Ogrody Tematyczne Hortulus

Ogrody Tematyczne Hortulus w niedalekiej Dobrzycy to olbrzymi ogród, obejmujący obecnie ponad 4 hektary powierzchni, założony w roku 1992. Od tamtego czasu, kompleks wciąż się rozrasta. Na dzień dzisiejszy do dyspozycji zwiedzających oddano aż 28 ogrodów tematycznych, każdy o zupełnie innym charakterze, np. ogród japoński, śródziemnomorski, francuski, skalny, wodny, kamienny, warzywny, ziołowy, biały, lila-róż, purpury i ognia, pachnący, rossarium i wiele, wiele innych.

Ogrody porasta już ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, wśród których znajdują się także rośliny egzotyczne i unikalne. Jest to fantastyczne miejsce na wyciszający spacer, relaks i obcowanie z naturą, w każdą pogodę i o każdej porze roku.

W obszar ogrodów wpisują się ponadto grota, jaskinia, platforma widokowa, mosty, pergole, rzeźby i fontanny.

W ogrodach obowiązuje zakaz wjazdu wózkami dziecięcymi, rowerkami i innymi pojazdami dziecięcymi, aby nie naruszyć piękna wszechobecnej tu zieleni i aby nie utrudniać poruszania się zwiedzającym.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy posiadają tuż obok, również swój drugi kompleks: Ogrody Hortulus Spectabilis z Wieżą i Labiryntem.

Ogrody Hortulus Spectabilis z Wieżą i Labiryntem zostały udostępnione do zwiedzania w czerwcu 2014 roku. Ich realizacja rozpoczęła się natomiast już w 2003 roku.

Główna atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie, bo obejmujący powierzchnię 1 hektara, labirynt grabowy, stworzony z aż 18 tysięcy sadzonek tego gatunku drzewa. Ściany labiryntu sięgają 2 metrów, zaś korytarze liczą sobie łącznie ponad 3,2 km. W samym środku labiryntu stoi wieża widokowa o wysokości 20 metrów, skonstruowana na wzór nici DNA. To właśnie z jej szczytu obejrzeć można dokładnie przebieg zawiłych korytarzy i przepiękne widoki okolicznych krajobrazów wiejskich i leśnych.

Z tarasu na czubku wieży rozpościera się także widok na czarujące, 6 hektarowe ogrody otaczające labirynt, czyli Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni z magicznym kręgiem z kamieni, ogrodami 4 Pory Roku, ogrodem Kalendarz Celtycki, ogrodem Zegarów, a także kolorowymi rabatami bylinowymi w angielskim stylu, rosarium z parterami bukszpanowymi oraz ogrodami węzłowymi i topiarami bukszpanowymi. Po zwiedzaniu, wypocząć można w fotelach i hamakach umieszczonych w brzozowym lasku.

W tym kompleksie ogrodów już można poruszać się z wózkami dziecięcymi oraz inwalidzkimi.

Ogrody tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis, podczas swego istnienia zebrały już wiele nagród i wyróżnień, nadanych m.in. przez Polską Organizację Turystyczną.

Galeria
Dodano: 2017-06-23 10:22:00

Komentarze (1)
MaThek
25.07.2017 08:15

Zapowiada się niezwykle zachęcająco, na zdjęciach prezentuje się przecudnie. Ktoś był, widział jak to wygląda, brzmi i pachnie na żywo?

Dodaj komentarz