Odwiedź Umag w Chorwacji – wakacje w północnej Istrii

Wszyscy słyszeliśmy chyba o popularnych i zatłoczonych miejscowościach jak Pula czy Rovinj na półwyspie Istria. Są to duże i piękne miasta, w których co roku wakacje spędzają setki tysięcy turystów. Mimo, że są to topowe Chorwackie miejscowości, które po prostu trzeba zobaczyć, niektórzy swoje wakacje wolną spędzić w bardziej kameralnych i cichych miejscowościach. Jeśli jesteś fanem tego typu wypoczynku lub po prostu szukasz alternatywy dla zatłoczonych miejscowości w Chorwacji, koniecznie sprawdź, gdzie można zaznać upragnionego spokoju.


W dzisiejszym artykule opiszemy właśnie jedno z takich miasteczek na Istrii. Opowiemy Wam o Umag – pokażemy jego największe zabytki i atrakcje, oraz plaże. Jeśli szukasz noclegu na Istrii, to jego ceny możesz porównać na stronie internetowej tutaj.

Umag w pigułce

Umag jest to jedna z najbardziej wysuniętych na zachód miejscowości w całej Chorwacji. Jak większość miast na Istrii, Umag w historii znajdowało się pod panowaniem różnych państw i władców, co widać wyraźnie, chociażby w jego architekturze i zabytkach. Symbolem miasta, ku zdziwieniu wielu jest tenis. W centrum tenisowym Stella Maris rozgrywane są coroczne turnieje tenisowe, uznawane za najbardziej spektakularne wydarzenie sportowe w całej Chorwacji.

Zabytki i zwiedzanie

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć standardowo od starówki. Jako pierwsze ukazują nam się mury miejskie z bramą i mostem zwodzonym z X wieku. Blisko wejścia do miasta znajdziemy też Muzeum Miejskie, w którym podziwiać można niezwykłe wykopalisko archeologiczne.Tak na przykład znajduje się tam popularny i znaleziony w 2005 roku na Placu Wolności w Umag zabytkowy kolczyk, który po chorwacku nazywa się Umašk Naušnica.

Idąc dalej szlakiem atrakcji Umag, możemy zajrzeć do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Peregryna, który jest również patronem miasta.  W kościele podziwiać możemy dzieła sztuki – między innymi płaskorzeźbę z weneckim lwem, czy organy z 1776 roku.

Atrakcje

Oczywiście w Umag tak jak w pozostałej części tego uroczego kraju nie zabraknie typowych atrakcji, dla których turyści wybierają właśnie Chorwację. Jeśli jesteś fanem tamtejszej kultury, przysmaków i architektury – na pewno nie będziesz zawiedziony!

Umag to miasteczko z mariną, klimatycznymi nadmorskimi restauracjami oraz słonecznymi plażami. Ta miejscówka usytuowana jest wokół terenów zielonych, które z pewnością pozwolą Ci wypocząć, tym bardziej w spokojnym klimacie tuż obok krystalicznie przejrzystej i niespotykanej w Polsce wody.

Co ciekawe Umag znajduje się stosunkowo blisko Włoskiej granicy. Z miasta w niecałe trzy godziny dotrzesz do Wenecji, która może być świetnym dodatkiem do romantycznej podróżny, którą być może planujesz!

Plaże

Czym byłaby Chorwacja bez lokalnych plaż? Tak się składa, że w Umagu znajdziesz 10 błękitnych plaż w niedalekiej odległości od samego centrum miasta. Jeśli typujesz ten kierunek przy okazji swoich wakacji, to koniecznie sprawdź plaże takie jak:

  • Katoro,

  • Laguna Stella,    

  • Aurora.

Większość plaż w tej miejscowości bezpośrednio sąsiaduje z drzewami. Popularne w Chorwacji sosny przywitają Cię miłym cieniem, a dostatek miejsc parkingowych w końcu nie będzie Twoim głównym problemem. Większość wspomnianych wyżej plaż oferuje atrakcyjne zaplecze gastronomiczne oraz tanie wypożyczalnie sprzętu wodnego. 

Dodano: 2022-09-20 10:55:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz