Pozostań aktywny jesienią - jak dobrać odpowiednią odzież termoaktywną dla zapalonego faceta

  • Noclegi
  • Blog
  • Pozostań aktywny jesienią - jak dobrać odpowiednią odzież termoaktywną dla zapalonego faceta

Warto być aktywnym fizycznie przez cały rok. Jednak, aby ruch sprawiał przyjemność i był naprawdę zdrowy, trzeba się odpowiednio ubierać.

Uprawiasz sporty na świeżym powietrzu? Nie musisz z nich rezygnować nawet wtedy, gdy nadchodzi jesień, a wraz z nią chłodniejsze dni, podczas których towarzyszy nam wiatr, deszcz, a nawet przymrozki. Możesz nadal biegać, jeździć na rowerze lub rolkach, jeśli zwykłą bawełnianą odzież zamienisz na termoaktywną. Jak ją wybrać?

Dopasowana do użytkownika

Męska odzież termoaktywna składa się najczęściej z koszulki, obcisłych spodenek, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, oraz softshellu, czyli bluzy lub kurtki z dwóch warstw materiału: ocieplającej (najczęściej polaru) oraz zewnętrznej – wytrzymałej, nieprzepuszczalnej dla podmuchów wiatru, a równocześnie pozwalającej skórze swobodnie oddychać. Krój odzieży termoaktywnej zależy oczywiście od preferencji i gustu użytkownika. Należy jednak pamiętać, że aby dobrze spełniała swoje zadanie, powinna być dopasowana, a nawet obcisła. Jeżeli nie będzie opinać ciała, pot nie zostanie szybko odprowadzony na zewnątrz i utrzyma się na skórze, doprowadzając do jej wyziębienia.

Najwygodniejsza jest odzież bezszwowa, czyli cięta laserowo z jednego kawałka materiału lub szyta płaskimi szwami, które nie odznaczają się na ciele i nie ograniczają ruchów. Odzież termoaktywną warto kupować w specjalistycznych sklepach, na przykład korzystając ze strony https://www.e-horyzont.pl. Aby strój zachowywał swoje właściwości jak najdłużej , należy o niego dbać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na metce – na przykład prać w odpowiedniej temperaturze. Wskazówki znajdują się również na opisach producentów – znajdziemy je na przykład na stronie https://sklep.jack-wolfskin.pl/.

Lekka i wytrzymała

Ważny jest również materiał, z którego została wykonana odzież termoaktywna. Może to być poliamid – bardzo wytrzymały, szybko schnący, nie gniotący się, a przy tym miękki i przyjemny w dotyku. Włókna poliamidowe są rozciągliwe, więc wykonana z nich odzież dopasowuje się idealnie do ciała. Nie przesiąka zapachem potu i pochłania o wiele mniej wody niż bawełna. Koszulka i spodenki mogą być również wykonane z poliestru. Ma on niższy od poliamidu wskaźnik chłonności wilgoci, za to jest bardzo wytrzymały, elastyczny i nie deformuje się. Inny materiał to elastan, nazywany również spandeksem lub lycrą. Pozwala on zmniejszyć wagę materiałów, z których produkuje się odzież termoaktywną, a jednocześnie zwiększyć ich trwałość i komfort użytkowania.

Elastanowa odzież termoaktywna idealnie wręcz dopasowuje się do ciała dzięki swej rozciągliwości sięgającej nawet 500%. Chwilę po zdjęciu stroju materiał wraca do swych pierwotnych wymiarów. Jeszcze innym materiałem jest polipropylen – bardzo ciepły, a jednocześnie lekki, doskonale odprowadzający wilgoć na zewnątrz. Ma włókna grubsze od tkanin poliestrowych, dlatego stosuje się go do szycia cieplejszej odzieży.

Specjalnie na jesień

Najważniejszym parametrem odzieży termoaktywnej jest izolacja cieplna. Pod tym względem można podzielić ją na następujące grupy: ciepłą, średnią (całoroczną),lekką (przewiewną) oraz odporną na przewianie. Średnia odzież termoaktywna to najlepsza propozycja na tzw. okres przejściowy, czyli wiosnę i jesień. Zapobiega ona gromadzeniu się potu na skórze i chroni przed chłodem.

Dobrze dobrana odzież termoaktywna zapewni nam komfort podczas uprawiania sportu na powietrzu, szczególnie jesienią. A jeśli będziemy o nią dbali zgodnie z zaleceniami producentów, posłuży nam bardzo długo.

Dodano: 2019-10-28 09:40:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz