Rusza kolejne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

Do małopolskiego uzdrowiska już po raz 27. zjeżdżają wpływowi politycy, rekiny biznesu, uznani eksperci z wielu rozmaitych dziedzin i inne osobistości, aby na szeregu tematycznych konferencji dyskutować o palących kwestiach. Nadchodzące Forum Ekonomiczne potrwa od piątego do siódmego września, a hasłem przewodnim tej edycji spotkania w Krynicy i dyskusji elit będzie “Projekt Europa - jaki przepis na następne dekady?”.

Jak z dumą podkreślają organizatorzy Forum Ekonomicznego - czyli Fundacja Instytut Studiów Wschodnich - to największa tego rodzaju cykliczna konferencja, jaka odbywa się w Europie środkowo-wschodniej. Systematycznie Krynicę-Zdrój odwiedzają tysiące gości z kilkudziesięciu krajów całego świata - w tym roku ma to być ponad 3500 osób, reprezentujących 62 państwa z Europy, Azji i Ameryki. Przedstawiciele kultury, nauki, prezesi dużych firm, prezydenci krajów, szefowie rządów, ministrowie, posłowie parlamentów i inni będą debatować na temat polityki, gospodarki, zdrowia, edukacji, historii, kultury, innowacji, nowoczesnych technologii, mediów czy sytuacji międzynarodowej wobec Brexitu, serii wyborów w europejskich krajach oraz ruchów Rosji. I jeszcze o wielu innych, ważnych sprawach.

W planach XVII Forum Ekonomicznego zaplanowano 6 sesji plenarnych, 180 wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz szereg prezentacji narodowo-regionalnych. Wśród uczestników bieżącej edycji są m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier rządu polskiego Beata Szydło, ministrowie Mateusz Morawiecki (rozwój i finanse),Elżbieta Rafalska (resort rodziny, pracy i polityki społecznej),Anna Zalewska (edukacja),Jarosław Gowin (nauka i szkolnictwo wyższe),Piotr Gliński (kultura i dziedzictwo narodowe),prezydent Macedonii Gorge Iwanov, prezydent Czarnogóry Filip Vujanović, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, były premier Czech Mirek Topolanek, wiceprzewodnicząca serbskiego parlamentu Gordana Comic, przedstawiciel Niemies do spraw Afryki Günter Nooke, politolog Andriej Iłłarionow z Rosji, filozof i socjolog Edgar Morin z Francji, prezes zarządu niemieckiego Ringier Axel Springer Polska Edyta Sadowska i wiele innych.

Stałym punktem programu Forum Ekonomicznego są również nagrody - mniej lub bardziej prestiżowe. Laureatów w kategoriach Człowiek Roku 2016 i Firma Roku 2016 poznamy podczas uroczystej gali dzisiaj wieczorem. Natomiast już wcześniej ogłoszono, że w Krynicy-Zdroju Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy imienia Stanisława Vincenza odbierze Swietłana Aleksijewicz - białoruska reporterka, autorka poruszających reportaży, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku.

Galeria
Dodano: 2017-09-05 11:30:00

Komentarze (2)
Anonim
5.09.2017 14:05

I czym się tu w zasadzie przejmować? Szarego Kowalskiego i tak na te całe obrady nie wpuszczą, żeby zabrać głos albo chociaż przysłuchiwać się dyspucie, a i ze składanych przez polityków deklaracji najczęściej niewiele wynika. To takie kółko wzajemnej adoracji, o czym najlepiej świadczą "nagrody" Forum Ekonomicznego. O Aleksijewicz dowiedzieli się dopiero wtedy, kiedy dostała Nobla, a "Człowieka Roku" rozdają w zależności od tego, kto akurat znajduje się u władzy. Był Kaczyński, był Orban, to teraz stawiałbym na Morawieckiego (uszczelnienie [?] VAT),Rafalską (twarz 500+),tę całą grupę Adriatycką (bo "ma przepis na następne dekady")... nie wykluczałbym też Macierewicza (tu pewnie byłoby coś o "trzeźwym, twardym spojrzeniu na realia polityki w Europie wschodniej") i przewielebnego ojca Rydzyka (wkład w budowę kapitału społecznego, hy hy hy).

Anonim
20.08.2019 13:41

Nawet nie wiedziałam, że w Krynicy Zdroju mają miejsce takie wydarzenia a to już 27 raz, no ładnie. Myślałam, że Krynica to raczej miejsce do którego zjeżdżają się starsi ludzie do Sanatoriów.

Dodaj komentarz