Sezon windsurfingowy 2019/2020 - co sprawdzić i kupić?

Przed zbliżającym się sezonem windsurfingowym, niezależnie czy już posiadamy sprzęt czy dopiero szykujemy się do jego zakupu, dokładnie sprawdzamy co jest nam potrzebne na wyjazd. Każdy poszczególny element windsurfingowego wyposażenia powinien być odpowiednio dobrany, aby można było bezpiecznie i jak najbardziej komfortowo oddać się tej aktywności. Dostępność produktów jest ogromna i dotyczy różnych modeli oraz materiałów, z których zostały stworzone. W tym miejscu zwrócimy uwagę na maszt windsurfingowy, który pełni istotną rolę w całym asortymencie.
 
Długość i charakterystyka wygięcia masztu
Przede wszystkim maszt, żeby dobrze pełnił swoją rolę, musi pasować do żagla, dlatego też kompletowanie tego zestawu jest tak ważne. Nawet najlepszy i najdroższy żagiel nie będzie działał wedle naszych oczekiwań, jeśli będzie źle dobrany do niego maszt. Zwróćmy uwagę zatem przy zakupie żagla, jaka jest zalecana do niego długość masztu, ponieważ zbyt duża wielkość będzie źle wpływała na funkcjonowanie całego pędnika. Zazwyczaj przyjmuje się, żeby stosować trochę krótsze maszty, natomiast brakującą powierzchnię wypełniamy specjalistycznymi przedłużkami, które są wsadzane w jego podstawę. Kompletując ten pakiet powinniśmy zainteresować się opisami technicznymi na temat długości kieszeni masztowej w żaglu, długości wymaganego masztu oraz długości zalecanej przedłużki. Maszty różnią się także sposobami wyginania się podczas pływania. Wyodrębnia się trzy najważniejsze charakterystyki ugięcia, tj. Flex Top (FT),Hard Top (HT) oraz Constant Curve (CC). Pierwszy typ oznacza maszty, w których górny fragment wygina się mocniej od dolnego. Drugi typ określa mniejsze wyginanie górnej części od dolnej, natomiast trzeci typ oznacza maszty o stałym i w miarę jednakowym ugięciu zarówno na dolnym, jak i na górnym fragmencie. Warto zatem sprawdzić jaki typ wygięcia jest preferowany dla żagla, który mamy zamiar kupić. Pozwoli to na większe wykorzystanie potencjału i właściwe wzajemne oddziaływanie na siebie całego wyposażenia.  

Średnica masztu czyli maszty SDM i RDM
Maszty SDM (Standard Diameter Mast) posiadają standardową średnicę i kształt zwężającego się ku górze stożka, natomiast RDM (Reduced Diameter Mast) określa maszty
o zredukowanej średnicy i z grubszymi ściankami.
Maszty SDM posiadają cieńszą grubość ścianek i w związku z tym prezentują mniejszą wagę, jak również bardziej dynamiczne działanie. Preferowane są one, ze względu na te czynniki, w żaglach wyczynowych np. do slalomu. Maszty RDM oznaczają się bardziej elastyczną pracą, a co za tym idzie są bardziej miękkie oraz łatwiejsze w panowaniu nad nimi przy silnym wietrze. Charakteryzują się także, dzięki posiadaniu grubszej budowy ścianek, dużą wytrzymałością na złamania i jest to ich wielka zaleta. Mimo posiadanej większej wagi od typu SDM, przyjemnie się nimi manewruje w trakcie pływania, a mniejsza średnica rurek sprzyja wygodniejszemu chwytaniu za maszt. Tego typu maszty używane są zazwyczaj w żaglach freestyle i wave. Wybierając jednak odpowiedni maszt, powinniśmy się zapoznać z podanymi zaleceniami od producenta.
 
Zawartość węgla wpływa na dynamikę masztu
Określona zawartość procentowa węgla w maszcie wpływa na jego dynamikę, a co za tym idzie decyduje o szybkości, z jaką ugięty maszt powróci do swojej pierwotnej pozycji. Im szybciej to następuje, tym lepiej pracuje żagiel, gdyż każde wygięcie zniekształca jego profil oraz kształt. Czas tego ugięcia jest zatem najkrótszy w masztach, które są oznaczane jako C100. Maszty zawierające 100% węgla są najbardziej wyczynowe, ale tym samym najdroższe. Wpływa to na nasz komfort podczas pływania, ale także na zakres i prędkość eksploatowanego żagla. C30 natomiast oznacza, że dynamika jest znacznie mniejsza, a cały żagiel pracuje bardziej sztywno i poddawany jest sporym obciążeniom. Przekłada się to także na cenę, która jest najniższa w porównaniu do masztów o większej procentowej zawartości węgla. Nie wszystkie jednak maszty posiadające dużą obecność węgla są odpowiednie do wszystkich dostępnych żagli. Dla początkujących użytkowników wystarczy maszt, który jest tani i posiada minimalną zawartość węgla, natomiast dla bardziej zaawansowanych osób, zaleca się maszty o większej ilości włókien węglowych.
 

Nie masz jeszcze sprzętu na windsurfing lub kitesurfing? Kup maszt windsurfingowy na surfshop.pl/maszty-windsurfingowe lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:
1) Gdynia, ul. Chwaszczyńska 68
 
2, 3) Chałupy, ul. Kasperska 4 oraz ul. Kasperska 4a (Polaris)
4, 5)  Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38 b
 
Źródło: Sklep Windsurfingowy i Kitesurfingowy SurfShop.pl

Dodano: 2019-08-30 09:27:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz