Pomorze Zachodnie, to nie tylko Bałtyk, to morze atrakcji!

Od końca czerwca, aż do września wybrzeże Bałtyku staje się turystyczną Mekką. Doskonała baza noclegowa na każdą kieszeń, piaszczyste plaże i morze Bałtyckie wabią polskich oraz zagranicznych turystów. Wybierając się na wakacje warto przygotować sobie spis atrakcji jakie możemy zobaczyć lub zwiedzić. Sprawdzi się to jako plan „B" w razie niepogody, ale i również jako urozmaicenie czasu spędzonego na plaży.

Tuż obok Kołobrzegu, Mielna i Sarbinowa położona jest niewielka miejscowość Dobrzyca. Tam właśnie powstały Ogrody Hortulus – kompleks ogrodów pokazowych przeznaczonych do zwiedzania. Ogród jest doskonałą alternatywą dla osób, spalonych słońcem i zmęczonych wszędobylskim piaskiem. To również doskonały sposób na spędzenie pochmurnych dni. Atrakcja bawi dużych i małych turystów.

Kompleks podzielony jest na dwie części – Ogrody Tematyczne i Ogrody Hortulus Spectabilis. Każdą z nich można zwiedzać niezależnie od drugiej. Jako pierwsze powstały Ogrody Tematyczne. Na powierzchni 5,5 ha zobaczyć można założenia inspirowane kulturą różnych narodów takiej jak: ogród francuski czy japoński, ogrody wzorowane na naturalnym krajobrazie (skalany, wodny, leśny) czy grupę ogrodów zmysłów pobudzających węch, wzrok i słuch. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku czyli ogrody traw i ogrody wodne, w tym ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. W sumie zwiedzić można blisko 30 ogrodów zaprojektowanych w różnej stylistyce. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikatowe. Ogrody Tematyczne Hortulus to także wkomponowane w roślinność elementy architektury i sztuki ogrodowej: rzeźby, altany, mosty, stawy i oczka wodne.

Ważną informacją dla rodziców z małymi dziećmi jest to, że po Ogrodach Tematycznych nie można poruszać się z wózkiem. Ogrody powstały ponad 25 lat temu i obecnie silny rozrost roślin, uniemożliwia przejazd wózkami. Nic straconego, z wózkiem można wjechać do drugiej części kompleksu – Ogrodów Hortulus Spectabilis. Cały kompleks został zaprojektowany od podstaw w taki sposób, aby każdy, kto go odwiedzi, mógł korzystać z jego uroków. Olbrzymia przestrzeń ogrodu daje swobodę poruszania się szczególnie dzieciom. Główną atrakcją tego obiektu jest największy na świecie labirynt grabowy. W jego sercu znajduje się blisko 20 metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można zarówno ogrody jak i okolicę. Wieża to również doskonały punkt do nawigowania zabłąkanych w labiryncie. W jego zaułkach ukryte zostały specjalne kasowniki do plenerowej zabawy. Poszukiwacze przygód w kasie ogrodu mogą kupić mapę labiryntu i karty do gry, a następnie udać się ku przygodzie w labiryncie.

Ogrody Hortulus Spectabilis liczą blisko 10 ha. Dla miłośników roślin są miejscem szczególnym, ponieważ można tu znaleźć wiele ciekawych inspiracji do własnego ogrodu. Swoje miejsce znajdą tu również miłośnicy wypoczynku i rekreacji. W ogrodzie znajduje się mnóstwo ławek i leżaków, w których można oddać się relaksowi. Co ważne, bilety nie mają ograniczenia czasowego, więc wypoczywać tu można nawet cały dzień. Fani nowoczesnego stylu znajdą coś dla siebie w grupie ogrodów New Design, do których należą Modernistyczny Ogród Traw oraz Minimalistyczna Galeria Ogrodowa z ogromnymi maskami. W Ogrodach Hortulus Spectabilis zobaczyć można również niepowtarzalne rosaria jak: plac boskich róż oraz bliźniacze ogrody – Czerwonej i Białej Róży. Urokiem nie ustępują również parytety bukszpanowe wypełnione kwiatami rabatowymi. Podziwiane z górnego tarasu wieży widokowej do złudzenia przypominają barwne hafty. Dech zapierają olbrzymie rabaty bylinowe, które w pełni rozkwitu wzrostem dorównują nawet dorosłemu mężczyźnie. Ciekawą grupę stanowią również założenia Ogrodowej Filozofii Smaku. Są to ogrody, w których zobaczyć można rośliny i kwiaty jadalne.

Na terenie obu kompleksów znajdują się punkty gastronomiczne, sklepy oraz bezpłatne parkingi i toalety.


Galeria
Dodano: 2020-03-31 15:48:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz