Ptaszki i Nowa Karczma na Piaskach, czyli turysta na krańcu Polski

Formalnie od lat ‘90 stanowi dzielnicę Krynicy Morskiej, jednak wcześniej przez całe wieki - przynajmniej od I połowy XV stulecia - były to dwie oddzielne wsie. Siedlisko, które dziś popularnie nazywa się krynickimi Piaskami, niegdyś tworzyły dwie osady: Ptaszkowo oraz Nowa Karczma. Zawiła historia, urokliwe położenie na Mierzei Wiślanej, wreszcie bezpośrednia granica z Federacją Rosyjską - Piaski to pod względem turystycznym miejsce absolutnie wyjątkowe, co najlepiej sprawdzić osobiście przy jednej z wielu nadarzających się okazji.

Weekend we dwoje w Piaskach - cisza, spokój, piękne plenery, malownicze plaże i przystanie i Ta Jedyna / Ten Jedyny u boku. Piaski to znakomity kierunek na weekend tylko we dwoje, jeśli zakochanym najbardziej zależy na romantycznej, intymnej atmosferze. Wprawdzie na wymyślne rozrywki i wielkomiejskie zabawy nie ma się co nastawiać, ale zdaniem wielu takie rzeczy do szczęścia w ogóle nie są potrzebne, kiedy można spędzać czas w towarzystwie tylko jednej, najukochańszej osoby. Atrakcje w rodzaju wspólnych przechadzek po lasach i plażach, zbierania bursztynu czy żeglarskich wycieczek po Zalewie Wiślanym spokojnie wystarczą, aby weekend we dwoje w Piaskach udał się pierwszorzędnie.

Odnowa biologiczna w Piaskach - niewątpliwie wylegiwanie się na plaży i wdychanie jodu pełną piersią mają swoje prozdrowotne zalety, ale to czasami nie wystarczy, aby wrócić w pełni sił z urlopu. Dlatego warto zainteresować się odnową biologiczną w Piaskach, oferowaną przez pewną część miejscowych ośrodków noclegowych i wypoczynkowych. Być może proponowane zabiegi i infrastruktura nie mają wiele wspólnego z najwyższym poziomem współczesnej fizjoterapii, ale rozmaite SPA & Wellness coraz powszechniej trafiają pod strzechy polskiej branży turystycznej. I przede wszystkim ten właśnie trend odpowiada za to, że Piaski oddają do dyspozycji gości coś takiego, jak odnowa biologiczna.

Sylwester w Piaskach - z fajerwerkami lepiej uważać, żeby nie zrobić drugiego Franka Dolasa i zmienić sylwestrowe zabawy w “Jak rozpętaliśmy III Wojnę Światową”. A już bardziej poważnie: sylwester w Piaskach zwykle ma więcej wspólnego z rekreacyjnym wyjazdem nad morze na parę dni, niż szczególnie wyszukanymi walorami imprezowo-ludycznymi na Nowy Rok. Zresztą, zwykła “wiejska potańcówka” też daje dużo satysfakcji, a pobyt w kurorcie da sporo energii na kolejne 365 dni. Tak na marginesie: Piaski leżą nad Bałtykiem i Zalewem Wiślanym, co w kontekście sylwestra może być o tyle istotne, że nadmorski klimat ponoć dobrze robi na huczącą i szumiącą po noworocznej zabawie głowę.

Boże Narodzenie w Piaskach - odpowiednie przygotowanie świąt w domu wymaga mnóstwa wyczerpującej pracy, którą nie zawsze ma się siły i chęci wykonywać. Niezłą alternatywą dla tradycyjnego Bożego Narodzenia stanie się świąteczny wypad do Piasków, w celach czysto turystycznych. Wigilia będzie gotowa, a bodaj jedynym zmartwieniem gości ośrodków wypoczynkowych może okazać się nagły atak sporej ilości wolnego czasu, do którego w okresie bożonarodzeniowym są kompletnie nieprzyzwyczajeni. Na Boże Narodzenie w Piaskach warto zaplanować rodzinne spacery po plaży, wspólne szukanie bursztynów na bałtyckich plażach i podziwianie zapierających dech w piersi widoków z Góry Pirata.

Andrzejki w Piaskach - końcówka listopada, tradycja andrzejkowej zabawy oraz doskonale służący zdrowiu nadmorski klimat. Jako że Piaski to mała dzielnica, oddalona od tzw. centrum Krynicy Morskiej o jakieś 10 kilometrów, miejscowe imprezy na andrzejki będą miały raczej kameralny charakter, bez jakichś rozrywkowych nowości. Jakąś nadzieję na te ostatnie, żeby do zwyczajnego lania wosku dodać jakieś mniej rozpowszechnione wróżby miłosne, może dawać bogaty folklor regionu: zarówno pomorsko-żuławski, jak też rosyjski. Na andrzejkach w Piaskach odpoczywa się całkiem przyjemnie: jest spokojnie i cicho, a liczba i jakość okolicznych punktów widokowych zachęca do wycieczek wzdłuż i wszerz ;) Mierzei Wiślanej.

Boże Ciało w Piaskach - wolne święto w czwartek, zrobić sobie jeszcze wolny piątek i już długi, trwający 4 dni weekend gotowy. Skoro Boże Ciało wypada w czerwcu lub w końcowej części maja, pogoda wystarczająco często sprzyja wypoczynkowi nad wodą - a przecież Piaski dysponują zarówno plażami nad morzem, jak też przystaniami u północnych brzegów Zalewu Wiślanego. Poza tym zbliżający się okres wakacyjny oznacza, że w okolicy powinno już funkcjonować sporo rozmaitych atrakcji sezonowych. Tu rzecz jasna chodzi przede wszystkim o “właściwą” Krynicę Morską i parki linowe, turystyczne rejsy z portu, zwiedzanie latarni morskiej oraz szkółki wind- i kitesurfingowe. Dodając do tego piękno lokalnej przyrody i wycieczki piesze / rowerowe / konne, święto Bożego Ciała w Piaskach upływa turystom miło i przyjemnie.

Weekend majowy w Piaskach - majówka w wersji wyciszającej i odprężającej, wielkie imprezy i duże festyny to raczej pod innym adresem. Wypad do Piasków na długi, majowy weekend warto polecać w głównej mierze tym, którzy cenią sobie błogi spokój, nieprzeciętne walory przyrodnicze oraz tzw. zmianę klimatu - na morski, dużo zdrowszy niż miejsko-smogowy. Punktów widokowych i malowniczych zakątków, do których warto się na majówkę wybrać, jest całe mnóstwo: Skarpa, Wielbłądzi Garb, Góra Pirata… A przecież są jeszcze plaże nad morzem i żeglarskie przystanie, więc nuda nie ma w Piaskach racji bytu na weekend majowy.

Wielkanoc w Piaskach - sytuacja analogiczna do Bożego Narodzenia, nawet jeśli w święta wielkanocne zakres okolicznościowych potraw jest znacznie mniejszy. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wyjazd na Wielkanoc do Piasków nad morze summa summarum okaże się znacznie atrakcyjniejszy, niż długie dyżury w kuchni przeplatane kolejnymi etapami domowych porządków. Taki wielkanocny turnus to przede wszystkim ogromna oszczędność sił, nerwów i również czasu, co sprawia że porównanie samych kosztów finansowych kompletnie mija się z celem. A dzięki położeniu w małych Piaskach jest wystarczająco dużo możliwości, aby w Wielkanoc porządnie odpocząć - tak dla odmiany.

Walentynki w Piaskach - ciekawy sposób obchodzenia święta zakochanych, zdecydowanie bardziej intymno-romantyczny niż rozrywkowo-imprezowy. Na walentynkach w Piaskach niewątpliwie pierwszoplanową rolę będzie odgrywał niezwykły, magiczny nastrój. Budowany głównie za sprawą pięknych okoliczności przyrody i wspólnych przechadzek po plaży w poszukiwaniu bursztynów. W terminach zbliżonych do 14 lutego pary zainteresowane takim wyjazdem powinny poszukać ofert ze specjalnymi pakietami na walentynki - dzięki temu uroki Piasków można wzbogacić o parę dodatkowych atrakcji, z wyjątkową kolacją przy świecach i zabiegami SPA dla dwojga na czele.

Ferie zimowe w Piaskach - dla jednych głupota niewarta nawet przelotnego spojrzenia, dla innych obietnica istnego raju na Ziemi. Piaski w ferie zimowe nie oferują przyjezdnym zbyt wielu atrakcji, o jeździe na nartach i/lub snowboardzie w ogóle nie ma mowy, ale mimo wszystko mają parę atutów. Tym, co może spodobać się turystom najbardziej, są orzeźwiający klimat nad morzem, zimowe sztormy wyrzucające na plażę sporo bursztynu, iście bajkowe krajobrazy oraz całkowite odcięcie od codziennego zgiełku. Także tym, którzy pilnie potrzebują spokoju i nieco relaksu, pobyt w Piaskach w trakcie ferii zimowych wyjdzie tylko i wyłącznie na zdrowie.

Dzień Kobiet w Piaskach - święto wszystkich pań w wersji stricte relaksacyjnej. Wypoczynkowe wyjazdy na Dzień Kobiet zyskują coraz większą popularność, a Piaski w województwie pomorskim zapewniają znakomite warunki do tego, aby porządnie odpocząć. Wprawdzie w tym przypadku o wyjątkowo kuszące atrakcje dodatkowe może być cokolwiek trudno, jednakże lokalna branża turystyczna i okolicznościowe pakiety specjalne mają parę asów w rękawie. Zapewne największą gwiazdą Dnia Kobiet w Piaskach są zabiegi kosmetyczne, odprężające i pielęgnacyjne SPA & Wellness, jakie oferuje parę miejscowych ośrodków noclegowych.

Wakacje w Piaskach - czas, kiedy liczba przyjezdnych turystów kilkukrotnie przewyższa liczbę stałych mieszkańców miejscowości, jak to zresztą praktycznie wszędzie nad morzem bywa. Piaski w wakacje przyciągają urlopowiczów i kolonie młodzieżowe dzięki szerokiej, piaszczystej plaży nad Morzem Bałtyckim. Z prowizorycznej przystani rybackiej można wybrać się w wędkarski rejs, z kolei niektóre łodzie w małym porcie nad Zalewem Wiślanym oferują turystyczne wycieczki. Poza tym na wakacjach w Piaskach warto wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu i innych wakacyjnych imprezach, jakie niemal codziennie odbywają się w różnych zakątkach Krynicy Morskiej.

Jesień w Piaskach - jedni wracają jesienią do domów znad morza, inni wręcz przeciwnie: właśnie na ten okres planują dłuższy urlop wypoczynkowy. Wprawdzie po jesieni w Piaskach nie należy spodziewać się jakiejś wielkiej różnorodności dostępnych atrakcji, ale plaża nad Bałtykiem i mała przystań w zasadzie wystarczą w zupełności. Tym bardziej, że nie o wymyślne rozrywki tutaj idzie, a o niczym nieskrępowany relaks nad Bałtykiem i Zalewem Wiślanym. Jesień jest o tyle interesująca, że Piaski wyludniają się wtedy niemal do cna, co pociąga za sobą co najmniej dwa istotne zjawiska: obniżkę cen za noclegi oraz znacznie bardziej komfortowe plażowanie.

Weekend listopadowy w Piaskach - Święto Niepodległości, ewentualnie jeszcze Dzień Wszystkich Świętych, to doskonała sposobność do kilkudniowego, ściśle relaksacyjnego wypadu nad polskie morze. Cisza, spokój, dobry klimat i piękne widoki to zdecydowanie najmocniejsze strony Piasków w długi weekend listopadowy. Niby niewiele, ale w pełni spełnia oczekiwania większości turystów, którzy wybierają się na takowy turnus. Spędzenie weekendu listopadowego w Piaskach to jak mały, acz mocno skoncentrowany zastrzyk energii - akurat żeby dociągnąć do świąt.

Galeria
Dodano: 2017-08-09 13:52:00

Komentarze (2)
Anonim
9.08.2017 15:51

Ciekawe czy ten planowany od wieków kanał na Mierzei Wiślanej planują wykopać tuż przy granicy, czy też odetną Nową Karczmę (vel Piaski),a może i całą Krynicę Morską na jakiś czas od reszty kraju. Zielone ludziki z Kaliningradu już się szykują... Czuwaj!

Anonim
9.10.2017 14:37

Niewielka i cicha część Krynicy Morskiej, jaką są Piaski, z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Osoby szukające rozrywek i imprez raczej nie znajdą tu zbyt wiele ciekawego dla siebie.

Dodaj komentarz