Podróż do Słowenii w 2023: 6 wskazówek na idealne wakacje

 • Noclegi
 • Blog
 • Podróż do Słowenii w 2023: 6 wskazówek na idealne wakacje

Każdy wyjazd wiąże się z wyzwaniami. Sama podróż może być ekscytującą przygodą, jednak warto się do niej szczególnie przygotować. Przeczytaj 6 wskazówek, które są idealne na tegoroczne wakacje w Słowenii. 

 1. Zanim wyruszysz pamiętaj o winiecie!

 2. Kup ubezpieczenie turystyczne

 3. Podczas podróży autem skorzystaj z możliwości zwiedzenia innych państw!

 4. Skorzystaj z uroków Słowenii i zobacz malownicze krajobrazy

 5. Miasta, które warto zwiedzić na Słowenii

 6. Zaplanuj wakacje nad morzem Adriatyckim. Idealne miejsce na odpoczynek

Zanim wyruszysz pamiętaj o winiecie!

Wybierając pojazd, taki jak motocykl czy samochód do 3,5 tony, warto zadbać o odpowiednie dokumenty. Ze względu na trend w kierunku Internetu, słoweńską winietę można kupić online na stronie Vignetteslovenia.si. Wybierając się w podróż pojazdem, takim jak motocykl bądź auto do 3,5 ton warto zadbać o odpowiednie dokumenty. Ze względu na trendy zmierzające ku Internetowi winieta słowenia online jest dostępna na wyciągnięcie ręki.

Każdy użytkownik ruchu po autostradach i drogach ekspresowych jest zobowiązany do zakupu winiety. Ceny są zależne od okresu, w przypadku aut: tydzień, miesiąc i rok. W przypadku motocykli: tydzień, pół roku i rok.

Zakup jest możliwy z wyprzedzeniem, dlatego warto o to zadbać i mieć “spokojną głowę”. W przypadku zmiany auta można poprosić o zmianę rejestracji. Należy to uczynić, zanim nadejdzie czas trwania winiety.

Kup ubezpieczenie turystyczne

Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej, więc obowiązuje ubezpieczenie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można wyrobić za darmo w oddziałach NFZ lub przez Internet. 

Niestety, ale karta nie zapewnia pełnej ochrony medycznej. Nie pokrywa także wszystkich kosztów leczenia. W takim przypadku dodatkowe ubezpieczenie turystyczne będzie na wagę złota. 

Zakładając, że jedziesz na własną rękę, musisz płacić częściowo za wszystkie usługi związane z leczeniem. W momencie wykorzystania ubezpieczenia turystycznego koszty są pokrywane z tego źródła.

Podczas podróży autem skorzystaj z możliwości zwiedzenia innych państw!

Podróż w zależności od trasy może przebiegać przez wiele krajów. Między innymi Czechy, Słowację, Węgry i Austrie. Tym bardziej że jedna z tras może poprowadzić Cię przez Wiedeń, stolicę Austrii. A druga przez Bratysławę, czyli stolicę Słowacji.

Jadąc przez Czechy i Austrię warto zatrzymać się w wielu miejscach. Na potrzeby artykułu zachęcam do odwiedzenia między innymi w Czechach miast takich jak Brno i Telč.

Po drodze przez Austrię koniecznie zatrzymaj się w Wiedniu. Drugim miejscem jest miasto Graz, te przyciąga do siebie starówką, która jest na liście UNESCO.

Z kolei wybierając inną trasę i zwiedzając Słowację oraz Węgry również jest ogromne pole do zwiedzania.

Słowacja słynie z takich atrakcji jak Spiski Zamek bądź jeśli jesteś zainteresowany górami, koniecznie idź w Wysokie Tatry. Koniecznie warto odwiedzić Bratysławę.

Na Węgrzech do miejsc, które warto odwiedzić, zaliczają się: Budapeszt, Eger (idealne miejsce na jeden dzień) i Balaton. 

Skorzystaj z uroków Słowenii i zobacz malownicze krajobrazy

Na terenie prawie całego kraju występują góry. Jadąc do Słowenii, odwiedź takie miejsca jak:

 1. Dolina Soczy - w tym miejscu zobaczysz niesamowite widoki. Charakteryzuje ją szmaragdowy kolor rzeki, a na tle widnieją Alpy Julijskie. Osoby zainteresowane atrakcjami sportowymi nie będą się nudzić.

 2. Szczyt Svinjak - najwyższy, a zarazem najbardziej imponujący szczyt Słowenii. Właśnie z tego miejsca będziesz mieć widok na Dolinę Soczy.

 3. Rezerwat Zelenci - jeśli masz ochotę zobaczyć turkusowe jezioro, to właśnie w tym miejscu.

 4. Widok na Lublanę z Neboticnika - chcąc odpocząć od natury, możesz wybrać się do kawiarni, z której jest widok na malowniczą Lublanę.

 5. Kopalnia Pece - coś dla fanów mocnych wrażeń, ponieważ w kopalni są dwie trasy rowerowe. Pierwsza dla osób mniej wymagających ma około 6 kilometrów, a druga dla rowerzystów bardziej zaawansowanych.

Miasta, które warto zwiedzić na Słowenii

Słowenia to także państwo wielu pięknych miast. W samej stolicy Lublanie możesz zwiedzić zamek, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1144 roku. Do miejsc wartych odwiedzenia jest także ratusz czy Most Smoków.

Drugim co do wielkości miastem w Słowenii jest Maribor. Położone nad Drawą, która odgrywała ważną rolę w historii. Z ciekawostek warto wspomnieć, że Maribor organizuje Old Vine Festiwal, podczas wydarzenia miasto jest wypełnione tradycją winiarską i kulturą.

Niedaleko stolicy państwa jest miasto Škofja Loka. Miasto położone tuż na granicy pomiędzy pogórzem alpejskim a równiną Kranjsko-Sorško Polje. Cechą szczególną miasta jest to, że zachowało się najlepiej na przestrzeni lat, zachowując stary charakter. Do zwiedzenia jest zamek, kościół i klasztor. Uroku dodaje położenie dwóch rzek.

Zaplanuj wakacje nad morzem Adriatyckim. Idealne miejsce na odpoczynek

Dla osób lubiących morze dobrym miejscem do zatrzymania się jest Piran. Nadmorskie, malownicze miasteczko z piękną starówką.

Chcąc “wejść” bardziej w morze warto zajrzeć do miasta Izola. Region ten jest półwyspem, choć sama nazwa wskazuje, że kiedyś była to wyspa. W lipcu odbywa się wiele wydarzeń i festiwali, warto wziąć w nich udział, będąc w tym okresie na Słowenii.

Poczuć morski klimat można w mieście Koper. Jest to największe miasto słoweńskiego wybrzeża i zarazem stolica regionu. Niestety, ale pomimo licznych dostępnych atrakcji miejsce te nie ma plaży.

Dodano: 2023-06-12 12:54:00

Komentarze (1)
Anonim
28.06.2023 05:54

Och, Słowenia! Muszę tam koniecznie pojechać!

Dodaj komentarz