Podpowiadamy, jak najprzyjemniej spędzić weekend majowy nad morzem

Długi weekend na początku maja to zawsze solidny pretekst do tego, aby wyjechać na parę dni nad polskie morze i zająć się zasłużonym wypoczynkiem. Majówka nad Bałtykiem zapewnia turystom całą masę atrakcji i możliwości miłego zrelaksowania się - znacznie więcej niż wszelkie zabawy przy grillu.

Plażowanie w majowej odsłonie może być nawet przyjemniejsze niż w środku lata. I nie chodzi tutaj wyłącznie o pogodę, choć temperatury powyżej 20℃ również się zdarzają. Umiarkowane ciepło bez doskwierających upałów to jedno, drugim istotnym aspektem długiego majowego weekendu jest turystyczna frekwencja - zauważalnie niższa niż w szczycie sezonu wakacyjnego, dzięki czemu odpada konieczność przeciskania się przez tłumy plażowiczów oraz plażowego sprzętu. Spacer wzdłuż brzegu, zbieranie muszli, szukanie bursztynów, gra w piłkę, a przy słonecznej aurze nawet opalanie się… Wszystko przychodzi o wiele łatwiej, kiedy nie trzeba gorączkowo szukać wolnej przestrzeni na piasku.

Teraz małe co nieco o tym, bez czego długi weekend majowy w Polsce nie miałby prawa bytu - grillowanie. Najlepszym, najbardziej klimatycznym miejscem nad morzem do rozpalenia grilla jest oczywiście plaża. Trzeba jednak wcześniej dokładnie zapoznać się z wszelkimi regulaminami, żeby uniknąć mandatów za zakłócenie porządku lub stwarzanie zagrożenia pożarowego. Warto poszukać specjalnie wydzielonych stref na grilla.

Jako że po pysznym posiłku przyda się pewna porcja ruchu, polecamy zwrócić szczególną uwagę na nadmorskie szlaki rowerowe. Wypożyczalnie jednośladów znajdują się już w większości popularnych kurortów, żeby wspomnieć tylko Rewal Bike System. Niezłym rozwiązaniem w kwestii ćwiczeń są także kompleksy sportowe w rodzaju orlików czy aquaparków - temperatura wody w morzu na początku maja raczej będzie zbyt niska na kąpiel.

Weekend majowy to także świetna okazja, aby skorzystać z oferty kulturalnej nadmorskich gmin. Wprawdzie rodzinne festyny i majówkowe pikniki raczej nie mają wiele wspólnego z wyrafinowaną sztuką wysoką, ale to nawet lepiej. Prosta, nieskomplikowana zabawa sprawdza się w każdych okolicznościach, wystarczy wykazać odpowiednie nastawienie.

Na koniec - walory przyrodniczo-krajobrazowe. Wycieczki po malowniczych terenach polskiego wybrzeża pozytywnie wpłyną na wiosenny nastrój. Dla formalności można jeszcze przypomnieć o korzystnych dla zdrowia właściwościach nadmorskiego klimatu.

Dodano: 2017-06-06 09:46:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz