Pierwsze złoto olimpijskie w karpackim Muzeum Sportu

Śmiało można stwierdzić, że to zdecydowanie najcenniejszy spośród wszystkich przedmiotów, jakie eksponowane są na wystawach Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Medal za zwycięstwo w najbardziej prestiżowej, największej imprezie sportowej na świecie przekazała Renata Mauer-Różańska, wybitna reprezentantka Polski w konkurencjach strzeleckich.

Do Karpacza trafił drugi ze złotych krążków olimpijskich, jakie wywalczyła nasza strzelczyni wyborowa. Chodzi o trofeum z igrzysk olimpijskich w Sydney z 2000 roku, za najlepszy wynik w strzelaniu z karabinu sportowego w trzech postawach*. Warto jeszcze przypomnieć, że cztery lata wcześniej - na olimpijskich arenach w Atlancie - w tej samej konkurencji Renata Mauer wystrzelała brązowy medal, a w karabinie pneumatycznym złoto.

Uroczyste odsłonięcie nowej gabloty miało miejsce w trakcie tegorocznych “Dni Olimpijczyka” w Karpaczu, w trakcie długiego weekendu na początku maja. Renata Mauer-Różańska przekazała do muzeum nie tylko wspomniany złoty medal olimpijski, ale też 72 inne cenne trofea: z Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, zawodów Pucharu Świata, Mistrzostw Polski i innych ważnych imprez sportowych.

W tym samym czasie do Muzeum Sportu i Turystyki trafiły inne, interesujące eksponaty. Na szczególną uwagę zasługuje pamiątkowy medal za uczestnictwo w VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Squaw Valley 1960 - dzięki darowiźnie pana Józefa Piotrowskiego (który nabył rzeczony krążek w Niemczech na aukcji) placówka z Karpacza posiada w swoich zbiorach wszystkie tego rodzaju wspominkowe medale, jakie otrzymywali uczestnicy zimowych igrzysk od Sankt Moritz 1928 do Soczi 2014. Co najmniej równie wartościowy, co skompletowana kolekcja, jest krążek z pierwszych nowożytnych igrzysk, które zorganizowano w 1896 r. w Atenach.

Obok bezcennych medali, odwiedzający Muzeum Sportu w Karpaczu po Dniach Olimpijczyka 2017 mogą podziwiać również czasową wystawę poświęconą Europejskim Igrzyskom Baku 2015, przygotowaną przez Polski Komitet Olimpijski.


* wierna replika tego medalu, wraz z autografem Renaty Mauer-Różańskiej, znajduje się w Alei Gwiazd Sportu w Dziwnowie.

Galeria
Dodano: 2017-08-21 09:35:00

Komentarze (2)
Anonim
22.08.2017 13:04

Czyli w końcu coś, co sprawia że warto się do tego muzeum pofatygować. Byłem tam daaaaawno temu nie nie mam najlepszych wspomnień, wtedy pokazywali tylko prastary sprzęt, który używany był przez totalnie anonimowych "zawodników", jakieś zdjęcia i właśnie medale bardziej pamiątkowe niż takie, które mają prawdziwą wartość osiągniętego sportowego wyniku.

Anonim
23.10.2017 10:30

Super wiadomość, im więcej medali tym lepiej dla muzeum. Ludzie chcą zobaczyć trochę cenniejszych rzeczy w muzeum oprócz zabytkowych sprzętów i fotografii, i w końcu mają do tego okazję.

Dodaj komentarz