejszych (wiele stromych odcinków oraz fragmentów z dużą ekspozycją) i  wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej. Polecany raczej osobom mającym doświadczenie we wspinaczce.

Szlak Hanzova pot z przełęczy Vrsic na Małą Mojstrovkę

Znana jako najłatwiejsza ferrata w Alpach Julijskich. Nazwę tę jednak należy uznać za mylącą, ponieważ Hansova Pot to trasa trudna oraz wymagająca odporności na ekspozycję. Przeznaczona raczej dla osób doświadczonych. Obowiązkowe jest tutaj posiadanie kasku oraz sprzętu do ferrat. Widoki, które możemy podziwiać podczas wędrówki, rekompensują cały poniesiony wysiłek. 

Należy podkreślić, że oznakowanie szlaków w Alpach Julijskich różni się od tego spotykanego w górach na terenie Polski. W Słowenii trasy najczęściej znakowane są białymi kółkami z czerwoną obwódką. Ze względu na panujący klimat oraz niewielką ilość strumieni po drodze, ruszając na szlak musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody. Warto pamiętać również o tym, że Alpy są górami wręcz naszpikowanymi stromymi zboczami, półkami skalnymi, ścianami, trudnymi do pokonania fragmentami. Przed podjęciem decyzji o pokonaniu jednego z trudniejszych szlaków, warto poćwiczyć trochę wspinaczkę, asekurację na łańcuchach, czy klamrach np. w polskich Tatrach. Słoweńskie szlaki górskie bezsprzecznie możemy zaliczyć do jednych z najpiękniejszych w całej Europie.

Brak nadbagażu jest bardzo ważny, przy obowiązujących stawkach, dlatego dużą część sprzętu można kupić w sklepie InterSport, już będąc na miejscu.

Dodano: 2019-11-22 13:52:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz