Nieznane walory Ziemi Kłodzkiej - Długopole-Zdrój i jego atrakcje

Renomowane uzdrowiska, wspaniała przyroda sudeckich łańcuchów górskich, wreszcie intrygujące zabytki i burzliwa historia regionu - nic dziwnego, że malownicza Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku cieszy się wśród turystów tak dużą popularnością. O ile jednak praktycznie każdy słyszał o samym Kłodzku i kurortach w Lądku, Kudowie czy Polanicy, tak inne zakątki tej części Polski pozostają “terra incognita” dla zdumiewająco wielu osób. Ci, którzy nie znają Długopola-Zdroju, z pewnością mają czego żałować. Podpowiadamy, kiedy i jak najlepiej nadrobić te podróżnicze zaległości.

Weekend we dwoje w Długopolu-Zdroju - urokliwa wioseczka, wyczuwalna bliskość dzikiej przyrody, niezła baza zabiegowo-rekreacyjna i najmilsze z możliwych towarzystwo tej jedynej, ukochanej osoby. Czyż Długopolu potrzeba czegoś więcej do tego, aby zapewnić zakochanym udany, romantyczny weekend tylko we dwoje? Owszem, niektórym parom może trochę doskwierać brak typowo wielkomiejskich rozrywek i lokali, ale da się to nadrobić innymi, absolutnie unikatowymi walorami. Długopole-Zdrój na weekend we dwoje pozwala m.in. wybrać się do magicznego Ogrodu Bajek, zwiedzić niezwykłe ruiny zamku Szczerba, a nawet wypić poranną kawę… w przystosowanym na kawiarnię kościele ewangelickim z XIX wieku.

Odnowa biologiczna w Długopolu-Zdroju - było nie było mamy do czynienia z miejscowością uzdrowiskową, więc bardzo dobrze tutaj wiedzą jak postawić człowieka na nogi. Odnowa biologiczna to domena nie tylko przyrodoleczniczych ośrodków Długopola-Zdroju - jak np. Domu Zdrojowego czy Zakładu Karol - ale też obiektów wypoczynkowych spod znaku SPA & Wellness. Oferowane w nich masaże, kąpiele, okłady oraz pozostałe zabiegi przynoszą bardzo wymierne, odczuwalne korzyści dla zdrowia (i urody). Korzystanie z odnowy biologicznej warto połączyć z aktywnością fizyczną w Długopolu, np. spływami kajakowymi Nysą Kłodzką, wędrówkami po górach, jazdą na rowerze i/lub pływaniem w basenie.

Sylwester w Długopolu-Zdroju - na wyjątkowo huczną i szampańską zabawę sylwestrową raczej nie ma się co zbyt mocno nastawiać, ale na doskonały relaks w górach już jak najbardziej tak. Może i na sylwestra do Długopola nie zjeżdżają wybitni bądź sławni artyści, co jednak wcale nie przekreśla przedniej rozrywki na imprezie noworocznej. Bardzo ciekawie może być choćby w miejscowym Teatrze Zdrojowym, gdzie walory sceniczne połączono z atutami kulinarno-parkietowymi niczego sobie restauracji. Dokładając do tego górski klimat uzdrowiska i bliskość ciekawych stacji narciarskich, sylwester w Długopolu-Zdroju może okazać się wspaniałą, pamiętaną przez długie lata przygodą.

Boże Narodzenie w Długopolu-Zdroju - kiedy ciężar świątecznych obowiązków staje się już nie do zniesienia, zamiast całkowicie rezygnować z bożonarodzeniowych radości i smakołyków, lepiej po prostu pojechać gdzieś, gdzie Wigilię zrobią za nas. O ile rodzina może krzywo patrzeć na przyjazd na gotowe bez wkładu własnego, tak wypoczynkowe Boże Narodzenie w Długopolu nie wzbudzi żadnych kontrowersji. Goście przyjechali, goście zapłacili, goście wymagają, goście dostali. A jeśli do ominięcia sprzątania i kucharzenia dołoży się jeszcze liczne opcje do przyjemnego relaksu w ciszy i spokoju (zabytkowe kościółki, niedalekie ośrodki narciarskie),Długopole-Zdrój staje się wprost wymarzoną destynacją na święta Bożego Narodzenia.

Andrzejki w Długopolu-Zdroju - tradycje i turystyczne okazje andrzejkowe to dobry pretekst, żeby na dzień, dwa czy trzy wyskoczyć w góry i troszeczkę odpocząć… a przy okazji dobrze się bawić. Długopole to miejscowość uzdrowiskowa, zatem o relaks na odpowiednim poziomie nie trzeba się martwić, a andrzejki i okolicznościowe zabawy najczęściej organizują te same obiekty, które proponują turystom specjalne pakiety pobytowe w terminach zbliżonych do wigilii św. Andrzeja. Tym samym znalezienie miejsca na potańcówkę połączoną z zestawem mniej lub bardziej wymyślnych, andrzejkowych wróżb załatwia się praktycznie samo przez się. Przy okazji andrzejek w Długopolu-Zdroju można też co nieco pozwiedzać, np. kościół św. Jerzego albo ruiny Fortu Wilhelma pod Hutą.

Boże Ciało w Długopolu-Zdroju - święto kościelne (między 21 maja a 24 czerwca),zwykle ładna pogoda i całkiem przyjemne temperatury, ustawowo wolny czwartek: idealne okoliczności do tego, żeby urządzić sobie długi weekend i odpocząć gdzieś w górach. A skoro tak się sprawy mają, to Długopole-Zdrój będzie doskonałym kierunkiem turystycznych wyjazdów na Boże Ciało. Ciekawe szlaki w Górach Orlickich i Bystrzyckich (np. Droga św. Jakuba lub Wieczność),takież trasy rowerowe, sporo ciekawych miejsc w najbliższych okolicach uzdrowiska. Przy okazji Bożego Ciała można wybrać się z Długopola-Zdroju na Zamek Międzylesie, zaporę wodną na Wilczce przy wodospadzie Wilczki (Międzygórze) albo do Kletna: Jaskinia Niedźwiedzia + park linowy + Muzeum Ziemi + dawna kopalnia uranu.

Weekend majowy w Długopolu-Zdroju - niby wariant stricte relaksacyjny na majówkę, a jednak dający sposobność do skorzystania z bardzo wielu rozmaitych atrakcji. Niby w trakcie długiego, majowego weekendu w Długopolu niezbyt wiele się dzieje, a najciekawsze alternatywy dla wycieczek po górach to przechadzki po Parku Zdrojowym, zwiedzanie kościoła św. Piotra i Pawła i wizyta w kawiarni urządzonej w dawnym, ewangelickim kościółku. Wystarczy jednak poważniej pomyśleć o paru wyprawach po najbliższej okolicy, żeby taka majówka zyskała całe mnóstwo nowych możliwości. I tak odwiedzając Długopole-Zdrój na weekend majowy można m.in. skorzystać z basenu na świeżym powietrzu w międzyleskim kompleksie sportowym, poszaleć w Parku Rowerowym Czarna Góra i na zjeżdżalni Czarna Żmija, zagrać w minigolfa w Parku Linowym Kletno czy zobaczyć barokowe Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej.

Wielkanoc w Długopolu-Zdroju - sytuacja bardzo podobna do tej z Bożym Narodzeniem, nawet jeśli przy śniadaniu wielkanocnym jest o wiele mniej zachodu niż przy grudniowej Wigilii. Każda okazja jest w sumie dobra na zasłużony odpoczynek, a o stosowne warunki na Wielkanoc w Długopolu można być najzupełniej spokojnym. Natomiast jeśli chodzi o wypełnienie wolnego, świątecznego czasu jakimiś konkretniejszymi atrakcjami, to mamy kilka pomysłów. Na okoliczność Wielkanocy w Długopolu-Zdroju warto wybrać się na poszukiwania pozostałości po zamku Szczerba (z którym wiążą się intrygujące legendy),do Ogrodu Bajek w Międzygórzu albo do Zalesia, gdzie znajduje się przeuroczy kościół św. Anny.

Walentynki w Długopolu-Zdroju - środek mroźnej zimy wcale nie oznacza, że w małym, kameralnym uzdrowisku nie ma opcji na stosowne do walentynkowych okoliczności podgrzanie atmosfery w związku. Bardzo pomocne w tym zakresie będą specjalne pakiety pobytowe, jakie na walentynki oferują co niektóre obiekty wypoczynkowe z Długopola-Zdroju. Romantyczna kolacja przy świecach, spacer po parku, wyjście do teatru, parę szczególnych zabiegów SPA dla dwojga, butelka szampana/wina w pokoju, łóżko obsypane płatkami róż… Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na walentynkach w Długopolu wyskoczyć razem na narty, np. do ośrodka Czarna Góra Resort.

Ferie zimowe w Długopolu-Zdroju - rekreacja pełną gębą, na dodatek w wielu różnych wymiarach. Dzięki bogatemu zapleczu uzdrowiskowemu Długopole-Zdrój gwarantuje znakomity relaks w ferie zimowe, natomiast dogodne położenie kurortu daje miłośnikom jazdy na nartach i innych śnieżno-zimowych sportów spore pole do popisu. Dogodny dojazd do stacji narciarskiej na Czarnej Górze (zrzeszonej wraz z kilkoma innymi ośrodkami w SkiRegionie Śnieżnik),w sumie niewielka odległość do słynnego Zieleńca… Natomiast tym, którzy zimowe ferie w Długopolu woleliby spędzić na biegówkach, warto polecić jeszcze miejscowe szlaki i - ewentualnie - wyprawę na biathlonowe trasy w niedalekich Dusznikach.

Dzień Kobiet w Długopolu-Zdroju - współcześnie kobiety bardziej cieszą się z relaksu w SPA niż z kwiatów, bombonierek i biletów do kina. Dostępne w okolicach 8 marca pakiety okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet w Długopolu-Zdroju co do zasady dają paniom właśnie to, czego pragną najmocniej. A przy turnusie w górach i swoim święcie mogą również liczyć na wiele innych atrakcji, znacząco umilających pobyt w uzdrowisku. Poza kwestiami urodowo-rekreacyjnymi, Długopole może zapewnić na Dzień Kobiet specjalny program artystyczny w Teatrze Zdrojowym, dyskoteki i inne imprezy z szeroko rozumianego cyklu “Ladies Night” czy zorganizowane wyprawy po najbardziej interesujących zakątkach w malowniczej okolicy.

Wakacje w Długopolu-Zdroju - bardzo dobra oferta dla każdego, kto w okresie wakacyjnym najbardziej zainteresowany jest efektywnym wypoczynkiem, aspekty czysto rozrywkowe odsuwając na dalszy plan. Długopole-Zdrój z racji górskiego położenia i zacisznego, kameralnego charakteru gwarantuje bardzo spokojne wakacje w malowniczym, cieszącym oko otoczeniu sudeckich pasm górskich. O regenerację i odnowę dbają Dom Zdrojowy, zakłady przyrodolecznicze i strefy SPA poszczególnych ośrodków wypoczynkowych, doznania kulturalne to kwestia Teatru Zdrojowego, a poza tym jest w najbliższej okolicy sporo ciekawych - w taki czy inny sposób - miejscówek. Od nadającej się do kajakowych spływów Nysy Kłodzkiej, przez zabytkowe kościoły o zadziwiającej nieraz historii, po magiczne zakątki w typie wodospadu Wilczki albo Ogrodu Bajek. Dzięki temu na wakacjach w Długopolu-Zdroju nigdy, przenigdy nie będzie nudno.

Jesień w Długopolu-Zdroju - kończą się upały, spora część wczasowiczów wraca już do domów, a o pięknie złotej polskiej jesieni dają znać zmieniające kolor liście drzew. Sezon jesienny niewątpliwie ma szereg cech, dzięki którym wypoczynkowy wyjazd do Długopola-Zdroju właśnie o tej porze roku ma sporo sensu. Jesienią dużo łatwiej o korzystniejsze niż w sezonie wakacyjnym ceny noclegów, widoczki w parku i na górskich punktach widokowych zachwycają mnogością barw, a warunki naturalne i uzdrowiskowe dają mnóstwo możliwości na relaks. Poza tym jesień w Długopolu pozwala na kilka ciekawych wycieczek po najbliższej okolicy, jak choćby do Zamku Międzylesie albo Muzeum Filumenistycznego (pudełka od zapałek + co nieco o ogniu) w Bystrzycy Kłodzkiej.

Weekend listopadowy w Długopolu-Zdroju - póki co niewiele osób traktuje Święto Niepodległości i dzień Wszystkich Świętych jako pretekst do wypoczynkowego wyjazdu, ale prędzej czy później to się radykalnie zmieni. Wbrew pozorom długi weekend w listopadzie daje dużo możliwości wypoczynkowych, czego Długopole jest doskonałym przykładem. Niby malutki kurort o profilu uzdrowiskowym, a ile opcji na aktywne spędzanie wolnego czasu stwarza. W Długopolu-Zdroju na czas weekendu listopadowego można m.in. pojeździć na rowerze, odwiedzić pobliskie parki linowe, popływać na basenie (ze strefą SPA, a jakże!),czy udać się na długie satysfakcjonujące wyprawy po górskich szlakach. O intrygujących miejscówkach w najbliższej okolicy już nie wspominając.

Galeria
Dodano: 2017-08-10 15:54:00

Komentarze (2)
MaThek
11.08.2017 09:33

Jak to tak, chrześcijańska świątynia zdesakralizowana i przerobiona na lokal konsumpcyjny (pewno z toaletą) W POLSCE i nikt nie robi rabanu, nawet prezes? A, bo to nie kościół katolicki tylko niemieckich protestantów, to wszystko w porządku, hy hy. Co do samego Długopola, to na zdjęciach prezentuje się całkiem zacnie. Na najbliższy długi weekend to już za późno żeby organizować sobie wyjazd, ale w listopadzie... Góry, z dala od wielkiej polityki i ogólnonarodowej nawalanki, no ideał.

Anonim
12.10.2017 10:23

Przyjemna i spokojna miejscowość uzdrowiskowa, jaką jest Długopole Zdrój, latem może nie ma zbyt wiele atrakcji, ale za to można tutaj wypocząć od codzienności. A zimą wybrać się na narty.

Dodaj komentarz