Poszukaj literackiej inspiracji z mobilnym przewodnikiem po Krakowie

Klasyczne przewodniki turystyczne generalnie skupiają się na typowych atrakcjach turystycznych: zabytkach, muzeach, szeroko pojmowanych parkach rozrywki, flagowych dla danej miejscowości imprezach kulturalnych etc. Powszechne są też informacje na temat różnego typu restauracji, okolicznych walorach przyrodniczych, historii czy bazie obiektów turystycznych (choć częściej zdarzają się reklamy),w których można liczyć na komfortowe i w miarę tanie noclegi.

Zdarzają się także mocno niestandardowe przewodniki, prezentujące nieco mniej znane, za to niebywale klimatyczne zakątki danej miejscowości. Przykładem takiej właśnie inicjatywy, która pokaże miasto z nieco innej strony, będzie wydana niedawno aplikacja “Złap Pegaza w Krakowie”. Za projektem stoi fundacja Bookowy Dom, która na jego realizację pozyskała specjalny grant z ratusza. Jak mówią autorzy, przewodnik został zainspirowany własnymi doświadczeniami z innych miast oraz reakcjami osób, które odwiedziły Kraków i dzięki pomocy mieszkańców odkryły niezwykłe miejsca.

Jak mówiła Iwona Haberny z fundacji Bookowy Dom na prezentacji przewodnika, 35 wyróżnionych w nim punktów stworzyło 7 propozycji fascynujących wycieczek po Krakowie. Wspólnym mianownikiem dla Huśtawki Gombrowicza, czołgu na Osiedlu Górali, Parku Ratuszowego w Nowej Hucie (gdzie nigdy nie było żadnego magistratu),Fortu św. Benedykta ze Wzgórza Lasoty, jednego z buków na Plantach, witraży Pawilonu Wyspiańskiego, targu w Hali Grzegórzeckiej, Drogi Krzyżowej w kościele na Azorach (dzieło Jerzego Nowosielskiego) czy pracowni rzeźby w drewnie jest wyjątkowa moc literackiej inspiracji. Specyficzna atmosfera ma skłaniać do samodzielnego tworzenia… ewentualnie “tylko” zapewniać piękne wspomnienia.

Wyboru zacne grono młodych polskich pisarzy i obcokrajowców zajmujących się literackimi przekładami. To Jerzy Franczak, Adam Miklasz, Wit Szostak, Silvia Bruni oraz Lynn Suh - wszyscy od paru ładnych lat są blisko związani z Krakowem. Swoją cegiełkę do powstania przewodnika dołożyli również mieszkańcy, którzy za pośrednictwem Radia Kraków oddawali głosy w specjalnym plebiscycie. Warto jeszcze dodać, że jedna z tras ma nie tyle literacki, co sentymentalny charakter - pokazuje to, co w Krakowie się nie zmienia pomimo upływu kolejnych lat i dziesięcioleci. W tym wariancie szlak uwzględnia m.in. Księgarnię Pod Globusem, kultową w pewnych kręgach kawiarnię Rio, antykwariat przy ul. św. Jana czy Stary Kleparz - najstarsze targowisko w mieście.

Przewodnik “Złap Pegaza w Krakowie” od 9 października można pobrać za darmo w Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android. Jeśli aplikacja będzie cieszyła się dużym powodzeniem, w niedługim czasie powinna też trafić na inne sprzęty. W planach fundacji Bookowy Dom na przyszłość jest też tłumaczenie na kilka języków obcych oraz systematyczne rozszerzanie przewodnika o kolejne ciekawe, inspirujące zakątki Krakowa.

Dodano: 2017-10-16 15:08:00

Komentarze (2)
MaThek
17.10.2017 08:48

A jak ktoś należy do "cyfrowo wykluczonych", to jak mógłby skorzystać z tego przewodnika? Jak rozumiem na razie "Złap Pegaza w Krakowie" funkcjonuje tylko i wyłącznie na urządzeniach mobilnych, więc raczej odpada możliwość pójścia do jakiejś publicznej biblioteki i wydrukowania tych 7-10 kartek z komputera... Ktoś ma jakieś sensowne propozycje?

Anonim
10.06.2019 09:03

Apka "Złap Pegaza w Krakowie" to mega sprawa, bardzo mi się to podobało jak po premierze aplikacji będąc w Krakowie mogłam zwiedzać to miasto z takim przewodnikiem :)

Dodaj komentarz