Świnoujście w listopadzie, czyli nietypowy pomysł na długi weekend nad morzem

Ustawowe wolne na okoliczność Święta Niepodległości - a czasami również dnia Wszystkich Świętych - stanowi bardzo dobry pretekst do tego, żeby urządzić sobie długi weekend listopadowy. Na przykład nad morzem, gdzie również długo po zakończeniu wysokiego sezonu turystycznego można wypocząć w niezwykle przyjemny, a do tego niezaprzeczalnie efektywny sposób. Zdrowy, ożywczy klimat, a także sporo atrakcyjnych możliwości zapewnia Świnoujście właśnie - najdalej położone na zachód miasto polskiego wybrzeża.

Obecność portu, burzliwa i długa historia oraz unikalne walory przyrodnicze “pomorskiej Wenecji” sprawiają, że zawsze znajdzie się tutaj coś ciekawego. Dla każdego turysty, o dowolnej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych. W trakcie długiego weekendu listopadowego w Świnoujściu opcji godnych uwagi z pewnością nie zabraknie. Być może odpada główny magnes większości kurortów nad morzem, czyli opalanie się na plaży - oraz kąpiele w Bałtyku - przy pełnym słońcu, lecz summa summarum nie powinna to być najmniejsza niedogodność. Tym bardziej, że długie przechadzki wzdłuż brzegu tylko zyskają na uroku: mało ludzi, kompletny brak zastawiających drogę parawanów, jesienne pejzaże zachwycają kolorytem, natomiast zdarzające się całkiem regularnie sztormy sprawiają, że zbieracze bursztynów mają dużo powodów do radości.

Niewątpliwie długa wycieczka po plaży będzie najlepszym rozwiązaniem na dzień świąteczny, kiedy generalnie wszystko jest nieczynne i niedostępne dla turystów. Natomiast pozostały czas, jaki nad morzem daje weekend listopadowy, warto przeznaczyć na inne atrakcje Świnoujścia. Tych zaś jest od groma, bodaj najbardziej zadowoleni powinni być miłośnicy historii i zabytków. W mieście znajdują się trzy z czterech XIX-wiecznych fortów, tworzących niegdyś potężną twierdzę. Dziś funkcjonują w nich muzea - a każde kładzie nacisk na nieco inne rzeczy w swojej ekspozycji. Koniecznie trzeba też odwiedzić Podziemne Miasto: zespół schronów i bunkrów szykowanych na wypadek wybuchu III Wojny Światowej. Nie zaszkodzi też odwiedzić Muzeum Rybołówstwa.

Kolejnym interesującym wariantem będzie wybranie się na wycieczkę po Karsiborze i innych wyspach, słynących z cennych walorów przyrodniczych. Wycieczka piesza / rowerowa po malowniczych rezerwatach to doskonały sposób na błogi relaks w pięknych okolicznościach przyrody. Kolejną ewentualnością do rozważenia na listopadowy weekend będzie nocowanie w Świnoujściu i krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości. Na przykład do mocno powiązanych ze światem filmu Międzyzdrojów (gdzie znajduje się też znakomity dla rodzin z dziećmi Bałtycki Park Miniatur) albo Wolina, gdzie za sprawą Muzeum Regionalnego oraz Centrum Słowian i Wikingów mocno eksponuje się historię o Jomsborgu - bogatego państewka ze wczesnego średniowiecza, jakie miało funkcjonować na tych terenach.

Jak widać po powyższym, Świnoujście nawet w trakcie długiego weekendu w listopadzie jest nadzwyczaj atrakcyjnym miejscem. Zarówno jako kurort turystyczny nad morzem, gdzie można zarezerwować względnie tanie noclegi, jak też baza wypadowa do krajoznawczych wypraw po fascynującym regionie Pomorza Zachodniego.

Galeria
Dodano: 2017-10-13 13:05:00

Komentarze (2)
Anonim
13.10.2017 15:30

Powiedzmy sobie szczerze - i tak w Świnoujściu największą atrakcją jest przeprawa promowa - zarówno w środku lata, jak też w przypadku opisywanego długiego weekendu w listopadzie. A już poważniej, to nie nie jestem do końca przekonany czy będzie można sobie tak swobodnie spacerować po plaży. Do Niemiec pewnie się przejdzie, ale koło Gazoportu chyba nie pozwalają się ot tak szwendać?

Anonim
11.06.2019 10:35

Świnoujście piękne miasto o każdej porze roku. Mam w planach na tegoroczny długi listopadowy weekend uderzyć nad morze. Kto wie, może akurat tam?

Dodaj komentarz